Gorzów: zdolna młodzież z SP 17 zrobiła taki film dokumentalny o czasie pandemii, że spotkał się z uznaniem filmoznawcy. Brawa!

Czytaj dalej
Fot. mat. prywatne
Sandra Soczewa

Gorzów: zdolna młodzież z SP 17 zrobiła taki film dokumentalny o czasie pandemii, że spotkał się z uznaniem filmoznawcy. Brawa!

Sandra Soczewa

- Wyszła nam ciekawa etiuda dokumentalna czasów koronawirusa - mówi Małgorzata Miszczak, liderka Filmoteki Szkolnej z SP 17.

W SP 17 znajduje się jedyna w naszym województwie Filmoteka Szkolna, która realizuje ogólnopolski projekt Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.

Filometka jest miejscem rozmaitych działań związanych z filmem. Podczas spotkań jej członkowie dyskutują o filmach, oglądają je, włączają się w rozmaite projekty i... tworzą. O działaniach gorzowskiej Filmoteki, której liderem jest Małgorzata Miszczak, można pisać wiele. Jednak to właśnie ostatni projekt zdolnej młodzieży z "Siedemnastki" zasługuje na szczególną uwagę.

Film stworzyli w wirtualnej przestrzeni

Pani Małgorzata przyznaje, że w pracowni Filmoteki powstało już wiele filmów. - Jednak ten jest szczególny, bo zrealizowany zdalnie, poza tradycyjnym środowiskiem szkolnym - mówi liderka projektu.

Tym razem nie było spotkań w cztery oczy i rozważań twarzą w twarz nad projektem. Zamiast tego był... wideochat. Nie było też możliwości, by wspólnie, przy jednym biurku rozmawiać o poszczególnych ujęciach. Zamiast tego była wirtualna chmura, która posłużyła za "miejsce" wymiany filmowych materiałów. Tak właśnie powstał dokument "Lekcja".

Podczas tych wirtualnych spotkań ekipa Filmoteki stwierdziła, że dobrym pomysłem byłoby zrealizowanie filmu dokumentalnego pokazującego rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa.

- Za pomocą prostych i dostępnych narzędzi między innymi smartfonów, nagraliśmy różnorodne ujęcia filmowe, które zgromadziliśmy na współdzielonym dysku sieciowym. Następnym etapem był montaż, z którym doskonale poradził sobie jeden z filmowców Siedemnastki. Tytuł filmu nawiązuje do lekcji, którą wszyscy doświadczyliśmy w związku z epidemią koronawirusa - wyjaśnia Małgorzata Miszczak.

Film dostępny jest na YouTube. Poniżej tekstu znajdziesz link.

"Lekcja" doceniona przez filmoznawcę

Członkowie Filmoteki Szkolnej z Siedemnatski kolejny raz przekonali się, że film to świetny punkt wyjścia do rozmowy o wartościach, życiowych dylematach i trudnych wyborach. Pewne jest i to bez dwóch zdań, że realizacja tego krótkiego dokumentu dała Młodym wiele satysfakcji. Ale nie tylko... Uczucie dumy z działań swoich i swoich znajomych też nie jest im obce. I nie ma w tym nic dziwnego - w końcu ekspertka od filmoznawstwa wystawiła im taką recenzję, że niejeden filmowie mógłby im pozazdrościć.

- To filmowa metafora czasu zarazy, w którym przyszło nam wszystkim żyć z zaskoczenia. Jeśli Yuval Noah Harari napisał 21 lekcji na XXI wiek, to gorzowska Lekcja mogłaby tu być 22.: lekcją wspólnoty mimo samotności

- napisała na wstępie recenzji filmoznawczyni dr Justyna Hanna Budzik z Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Jusyna Hanna Budzik w swojej recenzji pisze, że jest to film przynależny do gatunku dokumentalnego "w którym refleksja miesza się z opisem wcześniej znanego świata, który tak nagle się zmienił".

W krótkim dokumencie można zobaczyć rozmaite ujęcia. Film pokazuje, jak w czasie pandemii wygląda czas nauki, obowiązków i odpoczynku. Są ujęcia pustych ulic miasta, widoków z okien, przyrody i samych autorów dokumentu. I chociaż w filmie nie ma dialogów ani narratora, to sam obraz mówi wszystko. - To opowieść przepełniona szacunkiem dla emocji i przeżywania tego czasu przez każdego z twórców-bohaterów. (...) Lekcja jest modelową lekcją współdziałania i pokazuje, że młodzi filmowcy zasłużyli na miano czułych narratorów - czytamy w recenzji ekspertki.

Zadowolenia i satysfakcji z pracy uczniów nie kryje też Małgorzata Miszak, liderka Filmoteki Szkolnej. Jeśli jesteście ciekawi filmowego dzieła zdolnej młodzieży z Gorzowa to kliknijcie w poniższy link. A nam... nie pozostaje nic innego jak tylko pogratulować i liczyć na dalsze sukcesy Filmoteki z Siedemnastki!

Autorzy filmu: Natalia i Natalia (uczennice klasy 6) oraz Oliwia, Adrian i Marcel (uczennica i uczniowie klasy 8).

FILM "LEKCJA"

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.