Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gorzowianinie! Sprawdź, jakie czekają Cię podwyżki

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowianinie! Sprawdź, jakie czekają Cię podwyżki

Tomasz Rusek

Najpierw najważniejsza informacja: sesję rady miasta, na której będą omawiane podwyżkowe kwestie i zapadną ostateczne decyzje, zaplanowano na 16 grudnia. Jednak już dziś wiele wiadomo, bo gotowy jest projekt budżetu, a w nim zapisano podstawowe np. podatkowe założenia. Także na tym opieramy nasze dane o możliwych podwyżkach.

Dobre wiadomości

Podatki w górę nie pójdą

Miejski wydział podatków i opłat informuje, że nie wzrośnie ten od nieruchomości - zostanie w wysokości z 2015 r. Urząd nie zamierza też samowolnie zmieniać rolnego (zależy od średniej ceny skupu żyta), ani leśnego, który wyznacza średnia cena sprzedaży drewna. Zmiany będą w podatku od środków transportowych, ale raczej kosmetyczne i z korzyścią dla podatnika. - Dla autobusów o liczbie miejsc do siedzenia równej lub wyższej niż 22 planujemy wprowadzenie stawki w wysokości 990 zł. Wcześniej dla autobusów o liczbie miejsc do siedzenia równej lub wyższej niż 30, stawka wynosiła 1080 zł - wyjaśnia rzeczniczka magistratu Ewa Sadowska - Cieślak.

A co z opłatą targową?

Też mamy dobre wiadomości: miasto planuje wprowadzić zwolnienia z opłaty targowej, które będzie dotyczyło sprzedaży własnych wyrobów artystycznych i wyrobów rękodzielniczych „dokonywanej w wyznaczonych przez organizatora miejscach podczas trwania imprez artystycznych, kulturalnych, festynów, wystaw oraz kiermaszy”. Przypomnijmy: radni zaproponowali w ogóle likwidację opłaty targowej, co miałoby pobudzić drobny handel. Urząd pomysł sprawdza. Jeśli wycięto by taką opłatę, budżet zbiedniałby o około pół miliona rocznie.

Czynsze w mieszkaniach komunalnych i socjalnych - od nowego roku - też nie wzrosną. Jeśli będzie podwyżka, to od 1 czerwca. Ale na dziś nie można wyrokować, czy tak się stanie (stawki za mieszkanie są zależne od wzrostu cen towarów i usług, w tym roku np. nie poszły w górę i opłaty za najem też stały w miejscu).

Pani Regina nie kryje, że wolałaby, żeby PWiK nie podnosiły stawek. Jednak woda zdrożeje nieznacznie. W skali miesiąca jedna osoba zapłaci za wodę i
Tomasz Rusek Pani Regina nie kryje, że wolałaby, żeby PWiK nie podnosiły stawek. Jednak woda zdrożeje nieznacznie. W skali miesiąca jedna osoba zapłaci za wodę i ścieki 1,32 zł więcej.

Uwaga: nie będzie też podwyżki za odbiór śmieci ani za bilety MZK. - To najlepsza wiadomość, bo na ogrzewaniu człowiek oszczędzi, ale na przejazdach czy śmieciach nie byłoby jak - mówiła wczoraj Danuta Pisarczyk.

Gorsze wiadomości

Zdrożeć ma woda i odprowadzenie ścieków. O ile? W procentach to niecałe 4 punkty. A co to konkretnie oznacza dla przeciętnego „Kowalskiego”?

Szybko przeliczyliśmy. Dziś metr sześcienny wody i tyle samo ścieków kosztują w sumie 11,16 zł. Propozycja (ale jeszcze nie pewnik!) jest taka, by kosztowały 11,6 zł.

Statystycznie człowiek zużywa trzy metry wody i trzy metry ścieków odprowadza. To oznacza koszt 33,48 groszy miesięcznie. Po podwyżce miesięczny koszt wzrośnie w sumie do 34,8 zł. To oznacza podwyżkę w wysokości 1,32 zł miesięcznie od osoby.

Jednak - choć np. pani Regina nie kryje, że każdy wzrost cen jest niemiły dla kieszeni - pomimo tej podwyżki stawki za wodę i ścieki cały czas będziemy mieli w skali kraju przeciętne i niższe od zakładanych.

Przypomnijmy: gdy PWiK brało się za wartą ponad 200 mln zł rozbudowę wodociągów i kanalizy, prognozy mówiły, że za metr wody i ścieków będziemy płacić 15 zł. A płacimy poniżej 12 zł. Firma pieniędzy nie przejada, tylko wykorzystuje na bieżąco na coraz bardziej kosztowną działalność i utrzymanie coraz większej sieci (płaci też coraz większe podatki i wykłada coraz więcej pieniędzy na tzw. amortyzację, która - niestety - rośnie wraz z majątkiem).

Ostatnią podwyżkę może nam zafundować Słowianka

. - Od pięciu lat mamy stałe ceny. Obecnie są najniższe w kraju. Rozważamy podwyżkę. Nieznaczną, ale taką, która pomoże nam spiąć koszty. Decyzja należy do rady nadzorczej - ujawniła prezes Joanna Kasprzak - Perka. Pewne jest, że nie ucierpią bilety dla rodzin, nadal będzie też honorowana karta dużej rodziny - z tego firma nie zrezygnuje.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tu się urodziłem, tu żyję, tu się zestarzeję, ale umrzeć chciałbym w Norwegii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.