Gorzów: rekordowy budżet miasta. W 2020 r. wydamy ponad 1,1 miliarda złotych! Na co? [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: rekordowy budżet miasta. W 2020 r. wydamy ponad 1,1 miliarda złotych! Na co? [GALERIA]

Tomasz Rusek

Poznaliśmy projekt budżetu miasta na przyszły rok. Jest największy w historii. Gorzów chce wydać w sumie ponad miliard, a dokładnie 1 mld 109 mln 193 tys. i 692 zł. Aż 372 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Jakie?

Sesja budżetowa została zaplanowana na 19 grudnia, jednak udało nam się już zajrzeć do planu dochodów i wydatków, jaki przygotował prezydent Jacek Wójcicki wraz ze swoimi urzędnikami. Projekt budżetu na 2020 r. jest imponujący i największy w dziejach.

Magistrat zakłada 956 mln zł dochodów i ponad 1,1 mld wydatków. Deficyt - czyli brakująca różnica - zostanie sfinansowany 106-milionowym kredytem (stać nas, pożyczka jest zaplanowana) i z tzw. wolnych środków, czyli w uproszczeniu nie wydanych dotąd pieniędzy.

Długa lista inwestycji

Aż 372 mln zł miasto ma wydać na budowy, remonty i modernizacje. A jako że inwestycje dotyczą nas wszystkich (i wszystkich osiedli), to właśnie im przyjrzeliśmy się w pierwszej kolejności.

Najdroższym przedsięwzięciem, oszacowanym na ponad 70 mln zł, ma być przebudowa wyjazdu z miasta na Gdańsk. W ramach tej inwestycji ul. Łukasińskiego, Bierzarina i Walczaka dostaną drugie nitki. Wydłużona zostanie też linia tramwajowa.

W czołówce wydatków są też miliony za remont ul. Sikorskiego i Chrobrego (62 mln zł) czy Kostrzyńskiej (30 mln zł). - To jednak po prostu schodzące w 2020 r. opłaty za kończące się inwestycje, które musieliśmy wpisać w projekt - zaznaczył wczoraj w rozmowie z GL prezydent Wójcicki.

Przyznał, że czuje na barkach ciężar odpowiedzialności, bo nigdy w historii miasta tyle na przebudowy nie wydawano. I nigdy nie została przebita granica miliarda wydatków.

- Jednak zapewniam, że przebijemy ją jeszcze nie raz - dodał J. Wójcicki.

Bardzo dużo małych

W projekcie budżetu zapisano też miliony m.in. na: modernizację ul. Kombatantów, przebudowę ul. Spichrzowej, remont Przemysłówki i wielką rewitalizację Parku Wiosny Ludów czy stadionu lekkoatletycznego.

Jednak wielokrotnie dłuższa jest lista mniejszych, a czasami małych inwestycji. Zwłaszcza tych w szkołach i przedszkolach. 650 tys. zł ma kosztować projekt modernizacji budynku SP1, o którą walczyli rodzice i dyr. placówki Iwona Buchmiet (pisaliśmy o tym w GL wiele razy). W Ekonomiku wymienione zostaną 63 okna, w SP 5 pojawi się nowe centralne ogrzewanie, ocieplone zostanie przedszkole nr 11.Duży remont czeka też przedszkole nr 6. W sumie „edukacyjnych” inwestycji i remontów będzie ponad 20.

Uwaga: pełną listę wszystkich 132 planowanych przez magistrat w 2020 r. budów, remontów i modernizacji znajdziecie w galerii na poniżej. Oczywiście w wyliczance tej znajdują się także wszystkie zwycięskie propozycje z budżetu obywatelskiego.

Sprawdziliśmy też: w 2020 r. wyższe niż w mijającym roku mają być wpływy Gorzowa pochodzące z udziału miasta w podatkach PIT i CIT, wyższa będzie też tzw. subwencja od państwa.

Budżetowa sesja została zaplanowana na 19 grudnia (czwartek). Zacznie się o 14.00 w sali pod magistratem. Każdy może na nią przyjść.

Tomasz Rusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.