Gmina Nowogród Bobrzański. Sołectwa dostały dodatkowe pieniądze

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Gmina Nowogród Bobrzański. Sołectwa dostały dodatkowe pieniądze

Czesław Wachnik

Przed rokiem do sołectw w gminie Nowogród Bobrzański trafiło 129,2 tys. zł, a w tym roku będzie to 241,2 tys. zł.

- Jeszcze rok wcześniej sołectwa dostały z budżetu gminy 119 tys. zł. W tym roku bedzie to ponad dwukrotnie więcej, a konkretnie 241 tys. zł. To konsekwencja wprowadzenia po raz pierwszy funduszu sołeckiego - mówi burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak. Dodaje, że mimo dwukrotnie zwiększonej sumy pomocy dla sołectw, budżet gminy praktycznie niewiele więcej wyłoży. W przypadku funduszu sołeckiego 40 proc. jego sumy zostanie gminie zwrócone przez budżet państwa.

- O zmianę zabiegaliśmy razem z sołtysami i się udało. Myślę, że szczególnie zadowoleni powinni być sołtysi i rady sołeckie. W tym roku trafią do nich całkiem niezłe pieniądze - przekonuje burmistrz.

Tu trzeba przyznać, że w 2016 roku wysokość pomocy finansowej miała charakter ,,uznaniowy”. Przykładowo liczące tylko 123 mieszkańców, czy raczej osób zameldowanych ,Białowice dostały 5 tys. zł, a wielokrotnie większe, bo liczący 437 osób Bogaczów 8 tys. zł. Teraz wielkość funduszu sołeckiego jest bardziej uzależniona od liczby mieszkańców. Dlatego w 2017 roku Białowicom przypadnie 9,4 tys. zł, a Bogaczowowi - 18,6 tys. zł.

Sołtys Bogaczowa Michał Starek nie ukrywa, że jest bardzo zadowolony.

- Mieliśmy 8 tys. zł, a będziemy mieli ponad 18 tys. zł. To bardzo duży skok, dzięki czemu uda się zrobić znacznie więcej niż wcześniej planowaliśmy - wyjaśnia sołtys. I wylicza, że już zaplanowano dokończenie oświetlenia ulicy Kasztanowej, ma być skończony plac zabaw, samorząd dołoży także do remontu boiska sportowego. Znajdą się także pieniądze na drobniejsze prace.

Z 20 sołectw w gminie najwięcej pieniędzy, bo 19,7 tys. zł trafi do Drągowiny. A to dlatego, że mieszka tu najwięcej (476) osób. Drugi w kolejce jest wspomniany już Bogaczów. Tu zameldowanych jest 437 mieszkańców. Ponad 18 tys. zł trafi także do Niwisk.

Sołtys Niwisk Andrzej Fornalewicz mówi, że jest wprawdzie zadowolony z większej puli pieniędzy, ale nawet, gdyby ich było trzykrotnie więcej, to na pewno byłoby na co je wydać. Wylicza, że ponad 18 tys. zł trafi na rozbudowę placu rekreacyjno - sportowego przy szkole.

- Chcemy, by w jednym miejscu było centrum rekreacyjno - sportowo - kulturalne dla wsi - tłumaczy sołtys.

Z innych wydatków wymienia budowę wspólnie z gminą oświetlenia na ul. Działkowej i utrzymanie porządku na cmentarzu i terenach zielonych.

- Mamy też ambitne plany wyposażenia domu kultury. I na ten cel musimy znaleźć dodatkowo pieniądze - tłumaczy sołtys Fornalewicz.

Prawie 12 tys.zł trafi do Kaczenic. Sołtys Elżbieta Błaszczyk zdradza, że wspólnie z mieszkańcami zadecydowali, że pieniądze trafią na budowę placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.

- Chcemy się spotkać z gminą, by omówić szczegóły. Tym bardziej że wspomniana suma nie wystarczy na oba przedsięwzięcia. Trzeba będzie to robić etapami - przekonuje sołtys ka.

Natomiast najmniej pieniędzy, bo po około 7 tys. zł trafi do Krzewin (7,2 tys. zł) i Łagody (7,4 tys. zł). Mimo to sołtys Krzewin Anna Sztonyk jest bardzo zadowolona.

- Nasza wieś od lat jest aktywna. Na razie często radziliśmy sobie sami, a teraz dzięki większym pieniądzom z gminy będzie jeszcze lepiej. W planach mamy ogrodzenie boiska sportowego oraz zakup tzw. piłkarzyków. Chcemy, by młodzież miała się czym bawić - wyjaśnia sołtys Anna Sztonyk.

Sołtys Bogaczowa, Michał Starek
C.Wachnik Sołtys Bogaczowa, Michał Starek: - Mieliśmy 8 tys. zł, a dostaniemy ponad 18 tys. zł. Dzięki temu dołożymy do remontu boiska.
Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.