Grube miliony na strefę

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Grube miliony na strefę

Lucyna Makowska

Potężnym strumieniem popłynęły pieniądze na inwestycje strukturalne dla czterech gmin powiatów żarskiego i żagańskiego

Wczoraj włodarze Żar, Żagania, oraz gminy Żary i gminy Żagań podpisały umowę na dofinansowanie utworzenia Żarsko- Żagańskiej Strefy Gospodarczej. Do naszych gmin trafi łącznie ponad 20 mln zł. Najwięcej, bo ponad 11 mln zł „zgarnął” Żagań, Żary dostały 6, 6 mln zł, gmina Żary- 1,4 mln zł, a gmina Żagań- 2,7 mln zł. Środki mają pójść na uzbrojenie terenów pod wspólną strefę. Gospodarze już zacierają ręce na myśl o nowych miejscach pracy.

Liderem projektu były Żary i to burmistrz Danuta Madej podpisywała wczoraj umowę z marszałek Elżbietą Polak.

-Chcemy dozbroić tereny w strefie „Lotniska”, gdzie mamy jeszcze sporo małych działek, pod mikro małych i średnich przedsiębiorstw. - Uważam, że to strzał w dziesiątkę, bo pomiędzy naszymi czterema gminami codzienne przemieszcza się kilka tysięcy osób, np. w drodze do pracy. Dzięki temu partnerstwu oba powiaty będą mogły się rozwijać, ściągać kolejnych przedsiębiorców, a ci tworzyć miejsca pracy. Dzięki podatkom będą mogły rozwijać się również samorządy.

- Do projektu dołożymy 13 mln zł. Włożymy pieniądze w uzbrojenie strefy, zjazdu z obwodnicy- mówi Daniel Marchewka, burmistrz Żagania- bo już dziś obserwujemy duże zainteresowanie tymi terenami. Nie liczymy na wielkiego inwestora, a firmy zatrudniające 50-100 osób.

- Jesteśmy w najlepszej sytuacji, ponieważ od dawna się do tego przygotowywaliśmy- mówił wójt Tomasz Niesłuchowski - Mamy pieniądze na program, pozwolenia na budowę i obwodnicę, tak ważną dla przyszłych przedsiębiorców. Za te pieniądze uzbroimy w sieć wodno-kanalizacyjną siedem działek w Tomaszowie o łącznej powierzchni 36 ha. W tym miejscu mamy do sprzedania 20 innych pod budownictwo mieszkaniowe.

Gmina Żary za 1,8 mln zł ( 1,4 dofinansowania) zainwestuje w uzbrojenie pierwszej w historii samorządu strefy gospodarczej. - Mamy tam 15 ha, na których wykonamy drogi dojazdowe, chodniki i pasy zieleni, doprowadzimy prąd i sieć wodno-kanalizacyjną - wylicza Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.- To dla nas historyczny moment.

Żary i Żagań otrzymały od marszałka również środki na rewitalizację swoich miejskich perełek. Na rewitalizację zespołu parkowo- folwarcznego wraz z utworzeniem centrum usług społecznych w Żarach gmina dostała 6,6 mln zł. Żagań natomiast wykorzysta 6,9 mln zł dotacji na remont zniszczonego pałacyku przy ul. Jana Pawła II.

Lucyna Makowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.