Im więcej widzą, tym więcej robią

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Im więcej widzą, tym więcej robią

Renata Hryniewicz

Trwa konkurs ICT Poland i „GL”. Akcja: Widzę więcej to wyzwanie dla wszystkich gimnazjalistów. Odwiedzamy szkoły, które biorą udział w konkursie. Właśnie byliśmy w Rzepinie i Słubicach.

- Współpracujemy nie tylko ze szkołami, ale z innymi instytucjami, które zajmują się pomaganiem dzieciom. Od ponad 10 lat w ramach realizowanego przez nas projektu: Foxy pomaga dzieciom wspieramy wybrane inicjatywy i ciekawe projekty. Jesteśmy również jednym z największych w województwie darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wylicza Tomasz Walicki, dyrektor marketingu ICT Poland w Kostrzynie nad Odrą.

Teraz ICT wspólnie z „GL” organizuje konkurs: Widzę więcej. To wyzwanie dla 15-latków, ponieważ firma obchodzi w tym roku właśnie 15-lecie, a że od lat pomaga dzieciom... (program Foxy dociera w najbliższe okolice Kostrzyna, gdzie działa firma). - Pomagając instytucjom na tym terenie, pomagamy również dzieciom naszych pracowników, co jest dla nas ważne. Budujemy też trwalsze relacje z lokalną społecznością - mówi dyr. Walicki.

W tym tygodniu przedstawiamy grupy 15-latków z gimnazjum w Rzepinie i Słubicach.
Bez dwóch zdań, gimnazjalistki z Rzepina mają wielkie serca. Biorą udział w wielu akcjach charytatywnych w mieście i całej gminie. Ale, kiedy zbliża się lato, szczególny nacisk kładą na zwierzęta. - Nie rozumiem tych ludzi, którzy biorą sobie psa, po to, żeby wtedy kiedy im się znudzi, albo kiedy nie ma go z kim zostawić, porzucają na ulicy - mówi Dominika Orczyk. - Przecież taki piesek to jest członek rodziny - dodaje Kinga Stolarek.

Dziewczyny postanowiły pomóc schronisku dla psów w Międzyrzeczu, do którego są odwożone błąkające się po mieście psy. Zbierają pieniądze na karmę i koce.

- We wtorek i w środę w holu w szkole dziewczyny sprzedawały ciasta, które upiekli ich rodzice. Tylko we wtorek zarobiły w ten sposób dla schroniska 170 zł - mówi opiekunka grupy Elżbieta Kołosza.

- Organizujemy też dyskotekę szkolną. Wstępem są bilety z logo psiaka. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie owocna i przekażemy dla psiaczków dużo pieniędzy - już planuje Kinga Stolarek.

Specjalistki od rozdawania nadziei

Grupa gimnazjalistek ze słubickiej Jedynki co roku prowadzi ogólnopolską akcję: Pola Nadziei. - Akcja przypomina o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia - mówi Monika Bugielska, opiekunka grupy.

Dziewczyny sadzą żonkile kupione przez hospicjum, a kiedy te zakwitną, ruszają w miasto i rozdają kwiaty. A wszystko po to, żeby zebrane pieniądze przeznaczyć na słubickie Hospicjum Domowe św. Wincentego a Paulo.

Nie wszyscy są dobrzy

- Ta akcja to nie tylko zbiórka pieniędzy na hospicjum, ale też pokazanie, że można bezinteresownie pomagać - mówi Dagmara Kotcbach, wolontariuszka słubickiego gimnazjum. - Niestety, nie wszyscy słubiczanie to rozumieją i często jest tak, że coś przykrego powiedzą, kiedy wręczamy kwiatka - mówi Oliwia Michalak.

- Ale dobrych ludzi też nie brakuje, czasami nawet kupią kwiatka i oddają nam go z powrotem - dodaje Dagmara. Niektóre z dziewczyn mówią, że chciałyby pracować w przyszłości w hospicjum i pomagać ludziom.

Nie tylko Pola nadziei

Z innymi wolontariuszami z Gimnazjum nr 1 dziewczyny uczestniczą też w akcjach WOŚP, na rzecz schroniska i innych.

Uśmiech dziecka jest jak nagroda

Gimnazjum nr 1 ma około 25 wolontariuszy, którzy biorą udział we wszystkich możliwych akcjach charytatywnych. Ale każdy z gimnazjalistów ma jedną akcję szczególnie mu bliską. Grupa, którą przedstawiamy, umila święta dzieciom, które leżą w szpitalu. Urządza Akcję Mikołajkową.

Co roku uczniowie ci, organizują wielką zbiórkę pluszaków, zabawek i słodyczy, by później zanieść je chorym maluchom. - To jest niesamowite, zobaczyć zdziwienie i uśmiech na twarzy dzieci - mówi Lucyna Chmurzyńska. - One naprawdę się cieszą, otwierają prezenty, oglądają zabawki, przytulają pluszaki, zabierają się za słodycze... - dodaje jej siostra bliźniaczka Agata.

Dziewczyny przed pójściem do szpitala przebierają się w różne postacie, co dla dzieci jest dodatkową atrakcją. - Śpiewamy też kolędy i pastorałki, dzieci chętnie śpiewają razem z nami - mówi Dominika Kliszczak.

Grupa wolontariuszy przy współpracy z innymi organizuje też zbiórkę karmy dla schroniska psów w Górzycy. Pomaga też pozostałym kolegom wolontariuszom w organizacji pozostałych szkolnych akcji. Właściwie ciągle coś robi.

Pola Nadziei to jedno. Inna grupa z Gimnazjum nr 1 dba o dzieci, które święta spędzają w szpitalu. Zbierają dla nich prezenty i nie tylko.

Świętujcie z ICT Poland

Znana firma ICT Poland ma już 15 lat.

ICT Poland jest jedną z największych zagranicznych firm, które w ostatnich latach powstały na terenie województwa lu-buskiego. Jest to zarazem jeden z najnowocześniejszych i największych na świecie zakładów produkcji i przetwarzania bibułki higienicznej.

Działa z rozmachem

Dzięki temu, że ICT jest w Kostrzynie nad Odrą, obsługuje rynki: polski i niemiecki.

Znacie te produkty

W 2004 r. ICT Poland wprowadziła na polski rynek papier toaletowy, ręczniki kuchenne, chusteczki i serwetki pod znaną w Europie marką Foxy.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.