Gimnazjaliści do piór! Dziś polski i historia

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Gimnazjaliści do piór! Dziś polski i historia

Leszek Kalinowski

Przystąpienie do egzaminów to warunek ukończenia gimnazjum. W Zielonej Górze testy będzie rozwiązywało 1.240 uczniów, w Gorzowie - 1.030.

Katarzyna Starzyńska z Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze trochę się boi historii i matematyki. Chciałaby, żeby z języka polskiego była rozprawka. To jej ulubiona forma wypowiedzi. - W piątek przejrzałam jeszcze testy z poprzednich lat. W sobotę i niedzielę już sobie odpuszczam - przyznaje Kasia. - Wszyscy mówią, że przed samym egzaminem nie ma co się uczyć.

W Gimnazjum nr 3 do rozwiązywania testów przystąpi 48 uczniów. Dyrektor Radosław Grązka przez kolejne trzy dni musi się stawić w szkole już o godzinie 5. Bo kurier codziennie będzie dostarczał zapakowane prace egzaminacyjne w godzinach 5-7. Zgodnie z procedurą arkusze muszą trafić do sejfu. W szkole pojawią się też nauczyciele z innych gimnazjów.

O czym powinni dziś pamiętać uczniowie?

O legitymacji lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość i długopisie z czarnym tuszem. Telefony komórkowe i inne urządzenia lepiej zostawić w domu. Jeśli ktoś będzie miał je przy sobie, nawet wyłączone czy bez baterii, jego egzamin zostanie unieważniony. A przecież przystąpienie do testów jest warunkiem ukończenia szkoły. Wynik nie ma znaczenia. Brany jest natomiast pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Dziś, 18 kwietnia o godzinie 9 rozpocznie się część humanistyczna z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11 z języka polskiego. W ciągu dnia na www.gazetalubuska.pl znajdziecie rozwiązania zadań oraz galerie zdjęć i materiały wideo z egzaminów. Jutro o 9 przedmioty przyrodnicze (60 minut - zadania zamknięte), a o 11 matematyka (90 minut - zadania zamknięte i otwarte). W środę o 9 egzamin z języka obcego nowożytnego, poziom podstawowy (60 minut - zamknięte), a o 11 poziom rozszerzony (60 minut - zamknięte i otwarte).

Jak wypadły testy, młodzież dowie się 17 czerwca. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie wezmą w nich udziału, będą mogli to zrobić 1, 2 i 3 czerwca.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.