Gorzów: Czas podzielić setki milionów!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: Czas podzielić setki milionów!

Tomasz Rusek

Rekordowe 667 mln złotych wyda Gorzów w przyszłym roku. Będą wielkie inwestycje. Wojtek Pięta czeka jednak na tą jedną z mniejszych: budowę skateparku w Parku Kopernika

To dzięki niemu skatepark w ogóle powstanie: zgłosił pomysł, nagłośnił go, a potem zabiegał o wsparcie mieszkańców (zgarnął podczas konsultacji szalone 2.573 głosy poparcia). I tak jego propozycja w cuglach wygrała głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. - Bardzo liczymy na to, że budowa skateparku pójdzie szybko i sprawnie, byśmy jeszcze w 2017 r. mogli tu ćwiczyć - powiedział nam wczoraj W. Pięta.

W sumie - na wszystkie obywatelskie pomysły - pójdzie z kasy miasta w 2017 r. około 3 mln zł. To jednak kropelka w morzu wydatków. Bo tych będzie aż 667 mln zł!

Ostrożny i rozważny

Prezydent Jacek Wójcicki o budżecie mówi, że jest „ostrożny i rozważny”. - Rozważny, bo to plan wydatków, który zapewnia miastu rozwój, ale jednocześnie ostrożny, ponieważ pozwoli na prowadzania zmian, gdy pojawią się dodatkowe pieniądze - tłumaczy J. Wójcicki. Na zarzuty, że na inwestycje przeznaczono 131 mln zł, zamiast zapowiadanych w maju ponad 240 mln zł, odpowiada, że majowe zapowiedzi dotyczyły wszystkich wydatków, także tych ponoszonych np. przez miejskie spółki.

Które punkty na liście inwestycyjnych wydatków będą najważniejsze i najbardziej odczuwalne przez gorzowian? Wiceprezydent Artur Radziński, który odpowiada za inwestycje, wymienia trzy: remont ul. Kostrzyńskiej, budowę drugiej nitki ul. Myśliborskiej (od ronda do Agrobiznesu) i przebudowę ul. Kobylogórskiej. - Zrobimy wszystko, by roboty szły sprawnie i terminowo - obiecuje. Nie bez powodu: tegoroczne wielkie remonty (Warszawskiej, Walczaka i Fabrycznej) ślimaczą się i denerwują tysiące gorzowian.

Rada na tak

Sesja budżetowa, na której radni mają głosować nad projektem budżetu, będzie w poniedziałek. Czy dostanie poparcie rady?
Sprawdziliśmy. Według radnego Marcina Kurczyny z klubu Gorzów Plus „budżet nie jest zły”. - Sporo w nim remontów ulic, chodników, drobnych inwestycji. Doceniam remonty obiektów piłkarskich. To cieszy. Martwi jednak to, że wiele planów uzyska co najwyżej projekt. A na wykonawstwo będziemy czekać.

„Dziury w całym nie zamierzają szukać” radni PiS-u. - Ostatecznej decyzji, czy budżet poprzemy, jeszcze nie ma, ale osobiście oceniam go na czwórkę. Czyli jest dobrze. Martwi mnie zaciągnięcie wielkiego kredytu, jednak z czegoś musimy finansować wydatki. Poza tym nawet z tym kredytem zadłużenie miasta i tak będzie należało do najniższych w Polsce - powiedział wczoraj Sebastian Pieńkowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Grzegorz Musiałowicz z klubu Ludzie dla Miasta zaznacza, że budżet jest rekordowy głównie z powodu programu 500 plus (miasto dostanie na niego 60 mln zł) i pożyczki (wspomniane 50 mln zł). - Nasze poparcie uzależniamy od wprowadzenia szeregu zmian. Nie chcemy świecącej ścieki rowerowej, chcemy, by znalazły się pieniądze na tzw. miękkie projekty rewitalizacyjne (czyli nie remonty - dop. red.) - zaznacza.

Ale radny Jerzy Wierchowicz nie ma wątpliwości: - Budżet przejdzie. Pewnie z kosmetycznymi zmianami, jednak rada najpewniej go przyjmie.
Docenia „racjonalny plan wydatków”, ale krytykuje niektóre zapisy. - Przy wielu planach i inwestycjach jest dopisek, że koszty będą pokrywane w części z pieniędzy unijnych. Mam obawy, czy aby na pewno uda się nam je zdobyć - mówi radny Wierchowicz.

Trzeba się zadłużyć

Przyjdź koniecznie

Sesja budżetowa będzie 19 grudnia w sali audytoryjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta przy ul.Sikorskiego 107. Początek o 15.45. Obrady są otwarte dla mieszkańców. Każdy może przyjść!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.