Jarosław Miłkowski

Gorzów. Elektrociepłownia przestanie korzystać z węgla

Kilka lat temu w Gorzowie powstał m.in. jeden z najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych w Polsce. Fot. Materiały PGE Energia Ciepła Kilka lat temu w Gorzowie powstał m.in. jeden z najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych w Polsce.
Jarosław Miłkowski

Do końca 2023 gorzowska elektrociepłownia zamierza wycofać się z używania węgla w zakładzie. Zrobi to po wybudowaniu kotłowni szczytowo-rezerwowej.

PGE Energia Ciepła ogłosiła przetarg na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej o mocy maksymalnej 100 MWt. Będzie ona zasilana gazem oraz - rezerwowo - olejem.
- Budowa kotłowni jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji bloku węglowego do końca 2023 roku. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.
W trakcie inwestycji powstanie m.in. budynek kotłowni, komin trójprzewodowy, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi czy instalacje elektryczne.

- W przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Do podpisania umowy ma dojść w grudniu 2021 roku. Prace potrwają przez niespełna dwa lata – do listopada 2023 roku, kiedy to obiekt zostanie przekazany do eksploatacji - informuje Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła.
Kotłownia szczytowo-rezerwowa to kolejna inwestycja elektrociepłowni. Kilka lat temu w Gorzowie powstał m.in. jeden z najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych w Polsce.

Czytaj również:
Mural jak Brama Santocka czy łuk triumfalny. Tak Elektrociepłownia w Gorzowie świętuje 70-lecie

WIDEO: Odzyskują nawet 92 proc. substancji chemicznych z foliowej torby. Przełomowa metoda recyklingu plastiku z Japonii

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.