Alicja Kucharska

Gmina Lubrza. Tu stawiają na rekreację

Edyta Marciszonek Fot. Alicja Kucharska Edyta Marciszonek zdradza, że wiata miałaby stanąć nieopodal stawu. - Mógłby tu powstać plac rekreacji i odpoczynku - mówi.
Alicja Kucharska

Drewniane wiaty rekreacyjne służące mieszkańcom mają pojawić się w sześciu sołectwach. Staną się miejscem spotkań i integracji.

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji na dofinansowanie montażu sześciu wiat rekreacyjnych w sołectwach gminy Lubrza. Dokumentacja jest już na ukończeniu. Gmina chce postarać się o dofinansowanie inwestycji.

Wiaty miałyby się pojawić w sześciu sołectwach: Przełazach, Zagórzu, m. Bucze, Byczynie, Boryszynie i na plaży w Przylepie. W założeniu ma być to miejsce spotkań i integracji mieszkańców. - W komplecie z drewnianymi biesiadnymi wiatami są stoły, ławki, stojak na rowery, kosze na śmieci oraz grill - mówi Tomasz Bergiel z Urzędu Gminy.

Byłoby to miejsce spotkań. Służące integracji i organizacji imprez wiejskich.

Tego typu miejsca sąbardzo ważne dla mieszkańców terenów wiejskich. - Ma to być miejsce dostępne wszystkim, ale też takie, o które wszyscy będą dbać. Myślę, że sołtysi powinni pilnować porządku w tym miejscu, odpowiednio nim zarządzać. Niezbędny będzie tu na pewno element wychowawczy: po każdej biesiadzie, należy po sobie posprzątać - argumentował inwestycję Ryszard Skonieczek.

Nie ma jeszcze określonego terminu składania wniosków. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony do LGD „Brama Lubuska” . - Planujemy dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zakładamy, że koszt inwestycji nie przekroczy 180 tys. zł brutto. Kosztem kwalifikowanym jest dla nas ponad 146 tys. netto, z czego maksymalnie 66,63 stanowi dofinansowanie z UE. Reszta kosztów inwestycji leży pod stronie gminy - wyjaśnia Krzysztof Rosiński z UG w Lubrzy.

Wykonawstwa można się spodziewać po ewentualnym podpisaniu umowy o dofinansowanie, co będzie możliwe w trzecim bądź czwartym kwartale tego roku.

Sołtysi podkreślają, że budowa wiat jest inwestycją, która spotyka się z aprobatą mieszkańców. Będą służyły spotkaniom wiejskim oficjalnym, ale też nieoficjalnym. - Mieszkańcom zależy na budowie tego typu wiaty, gdyż byłoby to miejsce służące integracji czy organizacji niektórych imprez wiejskich. Z pewnością powstałby regulamin użytkowania, który obowiązywałby w przypadku imprez grupowych - komentuje Mirosław Ambrosewicz, sołtys Boryszyna.

Zadowolona z planowanej inwestycji jest także sołtys miejscowości Bucze. Wiata rekreacyjna miałaby się pojawić na placu obok stawu. - Jest to idealne miejsce, by stworzyć tu plac rekreacyjny. Na końcu wsi, przy stawie, w ciszy. Uporządkowaliśmy ten teren, staw jest oczyszczony. Chciałabym by na wsi powstało miejsce odpoczynku i rekreacji. Być może z czasem pojawi się tutaj siłownia plenerowa - wyraża nadzieję sołtys Edyta Marciszonek.

Do nie koniec inwestycji. Powstała już dokumentacja na budowę chodników w Boryszynie, Staropolu, Przełazach, a także drogę w Mostkach, zlokalizowana nieopodal kanału. Niebawem zostanie wyłoniony wykonawca.

Ponadto w formule „Zaprojektuj, wybuduj” został wyłoniony wykonawca oświetlenia drogowego na odcinku Boryszyn - Staropole. - Umowa jest zawarta, prace już trwają - podsumowuje T. Bergiel. Koszt inwestycji to blisko 50 tysięcy złotych.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.