Gorzów piecom powie: - Pa, pa! A potem powita grzejniki

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów piecom powie: - Pa, pa! A potem powita grzejniki

Tomasz Rusek

69 kamienic, 480 lokali, a w nich 821 pieców do zburzenia - tak wygląda ostatni etap robót, po których odetchnie całe miasto

Mowa oczywiście o Kawce, czyli miejskim programie likwidowania w kamienicach starych pieców i podłączania takich mieszkań do sieci cieplnej. Zaraz ruszy trzeci, ostatni etap prac.

- W marcu wybierzemy wykonawców. Chcemy zdążyć ze wszystkimi pracami do jesieni - mówiła nam wczoraj Maria Góralczyk - Krawczyk z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Tym razem chodzi o likwidację 821 pieców w 480 lokalach. Gdzie? Sprawdziliśmy: głównie w kilkunastu kamienicach przy ul. Drzymały i Wyszyńskiego, ale też przy Mieszka I 58 i 60; Słowackiego 1,3,7, Dąbrowskiego 14, Jagiełły 13 oraz przy Krasińskiego: 10, 10b i 11.

- W 2015 r. zlikwidowano 979 pieców w 508 lokalach (z 74 kamienic).
- W 2016 r. aż 1.309 pieców w 746 lokalach.

Efekty? - W mieście jest lepsze powietrze. Naprawdę to czuję. Mam prawie 80 lat. Dla mnie brudne powietrze to od razu ból głowy - mówiła nam wczoraj Jadwiga Kocieraj. Inni udowadniali, że od czasu rozpoczęcia Kawki, Gorzów już nie jest pokazywany na mapach pogody jako miasto zagrożone smogiem.

Choć jest i druga strona medalu. To koszty ciepła z sieci. Gdy ludzie opalali mieszkania węglem, było taniej. Teraz są zaskoczeni rachunkami. - Mamy takie sygnały. Dlatego chcemy pomagać zaskoczonym kosztami grzania - mówi M. Góralczyk - Krawczyk. Ludzie mogą liczyć na rozłożenie zaległości na raty, rusza też program remontów: dociepleń, wymiany stolarki czy... obniżania sufitów. Więcej danych w ADM-ach i w ZGM-ie przy Wełnianym Rynku.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.