Gmina Górzyca pięknieje z dnia na dzień

Czytaj dalej
Renata Hryniewicz

Gmina Górzyca pięknieje z dnia na dzień

Renata Hryniewicz

Prace na drogach, nowe chodniki, przyłącza kanalizacyjne, remonty budynków - to nie mrzonki, to wszystko dzieje się w gminie.

- Ciągle czytam w gazetach jak to źle w gminach. Złe drogi i chodniki, albo cola w wodzie, bo oczyszczalnie do niczego. Cieszę się, że my nie musimy narzekać. Nasz wójt pamięta nawet o najmniejszych wioskach - mówi Marzena Jędro ze Stańska.
Stańsk to maleńka wioseczka w gminie Górzyca. W tym roku gmina modernizowała tutaj przepompownie ścieków. Zostały wymienione wszystkie urządzenia: pompy, rury, zasuwy. Kosztowało to 63 tys. zł. Już wszyscy mieszkańcy wsi cieszą się też z kanalizacji, bo w tym roku podłączono już wszystkie domki. Zrobiono też nowe chodniki.

Remonty w Czarnowie

W sąsiedniej wiosce w Czarnowie także gmina wyremontowała drogi i chodniki. Cieszą się z tego mieszkańcy ul. Kopernika, ul. Strzeleckiej, natomiast ładne chodniki ma ul. Królowej Jadwigi. Remontu doczekał się również ośrodek zdrowia. Wymieniono wszystkie okna oraz ocieplono budynek. Ale to nie wszystko. - W szkole remontujemy salę gimnastyczną. Robimy tam łazienkę i podjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Utwardzamy dojście do szkoły i remontujemy korytarzyk. Wyniesie nas to 50 tys. zł, ale tutaj gminę wspomógł Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze kwotą 20 tys. zł - mówi Sławomir Czapłon, inspektor ds. budownictwa i inwestycji w gminie.

Sercem gminy: Górzyca

W Górzycy w ubiegłym roku zrobiono ul. Świerczewskiego, w tym już skończono ul. Ogrodową. Wciąż remontu wymaga ul. 1 - go Maja, ale tutaj gmina szuka wykonawcy. - Wcześniejsze przetargi obejmowały budowę drogi , jednak oferty które otrzymaliśmy przewyższały znacznie kwotę zaplanowaną na to zadanie i zdecydowaliśmy się w tym roku tylko na przebudowę chodnika - mówi Czapłon. Niebawem będą nowe chodniki przy oś. 40 - lecia. Tutaj pracę wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

Na pewno wszystkich mieszkańców interesują plany co do parku. Przecież to właśnie tutaj odbywa się większość imprez gminnych i nie tylko. Otóż, jeśli wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie park będzie całkiem odnowiony. - Park zmieni się diametralnie. Główne wejście zostanie tylko aleją dębową. Zrobione zostaną dwa boczne wejścia. Będą nowe drogi i nowe oświetlenie. Powstaną miejsca grillowe i zabawowe - wymienia wójt Robert Stolarski. Mówi też, że na terenie obecnego kortu będą dostawione bramki do piłki nożnej i do koszykówki. Będzie to boisko wielofunkcyjne. Będzie ścieżka zdrowia, gdzie zostanie przeniesiona obecna siłownia, dołożymy kilka nowych elementów. Zmieni się też szata roślinna. Zostanie dosadzonych bardzo dużo drzew i krzewów.

Za salę płaci sołectwo

Warto wspomnieć, że gmina dobrze współpracuje z sołectwami i na część prac mieszkańcy przeznaczają pieniądze z funduszy sołeckich. Przykładem jest Pamięcin. - W ubiegłym roku z funduszu sołeckiego zrobiono dwie łazienki. W tym roku nowy podwieszany sufit wraz z wbudowaniem kilku lamp. Wyszpachlowano i pomalowano też ściany. Teraz mieszkańcy i nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich ma ładną salę do spotkań - mówi Agnieszka Pilarska, która w gminie nadzoruje wydatki poszczególnych sołectw w ramach tego funduszu.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.