I ty możesz zostać żołnierzem!

Czytaj dalej
Fot. Kamila kamiennik
Kamila Kamiennik

I ty możesz zostać żołnierzem!

Kamila Kamiennik

Trzy razy w roku jednostki wojskowe i centra szkolenia organizują służby przygotowawcze dla ochotników

Jeszcze kilka lat temu każdy, kto chciał zostać zawodowym żołnierzem, musiał przejść przez służbę zasadniczą, która trwała kilka miesięcy. W tym czasie odbywał szkolenie na różnych stanowiskach, a po ukończeniu szkolenia mógł się starać o przyjęcie do służby zawodowej. Jednak od 2009 roku mężczyźni nie są powoływani do wojska, lecz mogą się zgłosić dobrowolnie do Wojskowej Komendy Uzupełnień i złożyć wniosek. Służba przygotowawcza cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród chłopaków, bo do wojska coraz częściej ciągnie kobiety! Na wielu szkoleniach dziewczyny również wiodą prym i radzą sobie w wojsku całkiem nieźle.

Jednym z takich ochotników, który sam zgłosił się jako ochotnik, jest szeregowy Michał Drogosz, który obecnie pracuje w jednostce wojskowej w Żaganiu.
- Po gimnazjum poszedłem do liceum wojskowego. Podczas trzy letniej nauki mieliśmy sporo wojskowych zajęć i wtedy doszedłem do wniosku, że to jest wymarzony zawód dla mnie - mówi Michał Drogosz.

Mężczyzna po zdanej maturze postanowił spełnić swoje marzenie i złożył odpowiednie dokumenty w WKU w Żaganiu.
- Przed rozpoczęciem służby przygotowawczej musiałem przejść przez badania lekarskie, oraz psychologiczne. Każdy, kto chce zostać żołnierzem zawodowym nie może być karany i musi posiadać kategorię zdrowia A - opowiada M.Drogosz.

Swoją przygodę z wojskiem szer. Drogosz rozpoczął we wrześniu 2015 roku i przez cztery miesiące zgłębiał tajniki wiedzy wojskowej.
- Wojsko to moja pasja i zawsze chciałem mieć atrakcyjną pracę. Pierwsze dni służby przygotowawczej nie były łatwe, ale dużo się nauczyłem. Przez trzy miesiące odbyłem tzw. szkolenie podstawowe, podczas których uczyliśmy się regulaminów musztry i sił zbrojnych, oraz uczyliśmy się strzelać - opowiada Michał.

Służba przygotowawcza jest także rodzajem stabilizacji dla młodego człowieka, który rozpoczyna swoją przygodę z wojskiem. - Podczas szkolenia otrzymywaliśmy uposażenie, bezpłatne umundurowanie i wyżywienie. Każdemu z nas przysługiwał pięciodniowy urlop wypoczynkowy, a na koniec dostaliśmy odprawę - wylicza szeregowy.

Mimo, że wojsko to ,,dobra szkoła życia’’, Michał ciepło wspomina szkolenie. - Najbardziej wzruszającym momentem podczas służby była przysięga i wręczenie broni. Od tego momentu każdy z nas poczuł się prawdziwym żołnierzem. Podczas mojego turnusu poznałem mnóstwo ludzi, z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt. Te cztery miesiące były dla mnie fantastyczną przygodą. Czułem ogromną satysfakcję, że dotrwałem do końca - mówi M.Drogosz.

Mężczyzna jest żołnierzem zawodowym od kwietnia 2017 r.
- Służba w wojsku daje mi stabilność finansową, oraz pozwala mi na rozwój osobisty. Zamierzam podnosić swoje umiejętności, które chciałbym wykorzystać w dalszej służbie - wyjaśnia M.Drogosz.

Służba przygotowawcza jest przepustką dla tych, którzy chcieliby zostać zawodowymi mundurowymi.
- Od piątego września rozpoczynamy kolejny turnus szkolenia przygotowawczego. Zachęcamy do składania dokumentów na najbliższe szkolenie, ponieważ służba przygotowawcza jest furtką do służby zawodowej - mówi podpułkownik Dariusz Kląskała, komendant WKU w Żaganiu.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.