Idzie nowy rok ze starymi pomysłami

Czytaj dalej
Fot. Marek Zakrzewski
Marta Zbikowska

Idzie nowy rok ze starymi pomysłami

Marta Zbikowska

Powrót ośmioletniej szkoły podstawowej, przywrócenie wieku emerytalnego, zielone listki dla młodych kierowców - niby nowe, a jakby już było.

Zdrowie, pieniądze, edukacja to obszary najbardziej dla nas istotne. Warto więc wiedzieć, jak zmienią się w nadchodzącym roku.

1. Płaca i emerytura minimalna.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku będzie wynosić 2000 złotych brutto (dotychczas było to 1850 zł brutto). Oznacza to, że najmniej zarabiający pracownicy otrzymają „na rękę” pensje w wysokości około 1460 złotych. Przepisy te wchodzą w życie już od 1 stycznia. Dotyczą jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (etat). Podniesiona została także kwota minimalnej emerytury. Od 2017 roku wynosić ona będzie 1000 złotych. Obecnie jest to kwota 882 zł 56 gr. Zmiany te dotyczą zarówno ubezpieczonych w ZUS, jak i KRUS. Podwyżka dotyczy tylko tych, którzy mają uprawnienia do emerytury minimalnej (a nie tych, którzy mają najniższe świadczenia).

Idzie nowy rok ze starymi pomysłami
Tomasz Bolt

2. Opłaty za gaz, prąd, OC oraz inne ceny i koszty.

To już jest pewne, że od 1 stycznia więcej zapłacimy za energię elektryczną. Według ekspertów, rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego wzrośnie od 1,7 do 6,9 procent. Wyższe cent ropy naftowej na światowych rynkach wpłyną natomiast na podwyżkę cen gazu. PGNiG już zapowiedziało podniesienie cen dla przedsiębiorstw o 12,2 procent. Oznacza to, że niebawem i odbiorcy detaliczni więcej zapłacą za gaz. Jeśli ktoś planuje zakup samochodu w nadchodzącym roku, musi liczyć się z planowanym wzrostem akcyzy, który dotknie najstarsze modele samochodów sprowadzanych z zagranicy. Chyba, że nabywcę stać na nowy luksusowy model, wtedy może spodziewać się nawet spadku ceny. Żaden właściciel samochodu nie uchroni się natomiast przed podwyżką OC, która może sięgnąć nawet 30 procent. Na liście produktów żywnościowych, których ceny pójdą w górę znajduje się mięso i nabiał. Mniej zapłacimy za cukier i wszelkie słodkie wyroby. Mogą nieznacznie spaść ceny mieszkań.

3. Reforma edukacji.

Od września wraca ośmioklasowa szkoła podstawowa. Obecni szóstoklasiści rozpoczną naukę w klasie siódmej. Gimnazja zostaną zlikwidowane. Ci, którzy rozpoczęli w nich naukę, będą ją kontynuować, ale nowego naboru już nie będzie. Na absolwentów ośmioletnich podstawówek czekać mają czteroletnie licea lub pięcioletnie technika. Dla wielu rodziców obecnych uczniów to powrót do przeszłości.

Idzie nowy rok ze starymi pomysłami
Paweł Lacheta

4. Leczenie nieubezpieczonych, opieka koordynowana i sieć szpitali.

Reforma ochrony zdrowia ruszyła z dużym rozmachem, choć planowana likwidacja NFZ znowu została przełożona. Od 1 stycznia z pomocy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły skorzystać osoby nieubezpieczone. Z czasem (na razie mówi się o 1 stycznia 2018 r.) mają one otrzymać dostęp do bezpłatnej opieki specjalistycznej. W połowie 2017 roku ma ruszyć pilotaż koordynowanej opieki POZ, która w założeniu ma usprawnić leczenie i diagnostykę na poziomie lekarzy rodzinnych. Od stycznia z opieki koordynowanej skorzystają pacjenci kardiologiczni. Z nowym rokiem rozpocznie się realizacja programu „Za życiem”, który ma zapewnić pomoc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi. Od połowy roku ma zacząć działać sieć szpitali, co oznacza, że niektóre placówki będą finansowane z pieniędzy publicznych bez konieczności zawierania kontraktów z NFZ.

5. System emerytalny.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia prezydent RP podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przepisy zaczną obowiązywać 1 października 2017 roku. Zgodnie z nimi, z prawa do emerytury kobiety będą mogły skorzystać po 60. roku życia, a mężczyźni po 65.

6. Kwota wolna od podatku.

W 2017 roku kwota wolna od podatku wzrosła do 6,6 tysiąca złotych, ale tylko dla tych, którzy przez cały rok zarobią dokładnie tyle albo mniej. Nie zapłacą oni podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6,6 tys. zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11000 zł do 85528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł.

Idzie nowy rok ze starymi pomysłami
Piotr Warczak

7. Kalendarz szczepień.

Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku otrzymają szczepienie przeciw pneumokokom, które po raz pierwszy zostało wpisane do kalendarza szczepień obowiązkowych.

8. Prawo jazdy po nowemu.

Zmiany zapowiadane od dawna wejdą w życie w czerwcu 2017. Po otrzymaniu prawa jazdy kierowcę czeka dwuletni okres próby, podczas którego będzie musiał jeździć samochodem oznakowanym zielonymi listkami. W tym czasie nie będzie mógł przekraczać określonych prędkości: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Między piątym a ósmym miesiącem od otrzymania prawa jazdy, kierowca będzie zobowiązany ukończyć kursy doszkalające, za które zapłacą odpowiednio: 100 oraz 200 złotych. Od października prawo jazdy będziemy mogli mieć zapisane w telefonie.

Marta Zbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.