Katarzyna Borek

Ile zapłacisz za leki refundowane

Pamiętaj, że większość leków w aptece ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy w leczeniu Fot. Fot. 123rf Pamiętaj, że większość leków w aptece ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy w leczeniu
Katarzyna Borek

Prawa pacjenta. Dofinansowanie z budżetu państwa do zakupu leków, które przepisał lekarz, nazywamy refundacją.

Warto wiedzieć

Marże oraz ceny leków refundowanych są stałe, wynegocjowane z ich producentami.

Są odgórnie wyznaczone poziomy odpłatności oraz limit finansowania. Jest kilka poziomów odpłatności.

Poniżej wymieniamy grupy odpłatności za leki.

Bezpłatne (B)

W tej grupie leki wydawane są bezpłatne do wysokości limitu. Obejmuje leki oraz wyroby medyczne, których skuteczność jest udowodniona w leczeniu nowotworu złośliwego, zaburzenia psychotycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego lub choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym.

1. Gdy cena leku jest równa limitowi finansowania lub niższa, dostaniesz lek za darmo.

2. Gdy jest wyższa, zapłacisz różnicę między ceną detaliczną a limitem finansowania.

Przykład: jeśli cena detaliczna leku wynosi 100 złotych a wysokość limitu finansowania 80 złotych, oznacza to, że w aptece za ten lek zapłacisz 20 złotych.

Ryczałt (R)

To z kolei leki wydawane za odpłatnością ryczałtową do wysokości limitu.

Grupa ta obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne:

1. Jeżeli cena leku jest równa limitowi finansowania lub niższa, wówczas pacjent otrzyma lek za opłatą 3,20 złotych za opakowanie zawierające nie więcej niż 30 DDD (zdefiniowanej dawki dobowej leku) albo kwotę proporcjonalnie większą dla opakowań zawierających więcej niż 30 DDD.

2. Gdy cena jest wyższa od limitu finansowania, zapłacisz wartość ryczałtu z uwzględnieniem ilości DDD w opakowaniu (w przypadku opakowań zawierających do 30 DDD będzie to kwota 3,20 złotych) oraz różnicę pomiędzy ceną a limitem.
3. Gdy cena leku jest niższa niż wartość ryczałtu (3,20 zł), odpłatność jest równa cenie leku.

Przykład: cena detaliczna leku, zawierającego 30 DDD w opakowaniu, wynosi 100 złotych. Wysokość limitu finansowania - 80 złotych. W aptece zapłacisz więc 23,20 złotych (3,20 złotych plus 20 złotych).

Odpłatność 50 procent

Ta grupa obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które - zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - wymagają stosowania nie dłużej niż 30 dni.

Odpłatność 30 procent

Grupa za odpłatnością 30 procent do wysokości limitu finansowania obejmuje leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które nie zostały zakwalifikowane do wyżej wymienionych grup odpłatności.

Katarzyna Borek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.