Historię polubiłem po „Ogniem i Mieczem”

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Historię polubiłem po „Ogniem i Mieczem”

Edward Gurban

Wojtek Feuer z klasy I b z LO w Nowej Soli, został laureatem Olimpiady Historycznej. Sukces cieszy tym bardziej, że jest on dopiero uczniem pierwszej klasy.

To twój pierwszy laur z historii?
Dwa razy uczestniczyłem w szkolnych konkursach historycznych, gdy byłem uczniem Szkoły Podstawowej nr 8, wtedy zostałem laureatem etapu wojewódzkiego. Raz startowałem w podobnej olimpiadzie wojewódzkiej, gdy byłem uczniem Gimnazjum nr 3. Znalazłem się także w finale wojewódzkim konkursu „Losy żołnierza i oręża polskiego”. Dopiero w tym roku, po raz pierwszy, już jako uczeń LO, znalazłem się na etapie krajowym Olimpiady Historycznej.

Opowiedz coś o przebiegu Olimpiady.
Olimpiada odbyła się w XIV Liceum Ogólnokształcącym. Wzięło w niej udział 76 uczestników z całej Polski. Były trzy etapy. Pierwszym był test pisemny z wiedzy ogólnej. Trzeba było zdobyć co najmniej 27 punktów na 40 możliwych. Mi udało się zdobyć 31. Do drugiego etapu przeszło 40 uczestników. W nim należało odpowiedzieć na pytania z sześciu lektur historycznych, m.in. z pocztu królów, książąt i władców Polski. Tu zdobyłem 21 punktów na 30 możliwych. Dwudziestu awansowało do trzeciego etapu, już jako laureaci. W trzecim etapie należało napisać wypracowanie pisemne podobne do pracy maturalnej.

Skąd się wzięło Twoje zainteresowanie historią?
Jak miałem siedem lat, obejrzałem z ojcem film „Ogniem i mieczem” i od tego czasu zainteresowała mnie historia, na początku wojen w XVII wieku. Później swoją pasję rozwijałem w Szkole Podstawowej nr 8, dzięki nauczycielowi Dariuszowi Wujczakowi. Także w Gimnazjum nr 3 miałem dobrą nauczycielkę historii, Violettę Matych. Dzięki grom komputerowym dodatkowo zainteresowałem się historią wojskowości.

Wojtek Feuer jest podopiecznym Beaty Jasińskiej z klasy I b z LO w Nowej Soli. Na Olimpiadzie w Białymstoku zajął 11. miejsce.
Edward Gurban Wojtek Feuer jest podopiecznym Beaty Jasińskiej z klasy I b z LO w Nowej Soli. Na Olimpiadzie w Białymstoku zajął 11. miejsce.

Który wiek najbardziej Ciebie interesuje?
- Chciałbym żyć w wieku XVII. W tym stuleciu bardzo wiele się działo. Poza działaniami wojennymi, były odkrycia naukowe, podróże geograficzne, żyli wybitni malarze jak Rembrandt i Rubens, a z filozofów Kartezjusz, którego maksymę „Myślę, więc jestem”, bardzo sobie cenię. Chciałbym go spotkać i porozmawiać z nim o życiu.

Jakie są Twoje dodatkowe zainteresowania? Co lubisz robić na co dzień?
Lubię czytać książki, głównie przygodowe i historyczne. Przeczytałem też całą serię o Harrym Potterze, cykl powieści Tolkiena. Lubię też gry komputerowe głównie strategiczne i batalistyczne, jak: War of Tanks czy Total War.

Czy uczenie się sprawia Ci trudności?
Jako humanista nie mam problemów z przedmiotami z tej dziedziny. Najwięcej problemów mam z fizyką i chemią. W gimnazjum miałem dobra matematyczkę, panią Kalinę Dobrowolską, i dlatego nie mam z nią kłopotów. Nie ma też większych problemów z biologią i geografią. Powiem więcej: lubię te przedmioty.

Dziękuję

Rozmawiał: Edward Gurban

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.