Gorzów i sąsiednie gminy wspólnie wydadzą na remonty 20 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów i sąsiednie gminy wspólnie wydadzą na remonty 20 mln zł

Tomasz Rusek

Duża szkoła, dwa przedszkola i żłobek - to miejska lista edukacyjnych budynków do remontów. Swoje listy mają też gminy. Pieniądze wyłoży Unia.

Na zewnątrz ze ścian odchodzi farba. Wiele okien jest starych, nieszczelnych. Po ulewach przecieka dach. Mowa o największej szkole w mieście: trzynastce przy ul. Szwoleżerów. Uczniowie mówili nam we wtorek (1 grudnia): - Bywa tak, że siedzimy w bluzach, bo jest chłodnawo, choć kaloryfery grzeją na full.

Problem od lat
Dyrektor tej szkoły Tadeusz Wierzbicki potwierdza, że jest problem. - I to od lat. Miewamy kłopot z utrzymaniem temperatury. O remont dopraszamy się od dawna. Przez jego brak płacimy koszmarne pieniądze za ogrzewanie - mówi T. Wierzbicki.
Na dowód ma twarde dane. Za mniejszy budynek szkolny, który ma 3 tys. mkw. i w miarę dobre okna, płaci miesięcznie niecałe 5 tys. zł za grzanie. Za to ten duży budynek szkolny przy ul. Szwoleżerów, który woła o remont, ma 9 tys. mkw. Jednak ogrzewanie nie jest trzy razy droższe - jak wynikałoby z prostego przeliczenia. - W zimne miesiące płacę za niego 50 tys. zł miesięcznie - ujawnia dyr. Wierzbicki.

Cztery w mieście
Dobra wiadomość jest taka: problemy SP 13 będą rozwiązane. Miasto planuje wielkie remonty placówek oświatowych. Chodzi przede wszystkim o termomodernizację (czyli m.in. o docieplanie obiektów i wymianę okien), a także o ekologiczne rozwiązania (przede wszystkim panele słoneczne na dachach, które pomogą obniżyć koszty np. ogrzewania wody). Na liście do takich remontów poza trzynastką są też: przedszkole nr 4 przy ul. Kobylogórskiej, przedszkole nr 9 przy ul. Widok, a także żłobek przy ul. Słonecznej.

Jednym z budynków przeznaczonych do remontu z unijnej dotacji jest żłobek przy ul. Słonecznej. Dzieciaki mają tutaj - jak widać - świetne warunki,
Tomasz Rusek Jednym z budynków przeznaczonych do remontu z unijnej dotacji jest żłobek przy ul. Słonecznej. Dzieciaki mają tutaj - jak widać - świetne warunki, jednak sam obiekt wymaga remontu. W planie jest m.in. remont i ocieplenie ścian zewnętrznych oraz wymiana CO.

Bożena Skoczna (zarządza placówką przy Kobylogórskiej) nie kryje, że w przedszkolu trwa odliczanie. W zasadzie już... od lat. Bo od trzech lat placówka ma gotowy projekt, który opłaciła. Tylko nigdy nie było pieniędzy na wykonanie prac. - Nasz budynek jest z 1923 r. i leży na podmokłym terenie. Odgrzybianie, ocieplenie, nowe kaloryfery są niezbędne - mówi dyrektorka.
Z kolei w żłobku przy Słonecznej cieszą się z wymiany instalacji CO i docieplenia ścian. Bo w środku jest już elegancko. Byliśmy tam wczoraj. Faktycznie przydałaby się nowa elewacja...

Gminy też planują
Pieniądze na to wszystko miasto dostanie z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli na projekty wspólne z sąsiednimi gminami. Dlatego tam też wytypowano placówki.
W Kłodawie na liście do remontu są już: przedszkole i budynek urzędu oraz - ewentualnie - dach miejscowej hali sportowej. W gminie Santok jak nowa będzie szkoła i przedszkole w Wawrowie, szkoła w Lipkach Wielkich i sala w Gralewie. W gminie Bogdaniec do termomodernizacji zapisano: szkoły w Jeninie i Lubczynie, a w Deszcznie: SP w Ulimiu oraz w Ciecierzycach. - Zrobimy te remonty kompleksowo, z wymianą okien, drzwi, z remontami sanitariatów - zapewnił nas wczoraj wójt Deszczna Paweł Tymszan.

W sumie na docieplenia mamy 5,7 mln euro, czyli grubo ponad 20 mln zł. Brak Lubiszyna wśród gmin to nie przeoczenie - nie należy od bowiem do wspólnej inwestycyjnej ekipy.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.