Gospodarze pytali o ziemię [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Talaśka-Klich
Notowała LT

Gospodarze pytali o ziemię [relacja z dyżuru]

Notowała LT

Na pytania dotyczące obrotu ziemią odpowiedzieli Grzegorz Smytry, dyr. bydgoskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i Adam Koc z ANR.

1) Czy w przyszłym roku ANR będzie sprzedawać ziemię w powiecie wąbrzeskim? A może będą przetargi na dzierżawę?
Na terenie pow. wąbrzeskiego nie planujemy realizować sprzedaży większych nieruchomości. Będziemy zapewne próbować zagospodarować nieruchomości o pow. do 2 ha, które są wolne. Planujemy jednak w 2017 r. przeprowadzić przetargi na dzierżawę nieruchomości położonych w obrębach Wałycz, Łabędź, Bągart, Wiewiórki i Zielnowo o łącznej powierzchni ponad 300 ha.

2) Część swoich gruntów mam w powiecie tucholskim, część w świeckim. Czy w związku z tym mogę swobodnie kupować grunty rolne w obydwu powiatach? Bez zgody ANR?
Będąc rolnikiem indywidualnym może Pan nabywać grunty rolne na terenie całego kraju. Bez żadnych warunków może Pan nabywać grunty z gminy na terenie, której Pan mieszka lub w gminie graniczącej z tą gminą. Jeżeli zamierza Pan kupić grunty na terenie gmin dalej położonych, notariusz zawrze warunkową umowę sprzedaży i prześle ją do agencji, aby się wypowiedziała, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Agencja w ciągu 30 dni udziela odpowiedzi, czy korzysta ze swojego uprawnienia. Najczęściej, gdy rzeczywiście nieruchomość nabywana jest przez rolnika w celu powiększenia gospodarstwa, nie ingeruje w te transakcje i notariusz po otrzymaniu informacji z agencji sporządza umowę właściwą.

3) Syn chce sprzedać ziemię rolną. Nie całość, tylko część. Problem w tym, że synowa jest poza Polską i nie ma z nią normalnego kontaktu (tylko przez prawnika). Prawdopodobnie młodzi się rozwiodą. Czy przed rozwodem syn może sprzedać ziemię bez zgody synowej? Chodzi o działkę, którą dostał od nas, zanim się ożenił. Mają wspólnotę majątkową.
Majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa stanowi odrębną własność małżonka (chyba, że wniósł go do wspólności majątkowej), którą może samodzielnie dysponować. W praktyce, może się zdarzyć, że notariusz będzie chciał jakieś oświadczenie żony potwierdzające, że to rzeczywiście nie jest majątek wspólny, ale to zależy wyłącznie od notariusza.

4) Chcę kupić ziemię od sąsiada, ale on chce za dużo. Jeśli się zwrócę do dyrekcji ANR w Bydgoszczy, czy może ona wpłynąć na obniżenie stawki?
Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych nie ma żadnych możliwości wywierania wpływu na właścicieli nieruchomości rolnych, i to za ile daną działkę chcą sprzedać.

5) Podobno ANR miała wstrzymać sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat. Jednak dowiedziałem się, że w niektórych gminach wciąż grunty sprzedaje. Czy to prawda? Zbywa ziemię tylko wybranym?
Agencja zgodnie z przepisami ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa może sprzedawać wszystkie nieruchomości rolne do 2 hektarów. Możliwa jest również sprzedaż większych nieruchomości rolnych za zgodą ministra rolnictwa i rozwoju wsi, jeżeli jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi. Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego minister wydał dotychczas 6 zgód. Dotyczyły one rolników indywidualnych, których wnioski miały społeczne poparcie (sołtys, wójt), a nabycie nieruchomości pozwalało na rozwój. Jeżeli złoży Pan podobny wniosek, zapewne zostanie on przekazany do ministerstwa.

Notowała LT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.