I zumbę zatańczą, i ciasto upieką. Z rodzynkiem!

Czytaj dalej
Fot. Fot. arch. prywatne
Anna Rimke

I zumbę zatańczą, i ciasto upieką. Z rodzynkiem!

Anna Rimke

Spotykają się z kosmetyczką, tańczą zumbę i jeżdżą na wycieczki. A do tego jeszcze zdobyły pieniądze na ogrodzenie cmentarza.

- Założyliśmy Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich , bo chcieliśmy starać się o pieniądze unijne - mówi Danuta Szczyszyk z Rokitna (gm. Przytoczna). I raz już się to im udało: stowarzyszenie zdobyły 20 tys. zł na ogrodzenie cmentarza we wsi. Ale panie nie tylko po to się skrzyknęły, żeby szukać pieniędzy na lokalne inwestycje. Robią też wiele dobrego dla siebie.

Mamy cykliczne spotkania z kosmetyczką. Pokazuje nam, jak pielęgnować ciało. Ale też doradza, jaki makijaż której pani pasuje - opowiada pani Danuta. Poza korzystaniem z porad kosmetyczki panie brały udział w pogadankach z zakresu profilaktyki chorób kobiecych czy w warsztatach rękodzieła.

Mieszkańcy Rokitna i okolicznych wsi korzystają też z, organizowanych przez stowarzyszenie zajęć zumby. - 30 pań przychodzi. Sala pęka w szwach - opowiadają. A od marca ma się też zacząć aerobik relaksacyjny dla osób starszych.

Stowarzyszenie organizuje wszystkie cykliczne imprezy w Rokitnie, łącznie z sylwestrem. - Bierzemy udział w gminnych obchodach Dnia Dziecka połączonych z festynem charytatywnym, reprezentujemy naszą wieś na Święcie Pomidora i dożynkach gminnych w Przytocznej - panie wymieniają kolejne imprezy.

Stowarzyszenie organizuje też wyjazdy integracyjne dla swoich członków i ich rodzin. Byli już m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym w Poznaniu, zwiedzili Biskupin, Gniezno i Wrocław.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich działa w Rokitnie już od pięciu lat. Przez pierwsze cztery lata szefowała mu właśnie Danuta Szczyszyk. Od roku tę funkcję pełni Jowita Mikołajczak. W stowarzyszeniu działa 30 osób. Głównie panie, poza jednym „rodzynkiem”: Zbigniewem Piekarskim, sołtysem Rokitna. - Był jednym z pomysłodawców i współzałożycieli stowarzyszenia i jest z nami nadal - tłumaczą nam panie.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich wsi Rokitno do plebiscytu „GL”, w którym wybieramy Superkoło Gospodyń Wiejskich, zgłosiło się jako ostatnie. I szybko objęło prowadzenie! Wczoraj miało już 1971 głosów. Na drugim miejscu sa Słoneczniki z Gorzycy (gm. Międzyrzecz), a na trzecim Koło Gospodyń Wiejskich w Lipich Górach (Gm. Strzelce Kraj.). Jednocześnie trwa konkurs na SuperSzefową Koła Gospodyń Wiejskich. Tu na pierwszym miejscu jest Józefa Najder z KGW w Wielisławicach koło Strzelec Krajeńskich. Ale jeszcze wszystko może się zmienić, bo na głosy czekamy do 29 lutego.

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.