Iłowa nowoczesnym miastem w regionie

Czytaj dalej
Fot. archiwum GL
Kamila Kamiennik

Iłowa nowoczesnym miastem w regionie

Kamila Kamiennik

Mieszkańcy Iłowej mają powód do radości. Miasto otrzymało kolejną dotację na remont i wyposażenie Biblioteki Miejskiej.

Iłowa jest jednym z miast w naszym regionie, które może się pochwalić wieloma inwestycjami, które zostaną lub są dofinansowane. Pod koniec ubiegłego roku spotkaliśmy się z burmistrzem, Pawłem Lichtańskim, który opowiadał m.in. o E-usługach dla mieszkańców gminy, którzy będą mogli załatwić niektóre sprawy, nie ruszając się z domu. - Do tej pory gdy ktoś zalegał z zapłatą za śmieci, wysyłaliśmy mu powiadomienie pocztą. Był to niestety koszt dla mieszkańca, bo musiał on wówczas zapłacić zaległą opłatę i za powiadomienie. Wtedy z małej kwoty robiła się trochę większa. Dzisiaj każdy korzysta z smartfona i komputera, przeglądamy go kilka razy dziennie. Dzięki temu szybciej zostaniemy poinformowani o ważnych terminach. Będzie to zdecydowanie tańsze, niż jak do tej pory - wyjaśniał P.Lichtański. Szóstego marca włodarz podpisał umowę z wykonawcą zadania, a mieszkańcy Iłowej za jakiś czas będą mogli korzystać z usługi.

Kolejnym projektem, który był kluczowy dla rozwoju gminy, był remont i wyposażenie Biblioteki Miejskiej, a także zaadaptowanie poddasza na salę multimedialną. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 miliona 355 tys. zł. na realizację przedsięwzięcia, z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Tylko pięć wniosków uzyskało dofinansowanie, chociaż o pomoc ubiegało się aż 36 gmin. Iłowa będzie musiała dołożyć ze środków własnych tylko 15 procent. Zakres prac obejmuje renowację, konserwację i wyposażenie budynku. Na poddaszu powstanie sala, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli oglądać filmy. W budynku powstanie także Centrum Informacji Turystycznej, gdzie turyści będą mogli dowiedzieć się, co warto w Iłowej zobaczyć. - Bardzo się cieszymy, że udało nam się uzyskać kolejne dofinansowanie. To, że gmina się rozwija to powód do radości dla każdego z nas - mówi sekretarz gminy Roman Andzel.

Paweł Lichtański angażuje się w wiele projektów organizowanych w gminie Iłowa
archiwum GL Paweł Lichtański angażuje się w wiele projektów organizowanych w gminie Iłowa

Kolejnym przedsięwzięciem, które uzyskało dofinansowanie jest modernizacja Placu Wolności. Na realizację przedsięwzięcia gmina uzyskała 620 tys. 232 zł. dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koniec prac remontowych zaplanowano na 30 listopada 2017 r.

Z ogromnej ilości projektów najbardziej cieszą się mieszkańcy, którzy widzą, jak dużo dzieje się w ich mieście. Jednym z nich jest Eugeniusz Tobiasz. - Bardzo się cieszę, że tyle się w Iłowej dzieje. Co chwilę widać, jak miasto się zmienia. Fajnie, że w biblioteka stanie się takim nowoczesnym, multimedialnym centrum w mieście. Wiele osób jest zachwyconych tym, jak to miejsce się zmieni. To dla nas ogromna radość, że miejscowość i gmina tak się rozwija i pięknieje z dnia na dzień - opowiada E.Tobiasz.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.