GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Tomasz Rusek

GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego

Tomasz Rusek

27 lutego 2005 r. w mieście było referendum w sprawie odwołania ówczesnego prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka. Głosowało 15,4 tys. gorzowian. I choć większość była za jego odwołaniem, to... zachował stanowisko.

Głosowanie zorganizowano z powodu prokuratorskich zarzutów, jakie ciążyły na T. Jędrzejczaku. Chodziło o nieprawidłowości przy miejskich inwestycjach. Prezydent zapewniał, że jest niewinny, jednak opozycja i tak doprowadziła do referendum.

Zbyt niska frekwencja

Do urn poszło 15.400 osób, czyli 15,5 proc. uprawnionych. Za mało, aby wynik referendum był wiążący. Bo aby referendum faktycznie o czymkolwiek przesądzało, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

„Z biorących udział w referendum 14.027 osób (92 proc.) głosowało za odwołaniem prezydenta, 1.172 osoby (8 proc.) było przeciw. Większość uprawnionych do głosowania gorzowian nie widziała potrzeby wzięcia udziału w referendum, tym samym zadecydowała o tym, że Tadeusz Jędrzejczak nadal jest prezydentem miasta” - donosiły niedługo potem Gorzowskie Wiadomości Samorządowe, czyli urzędowa gazeta.

GORZÓW WIELKOPOLSKI: miejskie kalendarium, czyli co wydarzyło się 27 lutego
archiwum GL Jedynka GL z poniedziałku po referendum

Ciągle bez rozwiązania

T. Jędrzejczak rządził miastem do 2014 r., gdy przegrał wybory z Jackiem Wójcickim. Co ciekawe, sprawa poprzedniego prezydenta cały czas nie jest rozstrzygnięta! Sąd dopatrzył się wielu błędów śledczych i cofnął sprawę do prokuratury. Obecnie T. Jędrzejczak jest członkiem zarządu woj. lubuskiego.

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.