Gorzów: bez jej rzeźb nie można wyobrazić sobie miasta. Zofia Bilińska świętuje 50-lecie pracy twórczej. Wykonała 500 dzieł

Czytaj dalej
Fot. archiwum GL
Tomasz Rusek

Gorzów: bez jej rzeźb nie można wyobrazić sobie miasta. Zofia Bilińska świętuje 50-lecie pracy twórczej. Wykonała 500 dzieł

Tomasz Rusek

- Przez 50 lat działalności twórczej wykonałam około 500 rzeźb, w tym duże realizacje plenerowe, małe formy rzeźbiarskie, a także płaskorzeźby i medale. Ponadto setki rysunków i projektów graficznych – wylicza artystka, która właśnie obchodzi półwiecze pracy. Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Sztuki można oglądać wystawę jej prac. Wydano też kapitalny album o pracy i życiu Z. Bilińskiej. A te życie wyrzeźbiła sobie doskonale – jak każde ze swoich dzieł.

Wyobrażacie sobie Gorzów bez Marii i dzieci na fontannie na Starym Rynku? Bez pomnika Papuszy w parku? Bez Zacharka na bulwarze? Bez czarownicy na daszku studni przy Wełnianym Rynku? Bez słynnych białych ptaków, wzbijających się do lotu przy ul. Warszawskiej? Albo bez pomnika Więźniarek z Ravensbrück na starym cmentarzu? A to tylko niektóre z jej prac, które na co dzień widzimy w Gorzowie. Są też w innych miastach: Choszcznie, Sulęcinie, Słubicach, Świebodzinie, Gliśnie, Międzychodzie, w Ośnie…

CZYTAJ DALEJ:

 

 • - Chciałabym zostać w sercach i pamięci ludzi - mówi szczerze rzeźbiarka Zofia Bilińska. Zostanie. Przecież całe miasto jest upiększone jej pracami.

 

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.