Gorzów. Katedra znów ma drzwi główne. Ależ piękne!

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Gorzów. Katedra znów ma drzwi główne. Ależ piękne!

Jarosław Miłkowski

W piątek 8 kwietnia w katedrze gorzowskiej zamontowano drzwi wejściowe. Po renowacji zostały tak pieczołowicie oczyszczone, że wyglądają jak nowe.

- To są te same drzwi, tylko wcześniej były w fatalnym stanie - zapewnia nas Mirosław Kuka, właściciel Zakładu Stolarskiego Mirosław Kuka z Dębna. W piątkowe przedpołudnie wraz z ekipą montował drzwi główne w gorzowskiej katedrze. Przez ostatnie miesiące przechodziły one renowację. Teraz, już po niej, wyglądają jak nowe. Aż trudno uwierzyć, że są to te same drzwi, które wierni otwierali przez dziesięciolecia, by wejść do katedry od strony ul. Chrobrego.

[polecane]22113489[/polecane]

- Wszystko zostało wyczyszczone do gołego drewna, impregnowane, malowane - mówi nam przy okazji montażu drzwi Mirosław Kuka. - Wszystkie elementy metalowe zostały zdemontowane i poddane konserwacji - dodaje specjalista od rekonstrukcji i renowacji.
Gdy z nim rozmawialiśmy, w oczy aż rzucały się czerwone krzyże. - Po ściągnięciu metalowych elementów okazało się, że tam jest tkanina. To len. Został specjalnie zaimpregnowany, żeby zachować kolor - tłumaczy nam M. Kuka.

Ile gwoździ w drzwiach?

Patrząc na odnowione drzwi, doskonale widać mnóstwo powbijanych w nie ćwieków. - Jest ich aż 12 tysięcy - mówi specjalista od renowacji.

Drzwi główne do katedry są wykonane z drzewa dębowego. Mają 105 lat. Zostały ufundowane w 1917 r., a zrealizowała je firma Bendix & Soehne AG z ówczesnego Landsbergu. „Neogotyckie dwuskrzydłowe drzwi wykonano w drewnie dębowym i ozdobiono żelaznymi okuciami. W zwieńczeniu wprowadzono krzyż równoramienny, a w górnych partiach skrzydeł herby Berlina i Brandenburgii. Na licu skrzydeł umieszczono żelazne, niekiedy srebrzone lub złocone gwoździe, nabywane w wyznaczonych punktach i przybijane do drzwi” - pisze Błażej Skaziński w artykule „Wystrój i wyposażenie kościoła Mariackiego do roku 1945”. Artykuł ukazał się w wydanej właśnie przez Archiwum Państwowe w Gorzowie książce „W głównym nurcie dziejów. Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim od końca XIII wieku do roku 2017”.

Główne katedralne drzwi poszły do renowacji w ramach remontu wieży katedralnej. Rozpoczął się on kilka miesięcy po pożarze, do którego doszło w niej 1 lipca 2017 r.

Czytaj również:
Gorzów. Po 56 miesiącach do katedry wróciła wieloletnia tradycja

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.