Gorzowskie osiedla. Staszica: w starych blokach młody duch!

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Gorzowskie osiedla. Staszica: w starych blokach młody duch!

Agata Wolańska

- Dla mnie tu są same plusy! Wszędzie blisko. Jest Słowianka, duże sklepy, poczta, dobra komunikacja - mówi Halina Elżbieta Daszkiewicz, mieszkanka i działaczka osiedlowa

Staszica to osiedle z landsberską tradycją - śmieje się Robert Piotrowski, gorzowski regionalista i historyk.

Pierwsze kamienice w tej części miasta stanęły jeszcze przed wojną, choć dziś na osiedlu dominuje zabudowa powojenna. - Dużo bloków powstało w latach 60. - mówi Piotrowski. Nie zobaczycie tu więc raczej najnowszych zabudowań jak na sąsiednim os. Europejskim. Dominują wieżowce z wielkiej płyty, rzędy czteropiętrowych bloków i właśnie kamienice. Nie licząc paru dodatkowych placów zabaw i jeszcze jednej przychodni, na co zwraca uwagę mieszkanka Aga Kosacka (patrz: ramka).

Ale miejscowi nie mogą narzekać ani na dojazd, ani na handel. Na osiedlu aż roi się od sklepów - tych sieciowych (Biedronka, Lidl, Intermarche, Tesco, Netto, Kaufland) i osiedlowych. Są kwiaciarnie, szkoły językowe, sklepy z odzieżą, apteki, ciastkarnie i piekarnie, gastronomia, sklepy z butami, delikatesy, chiński market, ogromny sklep z częściami do samochodów, salon Skody i - jeśli „podepniemy” pod osiedle kawałek ul. Szczecińskiej - to także Volkswagena. Wreszcie, co niezwykle ważne dla spragnionych sportowych emocji , jest tu też stadion piłkarski!

Staszica ma trzy przedszkola (10, 11, 21), 6 podstawówek (5, 11, 15, 14, 16 i Szkoła Podstawowa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców), 3 gimnazja (11, 14, KSW). Znajduje się tu też Instytut Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża i zamiejscowy wydział społeczno - ekonomiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Poza tym przy ul. Pankiewicza jest starostwo powiatowe, a niedaleko - przy ul. Myśliborskiej - wydziały urzędu miasta, w tym popularny wydział komunikacji.

- Osiedle Staszica ma jeden problem, ten sam zresztą, co pozostałe gorzowskie osiedla - mówi Piotrowski. Chodzi o... wyznaczenie granic. Dla niektórych bowiem ul. Chopina w całości należy do Staszica. Dla innych - nie. Podobnie z ul. Matejki. A są też tacy, którzy „kontrowersyjne” ulice dzielą na pół. I tak część Matejki wchodzi w obręb osiedla, a część nie. Niektórzy zaliczają też osiedle Europejskie do Staszica, choć większość jest zgodna, że to osobna dzielnica.

Niezależnie od sporu o podział, osiedle jest położone w północno - zachodniej części miasta, w pobliżu drogi ekspresowej S3. Od południowego wschodu graniczy ze śródmieściem, od wschodu - z Piaskami, od południa z os. Słonecznym, a od zachodu - z os. Małyszyn (jeśli oczywiście zaliczymy os. Europejskie do os. Staszica).

Według danych Wikipedii, bezpłatnej internetowej encyklopedii, Staszica zamieszkuje około 34 tys. osób.

Osiedle jest zielone - ma park Słowiański, tereny dawnego poligonu wojskowego. Zielona jest ul. Olimpijska, a w sercu osiedla - przy skrzyżowaniu al. Konstytucji 3 Maja z ul. Marcinkowskiego są tzw. alejki. - Kiedyś jedno z najpopularniejszych miejsc na osiedlu - mówi regionalista Piotrowski. Chyba nadal tak jest, bo próba „rozmontowania” alejek była początkiem końca prezydenta Tadeusz Jędrzejczaka (na fali tamtego społecznego protestu wypłynęli Ludzie dla Miasta, a ich kandydat Jacek Wójcicki wygrał wybory).

Dawniej na osiedlu mieszkali głównie urzędnicy, wojskowi, kolejarze i pracownicy Stilonu - zwłaszcza ci, którzy do Gorzowa za pracą przyjeżdżali z okolicznych miejscowości: Sulęcina, Strzelec, Myśliborza... Dziś na osiedlu nie brakuje emerytów. - To są w sporej części te same osoby, które wprowadziły się, gdy osiedle powstawało - mówi Piotrowski.

Ale „emeryckie” osiedle nie oznacza: spokojne i uśpione. Szczególnie w okolicach ulic: Reja, Zapolskiej i Kochanowskiego. Jest tu tzw. fyrtel (w gwarze poznańskiej: okolica, kąt), zielony zakątek, który - za sprawą energicznej społeczniczki Haliny Elżbiety Daszkiewicz - stał się miejscem spotkań, sąsiedzkich imprez.

- Mamy swój fyrtel, bo jeżeli jest jakaś impreza w centrum, to tam wiele osób nie idzie. Zostaje w domu, bo jest za daleko. A my robimy imprezy dla młodszych i starszych. Żeby więź między sąsiadami była! - mówiła nam emerytka. A początek fyrtla był taki, że skrzyknęła mieszkańców, żeby zagospodarowali skraj parku Słowiańskiego. Tak pojawiły się tu ławki, drewniany domek dla dzieci, kwiaty i teraz jest po co wyjść z domu.

O osiedlu mówią mieszkańcy

O dobre strony osiedla staszica zapytaliśmy członków facebookowej grupy: nasz fyrtel - reja i okolice

Dawid Norbert: - Dużo zieleni. Szkoły i przedszkola praktycznie blisko w każdej części. Park Słowiański. Dobra komunikacja. Blisko do S3.

Dana Gołąbek: - Aktywni mieszkańcy!

Sylwina Kołodziejczak: Bezpośredni autobus na stadion żużlowy!

Agnieszka Husak: - Szkoły, przedszkola, sklepy... wszystko na wyciągnięcie ręki! No i do centrum blisko.

Karolina Sojka: - Przede wszystkim plusem jest to, że ludzie są bardzo mili i uczynni, np. Halina Daszkiewicz. Gdzie na innym osiedlu znajdziecie takiego anioła? To tylko u nas!

Minusy staszica

Aga Kosacka: - Mogłaby powstać jeszcze jedna przychodnia na tak wielkie osiedle. No i policja mogłaby częściej park doglądać, bo ostatnio już niektórzy przesadzają. Dobrze by też było, gdyby spółdzielnia (choć wiem, że z pieniędzmi u nich ciężko) postarała się o większą liczbę placów zabaw. Bo dzieci na naszym fyrtlu jest kilkadziesiąt, a placyki są małe, zwłaszcza w okolicach Reja, Zapolskiej i Kochanowskiego.

Tak dojedziesz

Linia 100: Borek - os. Staszica z przedłużeniem do TPV. Linia 101: Śląska-Pole Golfowe - Słowiańska-Tesco/TPV. Linia 103: Słowiańska-Tesco - Strażacka/Ciecierzyce. Linia 104: Ustronie - Słowiańska-Tesco. Linia 105: Cmentarz - os. Staszica. Linia 110: Os. Staszica - Ogrody pracownicze/Koszęcin. Linia 113: Wawrów - os. Staszica. Linia 117: Orląt Lwowskich - Chróścik. Linia 121: Os. Staszica-Chróścik. Linia 122: Os. Staszica - Janice/Czechów. Linia 123: Ustronie - TPV. Linia 124: Ustronie - os. Staszica. Linia 126: Dekerta-Szpital - os. Staszica/ K-SSSE Małyszyńska Linia 129: Orląt Lwowskich - Stanowice. Linia 130: Orląt Lwowskich/Kostrzyńska MZK -Baczyna/Racław. Linia 131: Orląt Lwowskich/Kostrzyńska MZK - Stanowice. Linia 135: Dekerta Szpital - KSSE Małyszyńska. Linia 136: Śląska-Pole Golfowe - KSSE Małyszyńska

Główne ulice

Matejki: to właśnie przy tej ulicy jest najwięcej marketów: Kaufland, Biedronka, Lidl.

Marcinkowskiego - to tu znajduje się pawilon Pegaz.

Myśliborska - jedna z większych ulic. Droga łączy się z ul. Szczecińską, a ta z trasą S3.

Słowiańska. Funkcjonuje jako „obwodnica” osiedla. To przy tej ulicy znajduje się też ogromny market Tesco.

Fredry - jest tam sklep Intermarche.

Al. Konstytucji 3 Maja - łączy się z ul. Myśliborską. To przy niej zajmuje się galeria Askana.

Staszica - choć całe osiedle nosi tę nazwę, to sama ulica, w porównaniu do ul. Myśliborskiej czy Słowiańskiej, jest całkiem... niewielka.

Agata Wolańska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.