Gmina Łagów walczy o 1,4 miliona!

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Gmina Łagów walczy o 1,4 miliona!

Alicja Kucharska

Gmina Łagów złożyła wniosek o pieniądze na kompleksowy program rozwojowy „Przygody z nauką”. Na tym nie koniec.

Gmina Łagów złożyła wniosek o pieniądze na kompleksowy program rozwojowy dla szkół podstawowych i gimnazjów „Przygody z nauką”. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego gmina chce uzyskać ponad 1,4 mln zł. Czy się uda? - Projekt oczekuje na rozstrzygnięcie. W odpowiedzi na konkurs wniosek złożyliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Wiem, że wstępne kontrole przeszedł pozytywnie – zapewnia wójt Czesław Kalbarczyk. Jak podkreśla, jego gmina zbyt dużo dokłada do oświaty, stąd też pomysł, by skorzystać z dofinansowania.

Mogą zyskać wszystkie szkoły

Wniosek został złożony w odpowiedzi na konkurs urzędu marszałkowskiego. Projekt powstał w partnerstwie z wyspecjalizowaną firmą. W założeniu obejmuje wszystkie szkoły z terenu gminy, tj. Łagowa, Toporowa i Sieniawy.
– Podstawą była diagnoza potrzeb szkół. Wartość projektu jest bardzo duża, bo i potrzeby są ogromne – tłumaczy Iwona Miś – Kwiatkowska, sekretarz gminy.

W założeniu projekt ma pozwolić na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych: sportowych, humanistycznych czy związanych z przedmiotami ścisłymi. Ponadto zakłada szkolenia nauczycieli. Jest to też szansa, by doposażyć placówki oświatowe w sprzęt dydaktyczny. Pracownia przyrodnicza, chemiczna czy matematyczna miałyby wzbogacić się o specjalistyczny sprzęt. – Przede wszystkim zależy nam na materiałach dydaktycznych. Bez nich trudno mówić o nowoczesnej i efektywnej edukacji. Szkoły muszą być odpowiednio wyposażone – dodaje sekretarz.

To nie pierwszy taki projekt w gminie

Jeśli projekt nie przejdzie, to gmina zapewnia, że wystartuje w każdym kolejnym konkursie. W obecnym są dwa etapy weryfikacji projektu. Tę formalną już przeszedł, natomiast w trakcie jest jego ocena merytoryczna. Gmina oczekuje na wyniki. – Korzystamy z wielu programów. Kilka z nich już zrealizowaliśmy. Chcemy podnosić kwalifikacje zawodowe nauczycieli, jakość edukacji uczniów – przekonuje Dariusz Rutkowski, dyrektor szkoły.

Na stronie RPO Lubuskie projekt gminy znalazł się na liście wstępnie pozytywnie zweryfikowanych wniosków. Wartość wnioskowanego dofinansowania to 1,473 mln złotych, a całkowita wartość projektu 1 551 mln zł. Wkład własny gminy wyniósłby około 77,5 tysiąca zł.

- Zawsze, gdy pojawia się możliwość pozyskania pieniędzy na oświatę, należy z niej skorzystać - mówi dyrektor szkoły
Renata Zdanowicz - Zawsze, gdy pojawia się możliwość pozyskania pieniędzy na oświatę, należy z niej skorzystać - mówi dyrektor szkoły

Gmina czeka również na rozstrzygnięcie konkursu pozwalającego na zakup książek do bibliotek szkolnych. W ramach programu można uzyskać ponad 23 tysiące złotych. Projekt znajduje się u wojewody.

W najbliższym czasie gmina w porozumieniu z dyrektorami szkół chce starać się o środki na wyposażenie i doposażenie gabinetów pielęgniarskich w szkołach w Toporowie i Ła-gowie. Dla każdej ponad 7 tysięcy złotych. - Co tydzień mamy spotkania w dyrektorami szkół, podczas których omawiamy bieżące problemy. Jak tylko pojawia się program, to składamy odpowiednie wnioski. Korzystamy z każdej możliwości – zapewnia sekretarz gminy.

Ponadto w czerwcu w Zespole Edukacyjnym w Łagowie rozpocznie się remont. Zakłada modernizację wnętrz na parterze. Remont stołówki i sali gimnastycznej wiąże się z pozyskaniem pieniędzy.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.