Gorzów: No to mamy wreszcie akademię!

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Gorzów: No to mamy wreszcie akademię!

Anna Rimke

Dla młodzieży akademia to większe szanse u pracodawców i prestiż. Dla szkoły szansa na rozwój i przyciągnięcie nowych studentów. A dla miasta?

– Dzieje się historia! Jak widać po Rzeszowie, Opolu czy Zielonej Górze, wysokiej rangi uczelnia wyższa to mnóstwo korzyści. Bo przyciąga młodych i daje szansę na rozwój miasta – prezydent Jacek Wójcicki nie ukrywa radości z tego, że Sejm przyjął ustawę o powołaniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (tak brzmi pełna nazwa w ustawie).
– Przyciągniemy do siebie więcej studentów, będzie łatwiej ściągnąć nam też kadrę naukową – wylicza korzyści prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. Minister Elżbieta Rafalska, gorzowianka, która od lat zabiegała o powołanie akademii, a teraz pilotowała projekt ustawy, też nie kryje radości. – Czułam się zobowiązana doprowadzić tę sprawę do końca. I udało się! – mówi „GL”.

Entuzjazmu nie kryją też sami studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która już 1 września tego roku będzie akademią.

O wyniku porannego głosowania w Sejmie dowiedzieli się przed południem. – Kibicowaliśmy powołaniu akademii. Przede wszystkim wzrośnie renoma naszej uczelni. Dzięki temu będzie też więcej studentów. A my, jako samorząd, dostaniemy pewnie większe pieniądze na działalność. Chcemy nie tylko się integrować, ale też pokazywać w mieście. Żeby Gorzów był faktycznie miastem akademickim – mówi nam Kinga Taisner z uczelnianego samorządu studenckiego.

W środę, 13 kwietnia posłowie 405 głosami (na 421 obecnych) zdecydowali, że zostanie powołana Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.

Potrzebna jest jeszcze uchwała Senatu i podpis prezydenta, ale to już raczej formalność, bo za akademią jest PiS. - Staram się, żeby ustawa stanęła na najbliższym posiedzeniu Senatu pod koniec kwietnia - mówiła wczoraj „GL” minister Elżbieta Rafalska, która od początku pilotuje w parlamencie projekt ustawy o powołaniu akademii. Jeśli senatorowie nie zgłoszą poprawek, do końca maja ustawę powinien podpisać prezydent. Jeśli poprawki będą, prezydent złoży podpis najpewniej w połowie czerwca. Data startu akademii: 1 września 2016 r., jest niezagrożona.

- Super, że będziemy mieli dyplom z akademii - cieszą się Samuel Dobek, Mariusz Ankutowicz, Angelika Zamrzycka, Angelika Agapow i Kinga Taisner.
Anna Rimke - Super, że będziemy mieli dyplom z akademii - cieszą się Samuel Dobek, Mariusz Ankutowicz, Angelika Zamrzycka, Angelika Agapow i Kinga Taisner.

Pomysł utworzenia akademii gorzowskiej opiniowały negatywnie zarówno Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Oba gremia bardzo nisko oceniły przygotowanie PWSZ do przekształcenia w akademię. Przede wszystkim wytknęły brak prawa do doktoryzowania: powinno być na minimum dwóch kierunkach, a PWSZ nie ma na żadnym. Ale ich opinia nie była dla posłów wiążąca. - Mamy zapisany w ustawie trzy lata na spełnienie wszystkich wymogów - podkreśla prof. Elżbieta Skorupska - Raczyńska, rektor PWSZ. Informuje, że już jest przygotowywany wniosek o prawo do doktoryzowania z językoznawstwa. - Przygotowujemy również wniosek o tzw. parametryzację wydziału ekonomicznego.

Na tym wydziale chcemy zdobyć uprawnienia do doktoryzowania w zakresie zarządzania - mówi pani rektor.

Jej zdaniem powinno się to udać w ciągu dwóch pierwszych lat. Rektor zapewnia, że szkoła tego nie zaprzepaści. Na razie będzie sobie radziła z budżetem, jaki ma zaplanowany na ten rok. Ale wsparcie finansowe już zapowiada miasto. - Musimy znaleźć pieniądze, żeby ten okres trzyletniego „kredytu zaufania” dla akademii dobrze wykorzystać i żeby uczelnia się rozwijała. Bo to jest jednoznaczne z rozwojem miasta - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. Podczas głosowania nad akademią był wczoraj w Sejmie wraz z prof. Skorupską - Raczyńską i wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem. - Uruchomiliśmy już procedurę przygotowania mieszkań dla nowej kadry naukowej - mówi Wójcicki.

Rektor: - Pracujemy nad strategię rozwoju akademii. Będziemy brać pod uwagę opinię środowiska, jeśli chodzi o tworzenie nowych kierunków.

Dziś PWSZ kształci studentów 14 kierunków na czterech wydziałach. Przez kilka lat były przymiarki do utworzenia akademii wspólnie z gorzowskim wydziałem poznańskiej AWF, ale uczelnie się nie dogadały.

Anna Rimke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.