Gorzów Wlkp. Chuligani niemal codziennie niszczą wiaty przystankowe w mieście

Czytaj dalej
Fot. Okiem Gorzowskiego Autobusu
Anna Rimke

Gorzów Wlkp. Chuligani niemal codziennie niszczą wiaty przystankowe w mieście

Anna Rimke

Tylko w ubiegłym roku na wstawienie powybijanych szyb na przystankach autobusowych miasto wydało ponad 250 tys. zł!

Na facebookowej stronie Okiem Gorzowskiego Autobusu co kilka dni pojawiają się zdjęcia zniszczonych wiat autobusowych. Najgorzej, jak mówią kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji, jest w weekendy. Wtedy najczęściej chuligani wyżywają się na przystankach autobusowych. W jaki sposób to robią? - Rzucają betonowymi śmietnikami albo kamieniami w szyby. Traktują je też z tzw. „kopa”, czy zamazują gabloty z rozkładami jazdy – wymienia pan Adrian, jeden z kierowców MZK. Dodaje, że dzieje się tak nie tylko w weekendy.

POLECAMY
[polecane]19841297, 19838927, 19827961, 19702583, 19822461, 19836401[/polecane]

– Widzimy zniszczone wiaty niemal każdego dnia. To mienie nasze wspólne, dlatego jako strona Okiem Gorzowskiego Autobusu staramy się jak najczęściej pokazywać tego typu akty wandalizmu. I prawie codziennie lecą nasze pieniądze na naprawy tych wiat – tłumaczy pan Adrian. Pieniądze lecą na naprawy i to wcale nie mało. - Tylko w ubiegłym roku miasto na naprawę szyb czy pleksiglas (które są zamiast szyb) w wiatach przystankowych wydało ponad 250 tys. zł – informuje Wiesław Ciepiela rzecznik Urzędu Miasta w Gorzowie. Do tego dochodzi jeszcze 4,6 tys. zł, które miasta wydało w 2019 r. na naprawę ławek, zamków w gablotach oraz dachów przystanków. A w tym roku za wymianę szyb już miasto wydało ponad 10 tys. zł.

Policja potwierdza, że często dostaje sygnały o niszczeniu wiat na gorzowskich ulicach. – Ostatnio z niedzieli na poniedziałek, w centrum przy ul. Chrobrego doszło do zniszczenia wiaty. Policjanci znaleźli się tam na tyle szybko, że wylegitymowali kilka osób i teraz prowadzona jest sprawa – mówi podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

G. Jaroszewicz dodaje, że pomocny w łapaniu chuliganów jest miejski monitoring. Ten w mieście już działa od lat. I jak zapewniają urzędnicy, kamery obejmują swoim zasięgiem również istniejące wiaty przystankowe. Cały czas jest też planowana rozbudowa istniejącego już systemu monitoringu. Nowe kamery również mają być zamontowane na dojściach do przystanków, jak i na samych przystankach. Kiedy powstanie w Gorzowie nowy monitoring, jeszcze nie wiadomo. Bo na ogłoszony na początku listopada ubiegłego roku przetarg na m.in. rozbudowę i przebudową monitoringu miejskiego nie wpłynęła żadna oferta.

[sonda]5923[/sonda]

Niszczenie wiat przystankowych może być zarówno traktowane, jako wykroczenie jak i przestępstwo. Pod warunkiem, że wartość tego zniszczenia nie przekracza 500 zł. Powyżej tej kwoty, traktowane jest już jako przestępstwo, za które grozi kara od trzech miesięcy, do nawet pięciu lat pozbawienia wolności. Za wykroczenie sprawca może być ukarany karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Gorzów oj!czysty – to nazwa zaplanowanej na ten rok kampanii społecznej, która zmierza do tego, żebyśmy żyli w czystszym, a przez to ładniejszym i bardziej przyjaznym otoczeniu. Oficjalnie kampania wystartuje w piątek 20 marca oryginalnym konkursem na marzannę z recyklingu. Zakończenie kampanii zaplanowano w trzecim tygodniu września, bo wtedy przypada doroczna akcja Sprzątanie Świata. Chcemy namówić gorzowian, małych i dużych, zarówno zorganizowanych, jak i nigdzie niezrzeszonych, aby w tym dniu, zamiast „sprzątać świat”, podnieśli z chodnika choć jeden papierek.

Wideo: Lubuskie Wawrzyny 2019 rozdane
< /script>

[promo]1339;1;Polub nas na fb[/promo]

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.