Gorzów. Rury na wodę i ścieki będą... siedem metrów pod Wartą

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Gorzów. Rury na wodę i ścieki będą... siedem metrów pod Wartą

Jarosław Miłkowski

Od środy 3 marca kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicach Spichrzowej i Garbary. Powód? Coraz bliżej do... przekopu pod Wartą.

Takiej inwestycji jeszcze w Gorzowie nie było! Wodociągi właśnie zaczynają przebudowę sieci wodociągowej w okolicach mostu kolejowego. Rury na wody i ścieki zamierzają położyć - to nie pomyłka - pod Wartą.

Głęboko pod dnem

- Będzie to około siedem metrów pod dnem - mówi Tomasz Surdacki z zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Położona tu zostanie jedna rura, która będzie doprowadzać wodę z Siedlic do śródmieścia oraz dwie rury, w których ścieki będą odprowadzane z Zawarcia do oczyszczalni. Największa z rur będzie miała nawet 60 cm średnicy.
- Takie rury mamy dziś na moście kolejowym. Są one w kiepskim stanie. Gdyby coś się z nimi stało, to nawet nie ma jak ich naprawić, bo przecież nie ma tam żadnej kładki - Surdacki tłumaczy konieczność inwestycji.

Do położenia jest 470 metrów rur na wodę i (dwukrotnie) 443 metry rur na ścieki. Jak trafią one pod Wartę? Odbędzie się to tzw. przewiertem sterowanym.
- Najpierw przejście pod Wartą zrobi tzw. pilot, a później będą coraz większe przewierty aż na końcu zostanie wciągnięta rura - mówi obrazowo T. Surdacki z wodociągów.
Same przewierty rozpoczną się wiosną. By jednak do nich doszło, już w środę ruszają pierwsze prace związane z rurami, tylko, że na skrzyżowaniu ulic: Spichrzowej, Składowej i Garbary. To parę kroków od miejsca, w którym zakończyła się przebudowa ul. Spichrzowej.

Zakończona przed Bożym Narodzeniem przebudowa ul. Spichrzowej obejmowała odcinek od ul. Chrobrego do Garbary. Specjalnie prace nie dotyczyły samego skrzyżowania, bo wiadomo było, że wodociągi szykują inwestycję.
Prace na skrzyżowaniu mają potrwać do połowy kwietnia. Gdy się skończą, wodociągi odtworzą skrzyżowanie.

Jak teraz jeździć?

Prace u zbiegu Spichrzowej, Składowej i Garbary oznaczają kilka zmian dla kierowców. Od środy 3 mamrca Spichrzowa i Składowa będą drogami „ślepymi”. W związku z tym zarówno ul. Dworcowa jak i ul. Młyńska będą drogami dwukierunkowymi, a na Młyńskiej będzie całkowity zakaz parkowania.

Kolejne zmiany? Kto będzie jechał ul. Dworcową lub Sikorskiego od ZUS-u, będzie mógł wjechać na rondo koło Rolnika. Kto zaś będzie jechał od strony Wieprzyc i os. Słonecznego do mostu Staromiejskiego, ten raczej powinien skorzystać z objazdu przez jednojezdniowy odcinek al. Konstytucji 3 Maja i Sikorskiego (ewentualnie także Młyńską).
Przekop pod Wartą i przebudowa wodociągu kosztować będzie 7,978 mln zł. Za inwestycję odpowiada poznański WUPRINŻ. Rozpoczęła się ona jeszcze w zeszłym roku od prac w okolicach Szkoły Podstawowej nr 10. Cała inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku.

Utrudnienia też na Walczaka

W związku z budową wodociągu - w tym przypadku związane to jest z przebudową drogi krajowej nr 22 - utrudnienia czekają kierowców także na ul. Walczaka. Od środy wprowadzona ma zostać czasowa organizacja ruchu w okolicy ronda Gdańskiego. Na wysokości stacji paliw Shell zamknięty zostanie prawy pas ruchu dla kierowców jadących od ronda w kierunku Strzelec Krajeńskich.

Czytaj również:
Lockdown w Lubuskiem niemal pewny? Sprawdziliśmy, jak rośnie liczba zakażeń

WIDEO: Ulewa w Gorzowie. Tak wygląda Kłodawka po 30 minutowych opadach

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.