(ad)

Gmina Dobiegniew ma już gotowy budżet na 2016 r. W planie są m.in. dwie duże inwestycje drogowe

(ad)

Najwięcej pieniędzy przeznaczonych na inwestycje pójdzie na drogi w Łęczynie i Radęcinie. Gmina zabierze się też za budynek po byłej szkole, do którego chce przenieść urząd miejski.

Położona w lasach wieś Łęczyn jest od lat praktycznie odcięta od świata przez brak porządnej drogi. Od drogi krajowej nr 22 do Łęczyna prowadzi około trzykilometrowa prymitywna droga leśna, która jest w fatalnym stanie.

- Przez kilkadziesiąt lat był z tym problem. Mnóstwo razy nawierzchnia była utwardzana i łatana. Teraz w jej miejsce powstanie porządna, asfaltowa - mówi sekretarz urzędu miejskiego Tadeusz Bednarczuk. Budowa właśnie tej drogi to największa inwestycja, jaka zaplanowano w budżecie gminy na 2016 r.

Dokument ten uchwalono jeszcze przed świętami. Na drogę do Łęczyna zapisano w nim 900 tys. zł. W sumie na ten cel potrzeba 2,2 mln zł, pozostałe pieniądze gmina będzie starała się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Do pięknej plaży jedzie się fatalnie

Druga ważna inwestycja drogowa zaplanowana na 2016 r. to kompleksowy remont we wsi Radęcin. Mowa o około kilometrowym odcinku głównej w tej wsi drogi, która prowadzi do jeziora.

Tamtejszą plażę w ubiegłym roku gmina zagospodarowała i wyposażyła w nowy pomost, wiaty, ławki czy boiska, urządzono też pole campingowe. Dojazd do plaży wciąż jest jednak w kiepskim stanie. Jego remont pochłonie 1,2 mln zł. 600 tys. zł na ten cel gmina zapisała w nowym budżecie, o drugie 600 tys. zł stara się w ramach tzw. schetynówek.

Już na początku następnego roku dowiemy się, czy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji zostanie pozytywnie rozpatrzony.
Dodatkowo 80 tys. zł przeznaczono na same projekty inwestycji drogowych, jakie będą przeprowadzane w kolejnych latach.
250 tys. zł gmina wyda w najbliższym roku na budowę wodociągu w miejscowościach Urszulanka i Osiek. Tamtejsze lokalne ujęcia wody nie spełniają norm sanitarnych. - Miejscowości te musimy podłączyć do sieci w Dobiegniewie - tłumaczy Tadeusz Bednarczuk.

100 tys. zł pójdzie na modernizację oczyszczalni ścieków, i kolejne 100 tys. zł na zakupy niezbędnego sprzętu dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (potrzeba m.in. nowego ciągnika). W sumie na inwestycje związane z usługami komunalnymi gmina wyda 450 tys. zł.

Puste, duże klasy zamienią na biura

Sporo zacznie się też dziać w budynku przy ul. Obrońców Pokoju, w którym do 2011 r. mieściła się szkoła podstawowa.
Gdy ją wygaszano, władze gminy już wtedy zapowiadały, że w przyszłości chcą do tego budynku przenieść urząd miejski. Dotąd jednak nic się tam nie działo.

- W jednym ze skrzydeł mieści się zespół ekonomiczno - administracyjny oświaty, ale pozostała część budynku jest nieużywana i po trosze niszczeje z tego względu. A nie ma lepszego pomysłu na lokalizację dla urzędu niż ten budynek. Jest bardziej reprezentacyjny, niż nasza obecna siedziba. Ma nowe okna, dachy, nie wymaga od gminy dużego nakładu sił i pieniędzy, by go zaadaptować pod potrzeby urzędu - mówi sekretarz Tadeusz Bednarczuk.

W przyszłym roku gmina wyda 200 tys. zł właśnie na przystosowanie szkolnych pomieszczeń do potrzeb urzędników. Potrzeba m.in. podzielić szkolne sale na mniejsze biura. To jednak nie wystarczy: w 2017 r. przeznaczone na ten cel zostaną kolejne pieniądze i być może właśnie wtedy urząd zostanie przeniesiony.

W 2014 r. gmina wykonała wielką inwestycję w infrastrukturę turystyczną: za 5 mln zł (dotacje unijne) wyremontowała cztery plaże. W 2016 r. nic na taką skalę się nie planuje, ale gmina planuje już szykuje się do kolejnego rozdania unijnych pieniędzy w 2017 r.

(ad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.