Gorzowski seniorze! Kim jesteś? Oto Twój portret

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowski seniorze! Kim jesteś? Oto Twój portret

Tomasz Rusek

Magistrat zrobił wielką ankietę wśród mieszkańców po 60. roku życia. Wypełniło ją 470 osób Dzięki temu lepiej poznaliśmy potrzeby i życie osób starszych. A przecież są ich w mieście tysiące.

Ilu jest w Gorzowie seniorów?
Według danych magistratu oraz Urzędu Stanu Cywilnego już 32 tys. A będzie ich coraz więcej. Prognozy mówią, że seniorów 2050 r. może być w mieście około 40 proc. Czyli dobrze ponad 40 tys.

Ilu z nich wzięło udział w badaniu?
W sumie rozesłano 2 tys. kwestionariuszy, a wypełnionych ankiet wróciło 470. To bardzo dużo. Skąd wiemy? Według statystyk miarodajne wyniki dla całego miasta dają odpowiedzi 500 osób. Tutaj odpowiedziało 470, ale z grona „tylko” 32 tys. ludzi.

Z kim mieszkają seniorzy?
36,5 proc. badanych mieszka samotnie, ze współmałżonkiem czy partnerem - 35,4 proc. Kolejne 13,8 proc. w całodobowej placówce pomocy. Rodziny wielopokoleniowe stanowią tylko 9,4 proc. badanej grupy. Z dalszą rodziną mieszka 2,6 proc. respondentów.

Gdzie jest najwięcej seniorów?
Wbrew powszechnym opiniom nie w centrum! Najwięcej osób starszych mieszka na osiedlu Staszica (w którym pojawia się też zjawisko „populacji dziadków z wnukami”) oraz osiedlu Dolinki - dość jednolicie zdominowanym przez seniorów.

Jak się żyje po 60.?
19,4 proc. pytanych dobrze ocenia swoją sytuację, 15,3 proc. raczej dobrze. Józef Mazurek jest w tej grupie. - Ja mam 75 lat, żona 71. Wystarcza nam na życie, nawet coś odkładamy. Choć oczywiście każdy ma inną emeryturę. Żyje się nam miło, spokojnie, bez trosk - przyznaje. Widać, że nie każdy tak może powiedzieć: bo 41 proc. seniorów swoją sytuację materialną ocenia średnio,13,7 proc. raczej źle, a 10,5 proc. źle.

Jak senior spędza czas?
Tu można było wskazać kilka aktywności. Dlatego suma procentów wykracza ponad 100 proc. Najczęściej seniorzy wybierają: telewizor (80 proc. odpowiedzi), spacery (66,5 proc.), czytanie prasy (64,9 proc.), relaks na łonie przyrody (47,7 proc.), czytanie książek (47,4 pros.), spotkania z przyjaciółmi (38,9 proc.), opiekę nad wnukami (22 proc), jazdę na rowerze (21,1 proc.) oraz gimnastykę (19,6 proc.).
14,4 proc. uprawia chętnie nordic walking. Są w tej grupie Monika i Bernard Więckowie. Ona ma 71 lat on 78. Z kijkami chodzą od lat. - Każdy może tak ćwiczyć. To relaks ale i świetny pomysł na utrzymanie kondycji - mówiła nam wczoraj pani Monika.

Jakiego wsparcia seniorzy oczekują?
Najwięcej wskazań w badaniu miała... karta seniora (ankietowanie było przed rozpoczęciem programu zniżek, o nim za chwilę). Poza tym seniorzy ucieszyliby się też z: pomocy w zorganizowaniu rehabilitacji, dopłat do leków, zniżek na bilety do instytucji kultury, wsparcia finansowego, wsparcia wolontariuszy czy z zorganizowanych zajęć tematycznych.

No to co z tą kartą seniora?
Program zniżek magistrat uruchomił w kwietniu. Początkowe seniorzy podeszli do oferty z rezerwą - było kilkaset wniosków o wydanie karty. Dziś - jak ustaliliśmy - chce ją mieć już 5 tys. 157 osób. Przysługuje jednak w sumie wszystkim osobom po 60. roku życia czyli aż 30 tys. gorzowian. Obecnie ponad 50 sklepów i instytucji chce dawać seniorom upusty. Są na liście księgarnie, gabinety lekarskie, instytucje kultury. W dużej części oferowane usługi pokrywają się z wcześniej wyliczonymi oczekiwanymi sposobami wsparcia.

Na co narzekają?
Przede wszystkim na brak pieniędzy (65,4 proc.) czy ograniczenia zdrowotne (63,6 proc.). 18,9 proc. wskazało na samotność.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.