Gorzów. Pasażer skarży się na MZK: Zapowiedzi przystanków są zbyt ciche

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów. Pasażer skarży się na MZK: Zapowiedzi przystanków są zbyt ciche

Tomasz Rusek

Pan Andrzej słabo widzi. Poskarżył się, że nie słychać zapowiedzi przystanków w autobusach MZK. Poprosił „GL” o interwencję

Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji) zastrzega, że nie chce się czepiać. Podkreśla też, że nie jest złośliwy i nie dopatruje się celowego działania ze strony kierowców. Jednak zbyt ciche zapowiedzi przystanków są dla niego i setek innych pasażerów - starszych, niewidomych czy niedowidzących czy spoza miasta - nie lada problemem. To dlatego o sprawie powiadomił „GL”.

Silnik zagłusza

Najpierw wyjaśnienie dla tych, którzy komunikacją nie jeżdżą, albo mają doskonały wzrok, więc nie zwracają uwagi na zapowiedzi. W środku pojazdu lektor informuje o każdym przystanku, do którego zbliża się autobus i następnym w kolejce. Dodatkowo przy pierwszych drzwiach jest głośnik zewnętrzny, przez który lektor mówi do czekających na przystanku, jaka linia właśnie podjechała.

Pan Andrzej wskazuje, że często to jednak tylko teoria. - Informacje głosowe są wyciszone do minimum i szum silnika autobusu oraz gwar ludzi w pojeździe zagłuszają je. Choć być może w zajezdni, w ciszy, słychać to dobrze. Przykładem takiego autobusu jest wóz o numerze 632, którym ostatnio jechałem. Nie chciałbym być złośliwym i posądzać kierowcę o celowe wyciszanie komunikatów, by nie przeszkadzały mu w pracy. Myślę jednak, że jest to jakieś niedopatrzenie lub po prostu uszkodzenie urządzenia, które mam nadzieję, że zostanie szybko naprawione - tłumaczy Czytelnik.

Firma obiecuje

Natychmiast poprosiliśmy Miejski Zakład Komunikacji o wyjaśnienia. Rzecznik spółki Marcin Pejski zapewnił nas, że każdy jeden pasażer jest dla firmy ważny, a sprawa zostanie sprawdzona. I co się okazało?

W autobusie 632 faktycznie był problem: zapowiedzi były ustawione cicho, więc zakładowi elektronicy podkręcili głośność. Poza tym wszyscy kierowcy autobusów otrzymali polecenie, by zapisywać wszelkie nieprawidłowości w działaniu systemu. No i na pewno żaden z nich nie ściszał komunikatów - nie ma takiej technicznej możliwości.

Z ciekawości - bez zapowiadania i bez ostrzeżenia - sprawdziliśmy wczoraj głośność komunikatów w kilku porannych autobusach. W 124 (numer pojazdu 617) zapowiedzi działały znakomicie, głos był wyraźny, słyszalny. Podobnie było w autobusie linii 100 (pojazd 631), nieźle w autobusie linii 112 (numer 603). Za to niemal wcale nie było słychać komunikatów w autobusie 111 (numer 546).

Czyli MZK ma jeszcze nad czym popracować.

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.