Imprezowy weekend w Lubuskiem (15-17 kwietnia)

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak/Polskapresse
Zdzisław Haczek

Imprezowy weekend w Lubuskiem (15-17 kwietnia)

Zdzisław Haczek

Sprawdź, jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w najbliższych dniach w Lubuskiem.

Żary. Kabaret Czesuaf rozbawi znakomicie
Poznański Czesuaf to pogromca festiwali satyry, który potrafi rozbawić każdą publiczność.
Pub Max, sobota, 20.00, 25 zł.

Gubin. Ga-Ga - Zielone Żabki grają punkrockowo
„Olewaj system”, „Kultura” i inne kawałki zagra kapela Ga-Ga-Zielone Żabki.
Pub Suchy, sobota, 20.00, bilety: 25/30 zł.

Nowa Sól. Koncerty i zabawa na start rejsów
Dziś, 15 kwietnia oficjalnie rozpoczyna się sezon na rejsy statkami po Odrze. W związku z tym w macierzystych portach Laguny oraz Zefira na mieszkańców czekają różnego rodzaju atrakcje. Jakie? Sami zobaczcie!
Nowa Sól: Od 15.00 do 18.00 w porcie odbędą się występy i pokazy. Usłyszymy m.in. zespół Wierzbniczanki z Bytomia Odrz., będzie także pokaz pierwszej pomocy oraz gry i niespodzianki dla dzieci. O 16.00 odbędzie się pierwszy godzinny rejs, kolejny tego dnia jeszcze o godz. 18.00.
Krosno Odrzańskie: Od 15.00 do 18.00 w porcie zobaczymy m.in. pokazy strażackie, na dzieci czeka dmuchany zamek, wystąpi też zespół Perfectly. O 16.00 pierwszy godzinny rejs, kolejny tego dnia również o godz. 18.00.

Zielona Góra. Zagra Vader - legenda metalu
Vader - ten założony w 1983 r. w Olsztynie zespół do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich grup muzycznych na świecie. Ognista formacja z Peterem na czele zajedzie z koncertem w ramach cyklu „Zanim nastała Era Chaosu”.
Róże dla Lucienne, Stary Rynek, dziś, 20.00, bilety: 50 zł.

Zielona Góra. Robert Kasprzycki z płytą „Cztery”
Robert Kasprzycki przed 20 laty podbił serca fanów utworem „Niebo do wynajęcia”, teraz przyjedzie z najnowszym albumem - „Cztery”, z którego pochodzą piosenki „Trzymaj się wiatru kochana” czy „Same zera”.
Piwnica Kawon, ul. Zamkowa, dziś, 19.30, bilety: 35 zł.

Zielona Góra. Marika elektroniczna, popowa, poetycka...
Z przebojem „A jeśli to ja” ze swojej najnowszej płyty przyjedzie Marika Marta Kosakowska - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Prowadząca swego czasu program „The Voice of Poland” proponuje teraz poetyckie teksty w elektronicznej, avant-popowej muzycznej oprawie. Płyta „Marika Marta Kosakowska” znalazła się w zestawieniach najważniejszych albumów 2015 r.
Piwnica Kawon, ul. Zamkowa, niedziela, 19.00, 35/45 zł.

Nowa Sól. Bój w obronie krzyża w rocznicę chrztu
W sobotę odbędą się uroczystości związane z 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu św. Rozpoczną się o godz. 14.00 w kościele pw. św. Antoniego, inscenizacją chrztu Mieszka I. Tuż po niej, o godz. 14.30, odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Po niej uczestnicy przeniosą się do parku przy os. Kopernika, by nadać mu oficjalną nazwę Parku Chrztu Polski (początek o godz. 15.30). Odsłonięta zostanie tu także nowa tablica. O 16.00 ulicami miasta przejdzie korowód, który zmierzać będzie w kierunku alei Wolności, do parku Wodny Świat. Tam o 16.30 rozpocznie się biesiada artystyczno-historyczna, a dwie godziny później będziemy mogli zobaczyć kolejną inscenizację, tym razem pt. „Bój w obronie Krzyża Chrystusowego”.
Nowa Sól, początek o 14.30 w kościele pw. św. Antoniego.

Kożuchów/Zielona Góra. Metalowy Syndrom zagra nam dwa razy
Zielonogórska grupa Syndrom, której płyty „Primitive Future” i „Back to the Life” wysoko ocenił swego czasu magazyn „Metal Hammer”, niedawno świętowała 10 lat działalności. Tego weekendu zespół wystąpi w regionie dwa razy. W sobotę na Death Thrash Metal Fest I - ze szczecińskim Ashes i kożuchowskim Indicium, w niedzielę w Zielonej Górze na Collapse In Agony - z promującym pod tym tytułułem swoją debiutancką płytę Symbolical oraz Ashes.
Kożuchów, Centrum Kultury Zamek, sobota, 18.00, bilety: 10 zł.
Zielona Góra, 4 Róże dla Lucienne, niedziela, 19.00, bilety: 15 zł.

Świebodzin. Grzegorz Turnau z Sowimi Piosenkami
Krakowski bard Grzegorz Turnau wystąpi w Wieczorze Sowich Piosenek.
ŚDK, 23 kwietnia, 17.00, 65 zł.

Zielona Góra. Mikołaj Budniak na Monte Verde Jazz
Monte Verde Jazz to nowy cykl w ramach Green Town of Jazz - co miesiąc prezentowani będą muzycy związani z Zieloną Górą. Na początek usłyszymy Michał Wierba Trio z udziałem amerykańskiego perkusisty Ronniego Burrage - w projekcie „Tribute to Andrzej Cudzich”. Kontrabasista Mikołaj Budniak jest zielonogórzaninem, absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dyrektorem i pomysłodawcą Fundacji im. A. Cudzicha.
JazzKino, piątek, 20.00.

Zielona Góra. Wrocławski, seks, prochy i rock&roll
„Seks, prochy i rock & roll” to fantastyczny, uhonorowany wieloma nagrodami monodram w wykonaniu znakomitego aktora Bronisława Wrocławskiego. Bohaterowie sztuki Erica Bogosiana szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą.
Zielonogórski Ośrodek Kultury, Hydro(za)gadka, 24 kwietnia, 18.00, 35 zł.

Świdnica. Kto wytańczy medale i puchary?
Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Świdnica 2016 zostanie rozegrany w trzech blokach tanecznych: 8-9 lat, 10-11, 12-13, 14-15 oraz powyżej 15 lat i powyżej 30 lat.
„Świdniczanka”, niedziela, 10.00, 13.00, 17.00.

Dębno. Grażyna Łobaszewska zaśpiewa „Brzydkich”
Grażyna Łobaszewska już od 40 lat jest na scenie. Artystka kojarzona jest z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś”. W 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Dębnowski Ośrodek Kultury, dziś, 19.00, bilety: 35 - 45 zł.

Kostrzyn nad Odrą. Piosenki Osieckiej w nowej interpretacji
„ZOO” to tytuł muzycznego spotkania z wyjątkowymi utworami Agnieszki Osieckiej, które Katarzyna Groniec konfrontuje z własną wrażliwością. - Groniec śpiewa awangardowo, wywraca piosenki do góry nogami - mówi o projekcie Agata Passent, córka A. Osieckiej. A sama K. Groniec mówi, że piosenki w nowych aranżacjach, ułożyły się w historię życia.
Kręgielnia, piątek, 22.04., 19.00, bilety: 30 -40 zł.

Zielona Góra. Wydarzenie V Zielonogórskiej Wiosny Bluesowo-Jazzowej!
Wielbiciele jazzu mogą liczyć nie tylko na wspaniały koncert. Wszak Jan „Ptaszyn” Wróblewski (rocznik 1936) to wirtuoz saksofonów tenorowego i barytonowego, kompozytor, aranżer, leader, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych - żywa legenda polskiej kultury! Między utworami na pewno przypomni wydarzenia ze swojej drogi zawodowej, dorzuci anegdoty.
Już sam temat wieczoru z Mistrzem sprzyja przecież podróży w przeszłość. Jan „Ptaszyn” Wróblewski zaprezentuje swoją najnowszą płytę „Moi Pierwsi Mistrzowie - Komeda, Kurylewicz, Trzaskowski”.
No i spójrzmy na muzyków, którzy będą towarzyszyć Mistrzowie na scenie Piekarni. Wojciech Niedziela to czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80., laureat wielu konkursów. Henryk Miśkiewicz to wybitny saksofonista altowy, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu średniego pokolenia. Robert Majewski - polski trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer, który wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu. A najmłodszy w zespole Marcin Jahr też na swoim koncie wiele osiągnięć i bogatą dyskografię - z dziesiątkami płyt z najważniejszymi w naszym kraju leaderami
Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna, sobota, 16 kwietnia, 20.00, bilety: 45 zł.

Zielona Góra. „Muzyka - emocje - harmonia”
W Filharmonii Zielonogórskiej mamy 60. sezon artystyczny, który przebiega pod hasłem: „Muzyka - emocje - harmonia”. Dziś, 15 kwietnia Orkiestra Symfoniczna FZ zagra pod gościnną batutą Pawła Przytockiego. Usłyszymy: Uwerturę Ruy Blas F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, Suitę z baletu Romeo i Julia S. Prokofiewa, Koncert wiolonczelowy a-moll C. Saint-Saënsa. Solistą będzie Tomasz Daroch.
Filharmonia Zielonogórska, piątek, 19.00, bilety: 40 i 35 zł.

Zielona Góra. Wystawa prac Hilarego Gwizdały
Dziś przypada 100. rocznica urodzin Hilarego Gwizdały. Z tej okazji w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarta zostanie wielka wystawa prac artysty, określanego mianem „nadwornego malarza naszego miasta”. Hilary Gwizdała mieszkał i tworzył w Zielonej Górze od 1967 r. do śmierci w 1991 r. Był jedną z najbarwniejszych postaci środowiska artystycznego. Na wystawie zobaczymy widoki Zielonej Góry, portrety, martwą naturę. Wiele z prac użyczyli ze swoich kolekcji mieszkańcy.
Muzeum Ziemi Lubuskiej, piątek, 17.00 - wernisaż, wstęp wolny.

Gorzów. Zagra król akordeonu
Wielka popularność Marcina Wyrostka rozpoczęła się od drugiej edycji programu Mam Talent. Pierwszym akordeonistą w rodzinie M. Wyrostka, jak i nauczycielem Marcina był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w szkole muzycznej w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.
Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę „Magia del Tango” oraz podwójną platynową płytę za krążek „Coloriage” - 2012.
Ostatni album „For Alice” Marcina Wyrostka jest podsumowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. Jak sam mówi, od młodych lat marzył o koncertach z orkiestrami, o tworzeniu własnej muzyki na bardzo rozbudowane składy instrumentalne. Dzisiaj te marzenia się spełniają. Na najnowszym albumie M. Wyrostek prezentuje pełen wachlarz możliwości brzmieniowych akordeonu, łącząc tradycję z nowoczesnością, nowoczesne combo z orkiestrą smyczkową, muzykę ludową z muzyką współczesną, opierając się w dużym stopniu na improwizacji.
Na płycie znalazło się 10 utworów. Oprócz utworów z zespołem Tango Corazon znalazła się tu kompozycja solowa, utwory z orkiestrą kameralną Aukso czy tradycyjnym zespołem dętym blaszanym. Tak jak na poprzednich albumach, w twórczości Marcina Wyrostka słychać duże wpływy muzyki świata (zwłaszcza z Bałkanów i Argentyny).
CEA Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz, piątek, bilety: 36 - 70 zł.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.