Gorzów: tysiące kierowców i pasażerów MZK czekają duże utrudnienia

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: tysiące kierowców i pasażerów MZK czekają duże utrudnienia

Tomasz Rusek

Tysiące pasażerów MZK i kierowców w Gorzowie czekają trudne miesiące. W tym najgorszy maj od lat. Powód: wielkie remonty dróg. Zaraz się zaczynają.

Czego obawia się Robert Wirecki? - Nie wyobrażam sobie jazdy po mieście bez górki na ul. Walczaka. To dla większości kierowców najwygodniejszy dojazd do centrum. Gdy go zamykano, zawsze rolę dojazdu przejmowała trasa Głowackiego - Warszawska. Tylko że Warszawska też będzie zamknięta, prawda? - pyta gorzowianin. Prawda.

Urząd pierwszy raz w historii jednocześnie wyłączy z ruchu dwie drogi dojazdowe do centrum. - Będzie trochę kłopotów. To pewne. Dlatego prosimy o wyrozumiałość. Już pracujemy nad organizacją ruchu na czas remontów, niedługo przedstawimy wszystkie szczegóły - mówi miejski inżynier ruchu Rafał Krajczyński. A przecież nie tylko te dwie ulice będą rozkopane...
Swoje plany na objazdy ma już jednak MZK. I też przyznaje: szykują się utrudnienia.
Co i kiedy będzie remontowane oraz w jakich terminach? Oto wszystkie szczegóły.

Rondo na Szczecińskiej

Na skrzyżowaniu ul. Szczecińskiej i ul. Złotego Smoka, będzie budowane rondo. Prace mają ruszyć w połowie kwietnia. Potrwają około dwóch miesięcy. A przecież autobusami codziennie do pracy na zmiany jadą tutaj tysiące ludzi!
Rzecznik MZK Marcin Pejski wylicza zmiany: - Autobusy obsługujące strefę będą kursowały ulicą Mosiężną i ul. Złotego Smoka, natomiast autobusy kursujące do przystanku na Złotego Smoka zostaną skierowane do zatoczki naprzeciw firmy TPV.
Pracowników położonych w tej okolicy zakładów czeka więc dłuższa droga do przystanków - ponieważ zawieszony będzie przystanek Moto Gobex i pętla na Złotego Smoka.

Od maja do końca roku zawieszone zostaną kursy tramwajów z Górczyna. Nie pojedzie ani jedynka, ani trójka.
materiały miasta Tak ma wyglądać rondo u zbiegu Fabrycznej i Towarowej

Roboty na Zawarciu

Remont Fabrycznej i Towarowej ma się zacząć na przełomie kwietnia i maja. Skończy się dopiero w listopadzie. Będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym autobusy mają kursować ulicami: Przemysłową, Kolejową i Śląską. Podczas drugiego etapu mieszkańcy Zawarcia będą jeździć autobusami po ul. Wawrzyniaka i po Śląskiej.
Problemy? Pasażerowie niech spodziewają się nieczynnych przystanków.

A kierowcy? - Remont da się objechać i to nie będzie problem, jednak myślimy nad zapewnieniem dojazdu do firm przy ul. Fabrycznej - mówi inżynier ruchu R. Krajczyński. No i druga rzecz: w czasie remontu na pobliskich błoniach szykują się przecież Dni Gorzowa. Na lipcową imprezę dojdziemy więc raczej piechotą...

- Kto jechał Fabryczną, ten wie, że warto przetrzymać każdy remont. To droga fatalna, momentami niebezpieczna. Dobrze, że w końcu ją naprawią! - mówi kierowca Henryk Dobrosiak.

Kocioł w centrum

Najbardziej we znaki dadzą się jednak nam wszystkim remonty ul. Warszawskiej i Walczaka. Zaczną się w maju i potrwają do końca roku. Którędy objadą te roboty osobówki? Nie ma wskazania od urzędu (jeszcze!), ale obstawiamy dojazdy al. Odrodzenia i Kosynierów Gdyńskich z jednej strony oraz Pomorską i Podmiejską do Teatralnej z drugiej.

Uwaga: przez cały ten czas zawieszone będą kursy tramwajowych nr 1 (Górczyn - Wieprzyce) i nr 3 (Górczyn - Piaski).
Na trasie Zakład Energetyczny (koło bułek z pieczarkami) - Silwana jeździć będzie komunikacja zastępcza. MZK od miesięcy szykował się na to i szkolił do jazdy autobusami m.in. motorniczych. Robił - i wciąż to robi - Paweł Bieszke. Kierowców będzie potrzebnych sporo, bo jeszcze nigdy komunikacja zastępcza nie musiała jeździć za tramwaje tak dużo i tak długo.

A co z autobusami, które przecież przewidzianą do remontu ul. Walczaka mają na swojej trasie? Pojadą Podmiejską, Pomorską, Sikorskiego i Teatralną. Jednak zmian z lokalizacją nowych przystanków i zawieszaniem obecnych będzie tak dużo, że MZK obiecuje informować o nich na bieżąco.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.