I kibice Stali, i Xiaohong Chen chcą pomóc odbudować katedrę

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

I kibice Stali, i Xiaohong Chen chcą pomóc odbudować katedrę

Jarosław Miłkowski

Kibice Stali zebrali już na odbudowę wieży katedralnej ponad 14 tys. zł. Pomagać chce Xiaohong Chen, Chinka, która czuje się gorzowianką.

- Ja też chcę pomóc odbudować katedrę! – z takimi słowami do naszej gorzowskiej redakcji przyszła Xiaohong Chen. To nasza sąsiadka. Dosłownie! Chiński Market, który prowadzi wraz z rodziną, znajduje się tuż obok naszej redakcji, na drugim piętrze Parku 111.

Jak Xiaohong, na którą wiele osób w Parku 111 mówi po prostu Amanda, chce pomóc w odbudowie katedry?

- 10 proc. od sprzedaży letniej odzieży i obuwia letniego w lipcu, przekażemy na katedrę – deklaruje w rozmowie z „GL”
28-letnia Chinka.

Kilka lat temu Xiaohong przeżyła dramat. – Prowadziłam sklep w Barlinku. Spalił się. I ani grosza nie dostałam. Wiem, jak to jest po pożarze, po prostu współczuję – mówi Amanda. Xiaohong Chen będzie pomagała także dlatego, że czuje się gorzowianką.

28-latka pochodzi z Wenzhou nad Morzem Wschodniochińskim. – To małe miasto koło Szanghaju – mówi z uśmiechem, bo doskonale wie, że postrzeganie polskie różni się od chińskiego. „Pobliski” Szanghaj od jej rodzinnego miasta dzielą „ledwie” 464 km. A to „niewielkie” miasto Wenzhou ma… 885 tys. mieszkańców. W Polsce byłoby drugie pod względem populacji. W Chinach… nawet nie mieści się w pierwszej trzydziestce.

Xiaohong chce też pomagać, bo sama jest chrześcijanką (jej rodzinne miasto to siedziba rzymskokatolickiej diecezji Yongjia). – Też wierzę w Jezusa – mówi naszemu dziennikarzowi, gdy idzie z nim zobaczyć, jak wygląda zniszczona katedra.

Chętnych do wsparcia w odbudowie zniszczonych elementów katedralnej wieży jest coraz więcej.

- Chęć wsparcia napływa do nas z Polski i z zagranicy – mówił wczoraj Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Wczoraj poznaliśmy wynik zbiórki pieniędzy, jaką podczas niedzielnego finału Indywidualnych Mistrzostw Polski na stadionie przy ul. Śląskiej przeprowadzili fani ze Stowarzyszenia Kibiców Stali Gorzów Stalowcy. W wypełnionych po brzegi puszkach było dokładnie 14.383,76 zł, 28,5 euro i pięć koron czeskich.

Jak przekazał nam notariusz kurii ks. Andrzej Sapieha, w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ma zostać odczytany komunikat bpa Tadeusza Lityńskiego dotyczący tego, jak wierni będą mogli wpierać katedrę w odbudowie. Od wczoraj można już wpłacać pieniądze na konto diecezji i parafii.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.