Gimnazjaliści do piór! Dziś polski i historia

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Gimnazjaliści do piór! Dziś polski i historia

Leszek Kalinowski

Przystąpienie do egzaminów to warunek ukończenia gimnazjum. W Zielonej Górze testy będzie rozwiązywało 1.240 uczniów, w Gorzowie - 1.030.

Katarzyna Starzyńska z Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze trochę się boi historii i matematyki. Chciałaby, żeby z języka polskiego była rozprawka. To jej ulubiona forma wypowiedzi. - W piątek przejrzałam jeszcze testy z poprzednich lat. W sobotę i niedzielę już sobie odpuszczam - przyznaje Kasia. - Wszyscy mówią, że przed samym egzaminem nie ma co się uczyć.

W Gimnazjum nr 3 do rozwiązywania testów przystąpi 48 uczniów. Dyrektor Radosław Grązka przez kolejne trzy dni musi się stawić w szkole już o godzinie 5. Bo kurier codziennie będzie dostarczał zapakowane prace egzaminacyjne w godzinach 5-7. Zgodnie z procedurą arkusze muszą trafić do sejfu. W szkole pojawią się też nauczyciele z innych gimnazjów.

O czym powinni dziś pamiętać uczniowie?

O legitymacji lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość i długopisie z czarnym tuszem. Telefony komórkowe i inne urządzenia lepiej zostawić w domu. Jeśli ktoś będzie miał je przy sobie, nawet wyłączone czy bez baterii, jego egzamin zostanie unieważniony. A przecież przystąpienie do testów jest warunkiem ukończenia szkoły. Wynik nie ma znaczenia. Brany jest natomiast pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Dziś, 18 kwietnia o godzinie 9 rozpocznie się część humanistyczna z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11 z języka polskiego. W ciągu dnia na www.gazetalubuska.pl znajdziecie rozwiązania zadań oraz galerie zdjęć i materiały wideo z egzaminów. Jutro o 9 przedmioty przyrodnicze (60 minut - zadania zamknięte), a o 11 matematyka (90 minut - zadania zamknięte i otwarte). W środę o 9 egzamin z języka obcego nowożytnego, poziom podstawowy (60 minut - zamknięte), a o 11 poziom rozszerzony (60 minut - zamknięte i otwarte).

Jak wypadły testy, młodzież dowie się 17 czerwca. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie wezmą w nich udziału, będą mogli to zrobić 1, 2 i 3 czerwca.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.