Gorzowski Kwadrat będzie miał... kwadraty

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Gorzowski Kwadrat będzie miał... kwadraty

Jarosław Miłkowski

Gotowa jest już koncepcja zmian na Kwadracie. Prace na nim mają się zacząć w przyszłym roku.

Za kilkanaście miesięcy popularny gorzowski Kwadrat zmieni się niemal nie do poznania. Firma Pronobis Studio z Bytomia dostarczyła już do urzędu koncepcję nowego kształtu tego placu. Wczoraj trwały ostatnie ustalenia jej twórców z urzędnikami. Na początku przyszłego tygodnia ma ona zostać przedstawiona radnym. „GL” do wielu szczegółów tego planu dotarła już wczoraj.

Wciąż ściera się koncepcja, czy zostawić pomnik II Armii Wojska Polskiego w dotychczasowym miejscu, czy też przesunąć go w inną część placu (patrz: niże). Pozostałe pomysły na plac Nieznanego Żołnierza, jak oficjalnie nazywa się Kwadrat, są już jednak znane i pewne.

– W centralnym punkcie placu będzie fontanna. Nie będzie ona jednak utrudniała przechodzenia przez plac – mówi nam Dawid Smoliński z wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego.

Sam Kwadrat ma być podzielony na mniejsze kwadraty, w których będą strefy aktywności dla różnych grup wiekowych. Zadowolone będą z pewnością dzieci. – Niemal w centralnej części placu, ale od strony ul. Dąbrowskiego oraz 30 Stycznia, powstanie plac zabaw. W samym rogu przy tych ulicach będą siedziska o różnych wysokościach. Z kolei w części od strony torów tramwajowych staną ławki dla osób starszych oraz stoliki do gier – mówi Smoliński. Ten fragment placu ma przypominać parkowe miejsca do gry w szachy czy warcaby, jakie wielu z nas zna np. z filmów.

Zmodernizowane będą ścieżki na placu. Ich nawierzchnia zostanie utwardzona, jednak nie będzie to tworzywo znane choćby z parków.

Zniknąć ma wyraźna bariera oddzielająca ścieżki od trawników. Dziś trawniki są kilkanaście centymetrów powyżej ścieżek. Po zmianach różnica poziomów ma zostać wyrównana. Przy okazji powstanie nowe oświetlenie, odnowiony zostanie zabytkowy szalet miejski. W planach jest też nasadzenie kolejnych roślin. Gdy trzy miesiące temu architekci z Pronobis Studio rozmawiali z mieszkańcami o placu, gorzowianie stanowczo sprzeciwili się uszczuplaniu drzew.

Rewitalizacja ma kosztować prawie 5,9 mln zł, z czego 85 proc. mamy dostać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prace na Kwadracie rozpoczną się już w przyszłym roku. Ponieważ w urzędzie marszałkowskim zapadła decyzja, by samorządy szybciej aplikowały o fundusze w ramach ZIT-ów, gdy tylko uda się zdobyć pieniądze, będzie można przystąpić do pracy. Na razie miasto musi jednak odłożyć pieniądze na wkład własny.

– Ja już jestem ciekawa, jak to wszystko będzie wyglądało – mówiła nam wczoraj Krystyna Regucka z centrum. Wizualizację placu poznamy lada dzień.

Zostawić czy przesunąć

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.