GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Tomasz Rusek

GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego

Tomasz Rusek

27 lutego 2005 r. w mieście było referendum w sprawie odwołania ówczesnego prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka. Głosowało 15,4 tys. gorzowian. I choć większość była za jego odwołaniem, to... zachował stanowisko.

Głosowanie zorganizowano z powodu prokuratorskich zarzutów, jakie ciążyły na T. Jędrzejczaku. Chodziło o nieprawidłowości przy miejskich inwestycjach. Prezydent zapewniał, że jest niewinny, jednak opozycja i tak doprowadziła do referendum.

Zbyt niska frekwencja

Do urn poszło 15.400 osób, czyli 15,5 proc. uprawnionych. Za mało, aby wynik referendum był wiążący. Bo aby referendum faktycznie o czymkolwiek przesądzało, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

„Z biorących udział w referendum 14.027 osób (92 proc.) głosowało za odwołaniem prezydenta, 1.172 osoby (8 proc.) było przeciw. Większość uprawnionych do głosowania gorzowian nie widziała potrzeby wzięcia udziału w referendum, tym samym zadecydowała o tym, że Tadeusz Jędrzejczak nadal jest prezydentem miasta” - donosiły niedługo potem Gorzowskie Wiadomości Samorządowe, czyli urzędowa gazeta.

GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego
archiwum GL Jedynka GL z poniedziałku po referendum

Ciągle bez rozwiązania

T. Jędrzejczak rządził miastem do 2014 r., gdy przegrał wybory z Jackiem Wójcickim. Co ciekawe, sprawa poprzedniego prezydenta cały czas nie jest rozstrzygnięta! Sąd dopatrzył się wielu błędów śledczych i cofnął sprawę do prokuratury. Obecnie T. Jędrzejczak jest członkiem zarządu woj. lubuskiego.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.