Gmina Lubrza: Będą wybory ale bez urn i głosowania

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Czesław Wachnik

Gmina Lubrza: Będą wybory ale bez urn i głosowania

Czesław Wachnik

Do wyborów uzupełniających zarejestrowano tylko jeden komitet wyborczy. Oznacza to, że zgłoszony kandydat zostanie radnym.

Sekretarz Lubrzy Katarzyna Przewłocka wspomina, że do takiej sytuacji w gminie w ostatnich 20 latach nie doszło. Otóż 17 kwietnia br. mają się tu odbyć wybory uzupełniające. Problem w tym, że jakkolwiek wybory się odbędą, to jednak bez udziału mieszkańców. Nie będzie urn, nie będzie głosowania. Jak do tego doszło?

Przypomnijmy, że komisarz wyborczy ogłosił wybory uzupełniające do rady gminy w dwóch okręgach

Pierwszy obejmuje Bucze i Zagórze, a drugi Przełazy i Laski. Dotychczasowi radni ze wspomnianych okręgów, a byli to Barbara Orkisz i Sebastian Majchrzak, zrzekli się swoich mandatów. Pani Barbara wyprowadziła się do Zielonej Góry, a panu Sebastianowi trudno było pogodzić pracę zawodową z działalnością społeczną. Dlatego dziś rada pracuje w 13-osobowym składzie i trzeba ją uzupełnić. Problem jednak w tym, że 8 lutego minął termin rejestracji komitetów wyborczych do komisarza wyborczego w Zielonej Górze. I w tym terminie zarejestrowano tylko jeden komitet pod nazwą „Komitet Wyborczy Wyborców Przełazy”.

- Sytuacja jest kuriozalna. Otóż zgodnie z przepisami gdy mamy tylko jeden komitet wyborczy, to może on zgłosić po jednym kandydacie w danym okręgu, czyli i w Buczach i w Przełazach. Stanie się to po powołaniu komisji wyborczej - tłumaczy Katarzyna Przewłocka, która jest jednocześnie urzędnikiem wyborczym.

K. Przewłocka: Jak żyję, podobnej sytuacji jeszcze nie było. Ale takie są przepisy.

Nasza rozmówczyni tłumaczy dalej, że w takim przypadku, zgłoszony kandydat zostanie zgodnie z kodeksem wyborczym automatycznie radnym. Może się jednak zdarzyć, że zarejestrowany komitet wyborczy zgłosi kandydata tylko w Przełazach. Zrezygnuje natomiast z wystawiania swojego człowieka w Bucze. Wtedy tamtejszy okręg wyborczy będzie miał swojego przedstawiciela w radzie gminy. Natomiast w przypadku okręgu Bucze, wybory zostaną powtórzone między szóstym a dziewiątym miesiącem, licząc od 17 kwietnia, czyli daty wyborów uzupełniających.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.