Groźne uzależnienia behawioralne?

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Paweł Zapeński

Groźne uzależnienia behawioralne?

Paweł Zapeński

Na zaproszenie nowosolskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Soli zjechali się pedagodzy, psychologowie i dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu. Temat poważny!

Słowo uzależnienie nie kojarzy się już jednoznacznie, czyli z zażywaniem narkotyków, piciem alkoholu, braniem leków. Pojęcie to ma dziś znacznie szersze znaczenie. Dotyczy bowiem także pewnych czynności, które podejmujemy na co dzień.

Uzależnienia behawioralne mogą być związane z uzależnieniem od gier hazardowych lub komputerowych, internetu, pracy, zakupów, telefonu komórkowego, środków masowego przekazu etc.

Wszystkie te przykłady uważa się za nałogowe ponieważ osoba uzależniona od tych czynności nie umie nad nimi panować. W efekcie wpływają one negatywnie na jej codzienne funkcjonowanie. Kieruje nią bowiem silne pragnienie lub poczucie przymusu podjęcia konkretnego zachowania, trudności kontrolowania swoich zachowań. Z czasem rodzi się potrzeba nasilenia danej czynności, aby osiągnąć efekt zadowolenia. Do tego próba ograniczenia lub przerwania zachowania wywołuje fizjologiczne objawy odstawienia. Poza czynnością uzależniającą przestają się liczyć również wszelkie inne źródła przyjemności czy zainteresowania, a osoba uzależniona – mimo że zdaje sobie sprawę ze szkodliwości nałogu nadal w niego brnie, szukając ku temu okazji.

W czwartek, 25 maja na zaproszenie dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowej Soli Małgorzaty Karimow zjechali się pedagodzy, psychologowie, a także dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu nowosolskiego. Powodem spotkania była konferencja dotycząca uzależnień behawioralnych, czyli objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych, jak przyjemność, euforia, ulga, czy uczucie zaspokojenia. W tworzenie konferencji zaangażowali się pracownicy poradni oraz naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego z dr hab. Grażyną Miłkowską prof. UZ, szefową zakładu profilaktyki funkcjonującego na wydziale pedagogiki, psychologii i socjologii UZ. W pierwszej – plenarnej części konferencji wystąpili: dr hab. Iwona Grzegorzewska prof. UZ, która dokonała wprowadzenia do tematu, następnie dr Ewa Nowicka adiunkt na UZ zgłębiała temat, wskazując na wieloaspektowość zjawiska i szeroki wachlarz potrzeb w zakresie profilaktyki i zapobiegania uzależnieniom od czynności. Ciekawe wystąpienie psychologa Łukasza Basaja dotyczyło uzależnienia od gier komputerowych, co bardzo zainteresowało zebranych.

Druga część spotkania to warsztaty prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Zielonogórskiego i osoby zaproszone do współpracy, podczas których pracowano nad metodycznymi aspektami pracy z osobami uzależnionymi a także zagrożonymi uzależnieniem się od czynności.

Organizatorzy konferencji planują kolejne działania w upowszechnianiu wiedzy pedagogicznej i współpracy z ośrodkami uniwersyteckimi. W ocenie dyrektor poradni Małgorzaty Karimow – pracujący na terenie pedagodzy i psychologowie mogą liczyć na kolejne wydarzenia podejmowane z inicjatywy prowadzonej przez nią instytucji. Niebawem dyrektor poradni podpisze z dziekanem wydziału pedagogiki, psychologii i socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oficjalną umowę o podjęciu współpracy między instytucjami.

Paweł Zapeński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.