Głosuj na swoją ulicę!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Głosuj na swoją ulicę!

Grzegorz Kozakiewicz

We wtorek, 20 września, w Żarach ruszyło głosowanie na propozycje do budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 25 różnych zadań

Ring bokserski, kolumbarium na cmentarzu, kontrapasy dla rowerzystów, którzy chcieliby poruszać się pod prąd ulicami jednokierunkowymi. To najdziwniejsze propozycje, jakie zakwalifikowano do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Żarach.

Większość zadań to jednak drogi i chodniki. Tych zapuszczonych i od lat nieremontowanych mieszkańcy znaleźli aż osiem. - To dobrze, że ktoś w końcu zwrócił uwagę na ulicę Broni Pancernej - cieszy się Danuta Au. - Latarnie wciąż wiszą tu na drewnianych słupach, chodniki koślawe, rozjeżdżone przez parkujące samochody. Od lat nikt tu niczego nie naprawiał.
Ulica, na karcie do głosowania, znalazła się dwa razy. Internauci zadecydować mogą czy chcą jedynie wymiany nawierzchni chodników, czy może jednak wolą kompleksową przebudowę z wymianą oświetlenia. Koszt obydwu zadań wyceniono na blisko 720 tys. zł.

Kolejnym torem przeszkód dla pieszych i rowerzystów jest niewątpliwie ul. Browarna, równoległa do deptaku. Trakt zajmuje poczesne miejsce na mapach hańby żarskiego magistratu. Powykrzywiane znaki drogowe, obskurne kontenery na odpady, porzucone meble, a przede wszystkim nierówny bruk. Jego naprawę wyceniono na 160 tys. zł.

W zabawę włączyli się żarscy radni, którzy zachęcają mieszkańców do głosowania na propozycje dotyczące zadań, które mogą być zrealizowane w ich najbliższym sąsiedztwie. - Ruszamy z akcją zbierania głosów na budowę placu zabaw na Zatorzu. Czy nasza dzielnica pokaże swoją jedność? - pyta na Facebooku Łukasz Matyjasek.

Zatorze, prócz placu zabaw w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 2, walczy też o lepszy chodnik przy Katowickiej. Kunice, które w ubiegłym roku zgarnęły połowę milionowej puli, w tym roku startują z planem zagospodarowania terenu w pobliżu starego kąpieliska. Dokumentacja projektowa przedsięwzięcia kosztować ma 120 tys. zł. Jak przyznaje radna, Edyta Gajda, nieczynny basen wciąż pełnić może funkcje rekreacyjne.

Głosowanie potrwa do 3 października. Karty pobrać można ze stron magistratu, a następnie odesłać je mailem. Inaczej niż w latach ubiegłych zaznaczyć można tylko jedną propozycję. Do głosowania uprawniony jest każdy, kto skończył 13 lat.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.