Gmina chce budować „plusy”

Czytaj dalej
Fot. witnica.pl
Joanna Leśnicka

Gmina chce budować „plusy”

Joanna Leśnicka

- Młodym trzeba pomóc - mówi pani Krystyna. Gdyby od 
niej zależało, czy gmina ma stawiać blok z programu Mieszkanie Plus, to by była za

Budynek na 81 mieszkań ma 
stanąć przy ul. Poprzecznej. Najwięcej - aż 18 - będzie w nim kawalerek z wnęką kuchenną. Będą też mieszkania jednopokojowe, ale już z kuchnią. Do 
tego 20 mieszkań dwupokojowych z aneksem kuchennym, 9 mieszkań dwupokojowych z kuchnią, 9 mieszkań trzypokojowych z kuchnią i 16 mieszkań czteropokojowych z kuchnią. Lokale będą miały od 30 do 72 mkw. W sumie do „zajęcia” będą aż 4 tys. mkw., w tym lokale użytkowe. Jak dobrze pójdzie, to wszystko już za dwa lata, bo Witnica „zgłosiła się” do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Po pierwsze młodzi

- Program kierujemy głównie do osób młodych, które dopiero co zakończyły edukację i szukają pierwszej stałej pracy. Do osób na tzw. umowach śmieciowych oraz do mieszkańców gminy pracujących za 
granicą – mówi burmistrz Dariusz Jaworski.
Na jakim etapie jest witnickie Mieszkanie Plus? Na razie burmistrz Jaworski złożył wniosek do BGK Nieruchomości o rozpatrzenie przystąpienia gminy do rządowego programu. - Przypomina to tabelkę, w której wpisuje się dane statystyczne, czyli np. liczbę mieszkańców czy średnią wieku - dodaje burmistrz.

W gminie były też konsultacje społeczne - 96 proc. uczestników było za przystąpieniem Witnicy do programu. Pomysł poparli też radni. Teraz rada miejska musi ostatecznie zadecydować, czy w Witnicy będzie realizowane Mieszkanie Plus.

- Do tej pory rada miejska podjęła uchwałę intencyjną, czyli wyraziła chęć przystąpienia do programu. Na tej podstawie burmistrz mógł podpisać umowę wstępną i teraz wszystko jest w rękach rady. Jeśli rada przegłosuje uchwałę docelową do końca trzeciego kwartału bieżącego roku, to burmistrz będzie mógł ostatecznie podpisać umowę - tłumaczy Łukasz Dombek, kierownik wydziału inwestycji w witnickim urzędzie.

- Bardzo dobrze, że władze gminy wpadły na taki pomysł. Młodym trzeba pomóc, im nie jest łatwo na starcie, zwłaszcza z mieszkaniem i opłatami... Znam wiele osób, które z chęcią skorzystają z oferty. Mieszkania są naprawdę potrzebne. Osoby młode potrzebują swojego domu. Trzeba im pomagać wdrożyć się w dorosłe życie - mówi ze zrozumieniem pani Krystyna, która pracuje w Witnicy.

Kolejka chętnych

Faktycznie, w Witnicy każde „cztery kąty” są na wagę złota. Jak tylko pojawi się ogłoszenie o wolnym lokalu, od razu jest na niego chętny. Co roku do 
urzędu wpływa też kilkadziesiąt wniosków o mieszkania komunalne i socjalne. - Problem mieszkaniowy w Witnicy ma długie korzenie. Ostatnie inwestycje wielorodzinne oddawane były do użytku w latach 70 i 80. Bardzo duża liczba mieszkańców płaci również czynsze wyższe niż będą mogli płacić w budynku, który powstanie w ramach programu Mieszkanie Plus - mówi kierownik Dombek.

Kto może liczyć na Mieszkanie Plus w Witnicy? - Wymagania są dosyć restrykcyjne. Mamy tutaj kilka kryteriów, m.in. dochodowe i metrażowe. Mieszkań jest stosunkowo mało, dlatego chcemy, aby wprowadziły się do nich osoby, które naprawdę ich potrzebują. Gdybyśmy zliberalizowali warunki, tych podań byłoby jeszcze więcej - tłumaczy Dombek.

Urzędnik zaznacza, że mieszkania gmina dopasowała przede wszystkim do potrzeb mieszkańców - stąd przy 
ul. Przestrzennej mają być głównie kawalerki, ale też mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe.

Kierownik Dombek: - W 
ten sposób różne rodziny będą mogły zamieszkać w bloku. Mamy nadzieję, że liczba lokali, jaką mamy do dyspozycji, znacznie zmniejszy kolejkę i rozwiąże problem mieszkaniowy w Witnicy. Jeśli jednak się tak nie stanie, będziemy się starać o wybudowanie kolejnego bloku.

Dla kogo ma być program Mieszkanie Plus

Z programu mają skorzystać przede wszystkim rodziny wielodzietne, ale osoby samotne czy małżeństwa bezdzietne też będą miały szansę na tanie lokum. To, czy w ramach programu będą powstawały tańsze mieszkania, zależy głównie od samorządów. To one muszą się zgłosić do programu.

Jakie kryteria
Osoby zainteresowane „Plusem” będą mogły zacząć składać wnioski w swojej gminie lub mieście dopiero wtedy, gdy Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGK na podobnych zasadach współpracuje też z Towarzystwami Budownictwa Społecznego) zakończy załatwiać formalności z samorządem. Samorządy ustalą podstawowe kryteria, w oparciu o które powstanie lista osób zakwalifikowanych do programu.

Koszty
Autorzy programu zakładają, że czynsz w „Plusach” wyniesie od 10 do 20 zł za mkw. Gdy lokatorzy zdecydują, że chcą, aby mieszkanie stało się ich własnością, będą płacić o 20 proc. wyższy czynsz. W konsekwencji po 25 czy 30 latach mieszkańcy zostaną właścicielami zajmowanego lokalu.

Joanna Leśnicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.