Grypa: kiedy bić na alarm, czego się bać?

Czytaj dalej
Fot. 123rf.com
Violetta Jurczyk-Stanisł[email protected]

Grypa: kiedy bić na alarm, czego się bać?

Violetta Jurczyk-Stanisł[email protected]

Wyjaśnijmy sobie najpierw, jak to jest z tą budzącą grozę tzw. świńską grypą? Jest taka sama jak sezonowa, czy nie? Oczywiście, jest inna, bo wywołuje ją wirus wyizolowany w 1930 r.

Ale sama nazwa jest tylko potoczna. Tak jak stosowanie oznaczenia A/H1N1 w charakterze dokładnej nazwy wirusa nowej grypy.

Sytuację komplikuje wprawdzie fakt, że wirus nowej grypy ulega ciągłym zmianom - jego wyizolowane warianty różnią się, jednak nie ma to na razie wpływu na zaostrzenie choroby. Zostawmy więc samą nazwę i mówmy o grypie: jak odróżnić ją od przeziębienia i jak sobie z nią radzić?

Najważniejsze jest, aby nauczyć się odróżniać grypę od mniej groźnego przeziębienia, bo najgorsze jest zlekceważenie pierwszych objawów choroby.

Jakie są więc podstawowe różnice?

Po pierwsze: grypa atakuje nagle i błyskawicznie, przeziębienie rozwija się raczej powoli i łagodniej. Po drugie: grypie towarzyszy zawsze wysoka gorączka - nawet powyżej 39 stopni C, natomiast przeziębienie może przebiegać bezgorączkowo lub przy nieznacznie podwyższonej temperaturze ciała. Grypie nie zawsze towarzyszy katar, a przeziębieniu zawsze. Charakterystyczne dla grypy są bóle mięśni i stawów, przy przeziębieniu występują rzadko. Chory na grypę ma bardzo złe samopoczucie, przeziębiony czuje się "trochę gorzej". Zachorowanie na grypę nie ma żadnego związku z pogodą, w przeciwieństwie do przeziębienia, które często "łapiemy" wtedy, gdy jest zimno, mokro, wieje przenikliwy wiatr.

Grypa jest chorobą zakaźną, przeziębienie nią nie jest.

Wirus grypy jest przenoszony w powietrzu w drobnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy przebywając blisko chorego, a także na skórze rąk, którymi dotykamy chorego lub skażone przez niego przedmioty. Ze skóry rąk wirus przedostaje się do dróg oddechowych podczas dotykania ust, nosa oraz oczu, a także jedzenia. W profilaktyce i walce z grypą podstawą jest więc higiena. Pokój chorującego należy systematycznie wietrzyć i nawilżać - nie wolno dopuszczać do przegrzewania powietrza. Katar i kaszel nie są przeciwwskazaniami do kąpieli. Ważna jest również dieta bogata w płyny oraz witaminę C.

Chory na grypę powinien pilnie znaleźć się w szpitalu, gdy pojawią się objawy świadczące o powikłaniach lub nasilaniu się choroby. Jeśli pojawi się chociaż jeden z poniższych objawów, wzywajcie pogotowie! A są to: duszność i problemy z oddychaniem - ciężki, przyspieszony, głośny, a także chrapliwy oddech, uczucie braku tchu lub ściskania klatki piersiowej, ból w płucach; pogorszenie świadomości, dezorientacja, letarg, majaczenie, utrata przytomności, kłopot z obudzeniem chorego, drgawki; osłabienie mięśni - kłopot z poruszaniem rękami albo z chodzeniem; znacznie mniejsza niż zazwyczaj ilość oddawanego moczu, brak łez podczas płaczu, zawroty głowy lub zasłabnięcie przy próbie wstania, niskie ciśnienie krwi; krwioplucie lub różowe zabarwienie śliny; siny kolor warg lub skóry wokół ust, na czubku nosa lub na palcach; bardzo wysoka gorączka - powyżej 40 stopni C.

Autor: Violetta Jurczyk-Stanisławska

Violetta Jurczyk-Stanisł[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.