Agata Pustułka

Głosujemy w niedzielę od 7.00 do 21.00. Trwa cisza wyborcza

Głosujemy w niedzielę od 7.00 do 21.00. Trwa cisza wyborcza
Agata Pustułka

Już po raz czwarty Polacy będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. W kraju do rozdania są 52 mandaty, a w naszym regionie, czyli 11 okręgu aż 7. Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę od 7 do 21. Oficjalne wyniki poznamy prawdopodobnie we wtorek, ale komitety wyborcze już po północy w niedzielę mogą wiedzieć, kto został wybrany.

W poniedziałkowym „Dzienniku Zachodnim” znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje oraz komentarze ekspertów. Poza tym w dniu wyborów oglądajcie nas na Facebooku i oczywiście śledźcie stronę internetową www.dziennikzachodni.pl

Gdzie można głosować? Jakie dokumenty zabrać do lokalu wyborczego? Czy można głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika?

1. Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Jeśli głosują osobiście, to po potwierdzeniu przez komisję tożsamości, adresu i podpisaniu listy otrzymamy kartkę z listą komitetów i kandydatów.

UWAGA! Wybieramy tylko jednego kandydata, stawiając znak X przy jego nazwisku. Inne głosy będą nieważne. Nie można głosować na dwóch lub więcej kandydatów.

2. Do rejestru wyborców jesteś wpisywany z urzędu na podstawie miejsca twojego zameldowania na pobyt stały.

3. Jeżeli w ostatnim czasie zmieniliśmy adres zamieszkania, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy zostaliśmy dopisani do rejestru wyborców.

4. Na podstawie rejestru wyborców sporządza się spis wyborców, tj. listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej.

5. Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość, stąd do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

6. Głosowanie korespondencyjne umożliwione jest wyłącznie wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (prawo to dotyczy wyłącznie osób głosujących w stałych obwodowych komisjach wyborczych na terytorium Polski).

Od piątku od północy do zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą kary finansowe w postaci grzywny.

Osobom, które będą agitować przed lokalami wyborczymi grozi kara od 20 do 50 tys. zł. Od pół miliona do miliona mogą zapłacić ci, którzy w czasie ciszy wyborczej opublikują sondaże wyborcze.

Oczywiście nie dotyczy to materiałów opublikowanych przed ciszą wyborczą. Niektórzy w internecie próbują różnymi sposobami przemycić aktualne notowania kandydatów, jak było podczas ostatnich wyborów prezydenckich, ale gra nie jest warta świeczki.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej wybierzemy 751 posłów. Jeśli ostatecznie Wielka Brytania wyjdzie z UE, to zmniejszy się liczba mandatów. Mimo brexitu wybory na Wyspach odbędą się jak gdyby brexitu nie było. Najwięcej mandatów mają Niemcy, Francja oraz Włochy.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.