Historycy i pasjonaci zamku w Siedlisku są w szoku. Pojawiły się fotografie nieistniejącego świata ze zniszczonego zamku

Czytaj dalej
Fot. de Laszlo Foundation
Marek Grzelka

Historycy i pasjonaci zamku w Siedlisku są w szoku. Pojawiły się fotografie nieistniejącego świata ze zniszczonego zamku

Marek Grzelka

W internecie pojawiły niepublikowane zdjęcia zamku w Siedlisku. Zrobiono je 120 lat temu. - To bezcenne ujęcia architektury zamku, jego otoczenia i wnętrz – mówi dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Łza się w oku kręci i dusi człowieka w sercu na myśl: co by było, gdyby w 1945 roku stacjonujące w Siedlisku wojsko radzieckie zamku nie spaliło. Gdyby przez kolejnych kilkanaście lat ktoś zajął się zamkiem, by nie popadał w dalszą ruinę. Gdyby zamek Carolath przetrwał czas wojny bez większego uszczerbku, mielibyśmy dziś nad Odrą zabytek o niewyobrażalnym pięknie i takim magnetyzmie, że przyjeżdżaliby tu turyści z połowy Europy.

- Fotografie, które przedstawiają komnatę oraz korytarz, są jedynymi, które do tej pory ujrzały światło dzienne - podkreśla Marcin Kula z Siedliska. - Fotografie ukazują obraz życia rodziny Carolath, jak do tej pory jest to prawdopodobnie najstarszy znany materiał archiwalny - dodaje dr Tomasz Andrzejewski.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Grzelka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.