Hakerzy atakują. Burmistrz Żagania zgłasza sprawę do ABW

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Renata Hryniewicz

Hakerzy atakują. Burmistrz Żagania zgłasza sprawę do ABW

Renata Hryniewicz

Hakerzy włamali się na stronę internetową i opublikowali tekst o tym, że burmistrz Daniel Marchewka zaprasza na marsz „NIE dla wojsk USA w Polsce!”

„Urząd miasta i burmistrz Żagania Daniel Marchewka zapraszają wszystkich Mieszkańców polskich miast i miasteczek na marsz patriotów „NIE dla wojsk USA w Polsce!”, który odbędzie się w Żaganiu 14 stycznia o 12.00 obok budynku Urzędu Miasta (...). 14 stycznia Polska na życzenie rządu PiS utraci resztki suwerenności. Wojska amerykańskie podbiły Rzeczpospolitą bez wystrzału, wystarczyła zdrada elit. Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, a przede wszystkim Jarosław Kaczyński - to oni ściągnęli tu nowych Krzyżaków!

Dlatego przemaszerujemy od Urzędu Miasta do miejsca pracy amerykańskich okupantów w Żaganiu (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) i głośno wyrazimy swój sprzeciw wobec handlowania naszą niepodległością. Przemarsz ma charakter otwarty i zapraszamy wszystkich, którzy sprzeciwiają się wystawianiu Polski na atak wbrew naszym narodowym interesom. Każda organizacja jest mile widziana. Istnieje też możliwość zabrania głosu oraz wystawienia własnych transparentów (...). Naród Polski nie może stać bezczynnie i milcząco przyzwalać na podobne zdrady elit. Informujemy, że manifestacja jest legalna i zarejestrowana! (...)” - taką wiadomość dostaliśmy w czwartek późnym wieczorem z adresu [email protected].

Taki sam tekst, ze zdjęciem burmistrza Marchewki i swastyką, opublikowany na stronie www.cybinka.pl jako pierwszy zauważył informatyk tamtejszego urzędu gminy. I natychmiast skontaktował się z informatykiem z magistratu w Żaganiu. Tekst został usunięty, a na stronie urzędu w Żaganiu pojawił się komunikat: „Burmistrz Miasta Żagań stanowczo oświadcza, że Urząd Miasta Żagań nie jest w żaden sposób związany z treściami, które pojawiły się w Internecie w wyniku przestępstwa polegającego na złośliwym ataku hakerskim, skierowanym przeciwko państwu polskiemu. Odcinamy się od tych treści. Jednocześnie informujemy, iż trwa postępowanie służb mające na celu wykrycie i ukaranie sprawcy tego ataku”.

- To atak hakerski. Natychmiast zgłosiłem sprawę do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmuje się nią także policja - powiedział nam w piątek burmistrz Marchewka.

- Obecnie policjanci wykonują szereg czynności mających na celu ustalenie, czy doszło do przestępstwa. Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania więcej informacji udzielić nie mogę - oświadczyła Magdalena Jankowska, rzeczniczka policji w Słubicach.

Zadzwoniliśmy do firmy, która zajmuje się serwerem poczty należącym do gminy Cybinka. - Absolutnie nie udzielimy żadnej informacji - usłyszeliśmy.

- Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji wiemy, że atak hakerski przeprowadzono nie tylko na naszym serwerze, ale też na kilkunastu innych stronach internetowych - dodaje Sebastian Łukaszewicz, sekretarz Cybinki.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.