Głogów: Tutaj kradną, a tam biją!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum GL/Piotr Jędzura
Kacper Chudzik

Głogów: Tutaj kradną, a tam biją!

Kacper Chudzik

Policja przygotowuje mapę zagrożeń, z której każdy dowie się, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie. Ma być gotowa już wiosną.

Głogowska policja, podobnie jak inne komendy w całym kraju, przygotowuje się do uruchomienia tzw. mapy zagrożeń. Dzięki niej mieszkańcy dowiedzą się, gdzie dochodzi do kradzieży, gdzie do rozbojów czy pobić, a gdzie najczęściej występują wypadki drogowe. Mapa pozwoli też porównać statystyki miasta i pozostałych regionów.

– Dzięki tej mapie chcemy, żeby mieszkańcy mieli możliwość dotarcia do takich informacji i przy okazji dowiedzieli się, jak wygląda sprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza w okolicy ich zamieszkania. Mapa pokazywać będzie te przestępstwa i wykroczenia najbardziej uciążliwe dla ludzi, ale też zagrożenia powodziowe i inne – mówi Bogdan Kaleta z głogow¬skiej policji. Do przygotowania mapy zostało jeszcze trochę czasu. Do końca lutego policja opracowuje dane, które się na niej znajdą. Na stronie internetowej dokument powinien pojawić się wiosną.

Policja podzieliła miasto na kilka obszarów

Sektor I to osiedle Kopernika oraz jego okolice. Sektor II to szeroko pojęte Osiedle Piastów Śląskich, natomiast sektor III to Stare Miasto ze Śródmieściem. To właśnie ten ostatni rejon odnotowuje największą ilość policyjnych interwencji. W styczniu doszło tam do 25 zdarzeń z kategorii najbardziej uciążliwych dla mieszkańców (kradzieże, włamania, pobicia itp). W rozdziale na mniejsze tereny dominuje jednak osiedle Hutnik, na którym odnotowano 14 przypadków przestępstw, co jest ponad połową zdarzeń z całego sektoru II.

Jeśli chodzi o kradzieże, to najwięcej ich w styczniu popełniono w sektorze II (7 przypadków).

Z tego cztery przypadają na osiedle Hutnik. Najwięcej zaś kradzieży samochodów (3) miało miejsce na Koperniku. Jeśli chodzi o włamania to tu przoduje Śródmieście ze starówką (w sumie 10). Na tym samym osiedlu doszło do największej ilości uszkodzeń mienia (6 przypadków). Także w kwestii rozbojów - policja odnotowała ich najwięcej (w sumie 3) w tym rejonie.

Najwięcej bójek i pobić odnotowano na osiedlu Kopernika (dwa zdarzenia). A jeśli chodzi o tzw. uszkodzenia ciała to dwa takie przypadki stwierdzono na osiedlu Hutnik oraz po jednym na Śródmieściu i starówce.

Według policyjnych statystyk do największej ilości zdarzeń dochodzi w godzinach wieczornych i nocnych. Nie będzie też zaskoczeniem informacja, że najbardziej zagrożone dni w tygodniu to piątek i sobota.

Pocieszający jest fakt, że w sporej części przypadków policjantom udaje się zatrzymać sprawców przestępstw na gorącym uczynku. W przypadku tych podstawowych zdarzeń na 69 przestępstw stwierdzonych w styczniu, na miejscu, lub w chwilę po zgłoszeniu, zatrzymano sprawców 13 przestępstw. Ogólna wykrywalność wynosi ponad 60 proc.

Kacper Chudzik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.