Zdzisław Haczek

Imprezowy weekend w Lubuskiem (8-10 kwietnia)

Grupa Projekt 10/31 Fot. Zdzisław Haczek Grupa Projekt 10/31
Zdzisław Haczek

Dziesięć piosenek do Projectu 10/31 nagrywali korespondencyjnie. Wreszcie zagrają te utwory na koncercie! W 4 Różach dla Lucienne.

Przez dwa lata 31 artystów mających lubuskie korzenie - nie spotykając się w studiu! - nagrywało 10 piosenek. Stąd nazwa przedsięwzięcia Project 10/31. - Zaproszeni do współpracy muzycy, często się nie znali i nie spotykali, a nagrywali materiały samodzielnie, przygotowując swe partie w oparciu o materiały dostarczone przez internet - wyjaśnia ideę zamierzenia Jarosław Adryańczyk, pochodzący z Żar gitarzysta i kompozytor, znany m.in. z zespołu Jaad, który namówił do współpracy muzyków takich zespołów jak: Plamka, 5 Rano, New Massage, Instant Blues, Shata Qs, Muzolla, Kawa, Lóóstra, Mate, LemON oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury ze Studiem Polysound.
W niedzielę zagrają: Krystian Dziędzioła (perkusja), Krzysztof Kos (bas), Wojtek Prószyński (piano), Jarosław Adryańczyk (gitara).
Przy mikrofonie staną: Jarosław Gil, Łukasz Iwaniec, Marcin Pawelec, Paweł Lelakowski, Marcin Kędziora, Norbert Krzewski, Piotr Watras, Joachim Ryczek, Przemek Szczotko, Łukasz Łyczkowski.
Project 10/31, który zwieńczy kiedyś płyta (sponsorzy mile widziani...) ma pokazać, iż w Lubuskiem mamy muzyków, których nie musimy się wstydzić.
- A wręcz przeciwnie - powinniśmy być dumni, że zdobywali wykształcenie i zaczynali swoją drogę artystyczną na Ziemi Lubuskiej - dodaje pomysłodawca przedsięwzięcia Jarosław Adryańczyk. a ą
Klub 4 Róże dla Lucienne, Stary Rynek, niedziela, 19.00, bilety: 10 zł - przedsprzedaż/15 zł - w dniu koncertu.

- Koncert Wiosenny da znakomity kwartet

Uniwersytet Zielonogórski i Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores” zapraszają na Koncert Wiosenny z cyklu Koncerty Uniwersyteckie. Kwartety smyczkowe J. Sibeliusa,, G. Ligetiego i E. Griega wykona nagradzany, koncertujący w Europie i Ameryce Meccore String Quartet: Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki - skrzypce, Michał Bryła - altówka, Karol Marianowski - wiolonczela.
Rektorat UZ, ul. Licealna, niedziela, 17.00, 20 zł i 10 zł.

- Na cymbałach zagra Alexander Sura
To okazja posłuchać, jak cymbały brzmią w repertuarze klasycznym, m.in. w Rapsodii rumuńskiej George’a Enescu oraz w Campanelli z Koncertu skrzypcowego Niccolo Paga¬niniego. Na koniec V Symfonia Piotra Czajkowskiego.
CEA Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz, dziś, 19.00, bilety: 22-40 zł.

- Trio zagra jazzowo na fortepianie
AMC Trio to znane w Europie słowackie trio fortepianowe. Inspiruje się słowacką muzyką ludową. Zapowiada się żywiołowy występ i monologi Martina Marinčaka, wprowadzające do kolejnych utworów.
Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły, sobota, 19.00, bilety: 10-30 zł.

- Uwaga! Nadchodzi kabaret Nowaki
Kabaret Nowaki słynie z ekspresji i wybuchowego humoru. Tu niezmordowaną Adriannę Borek wspierają dzielnie Tomasz Marciniak i Kamil Piróg. Satyrycy przygotowali premierowe skecze, ale też pokażą pewnie swoje hity.
Świebodziński Dom Kultury, niedziela, 16.00, bilety: 45 zł.

- Paweł Kaczmarczyk jako Audiofeeling Trio
W ramach V Zielonogórskiej Wiosny Jazzowo-Bluesowej ze swoim Audiofeeling Trio wystąpi Paweł Kaczmarczyk - fenomenalny pianista i kompozytor. Usłyszymy utwory z płyty „Something Personal”.
Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna, dziś, 20.00, bilety: 30 zł.

- Duet Fisz Emade prezentuje „Mamuta”
Z ostatnią płytą „Mamut”, ale też pewnie z utworami z wcześniejszych albumów, przyjedzie duet Fisz Emade, czyli duet Bartek i Piotr Waglewscy (synowie lidera Voo Voo, Wojciecha Waglewskiego). Udanie eksperymentujący z hiphopem i innymi brzmieniami artyści dostali za „Mamuta” Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku: Elektronika/Indie /Alternatywa.
Piwnica Kawon, ul. Zamkowa, dziś, 19.30, bilety: 55 zł.

- Zabrzmi słynna symfonia Schuberta

Dziś w Filharmonii Zielonogórskiej, świętującej 60. sezon artystyczny, Orkiestra Symfoniczna FZ pod dyrekcją Czesława Grabowskiego wykona wraz z Chórem Akademii Sztuki ze Szczecina - VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” Franza Schuberta. Usłyszymy też Mszę dla pokoju Karla Jenkinsa.
Filharmonia Zielonogórska, dziś 19.00, bilety: 40 zł i 20 zł - karta „ ZGrani 50 +”.

- Niedzielny koncert dla całej rodziny
Podczas Koncertu Rodzinnego Lubuski Kwartet FZ wykona ilustrację muzyczną słynnej opowieści o Don Kichocie i znane utwory na kwartet smyczkowy. Gościnnie wystąpi wiolonczelistka Kornelia Szydło – z programu „Superdzieciak”.
Filharmonia Zielonogórska, niedziela, 15.00, 10/15/20 zł.

- Niech żyje opera! Będą słynne arie

Najsłynniejsze szlagiery operetkowe świata wykonają w sobote artyści baletu i soliści Opery Lwowskiej (działa od 1900 roku). Orkiestrą będzie dyrygował dyrektor Myron Yusypovych. Widowisko „Vivat Operetta cz. II ” to najpiękniejsze duety i arie operetkowe świata z takich dzieł jak: „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka czardasza”, „Kan-kan”... A zatem nie zabraknie przebojów: „Czardasza” czy „Usta milczą...”. Koncert w ramach integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Teatr Osterwy, sobota, 19.00, bilety (100 - 120 zł): kasa teatru (tel. 95 728 99 37/39).

Druga część filmu „Bóg nie umarł”
Czy sprawy wiary można rozstrzygać przed sądem? „Bóg nie umarł 2” to opowieść o próbie odpowiedzi na najważniejsze pytania wyłącznie przy pomocy argumentów prawnych. Czy osoba wierząca może ukrywać swoją wiarę w obliczu niewierzących? Na takie pytania musi odpowiedzieć przed sądem nauczycielka liceum, gdy podczas lekcji historii wspomniała o działalności Jezusa...
Helios w Gorzowie Wlkp., dziś: 12.45, 17.00.

- Zwariowany komik zaatakuje słowem

Na klubowej scenie pojawi się Marcin Zbigniew Wojciech - komik, kabareciarz, stand-up’er, który występuje już od 10 lat, a określany bywa „pozytywnym wariatem”. Piszą o nim: „żywioł sceniczny i znana w całej Polsce dusza towarzystwa”. Jest członkiem grupy Poliż Stand-Up, Stand-Up Kraków i Kabaretu 44-200.
Klub 4 Róże dla Lucienne, Stary Rynek, środa, 13 kwietnia, 21.00, bilety: 15/20 zł.

- Ludożercy zagrają folkowo i tradycyjnie
Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek (akordeon, cytra, altówka, cymbały, śpiew) i Tomka Grdenia (kontrabas, mandolina, ukulele, kazoo, puzon, okaryna, flet nosowy, looper, śpiew). Zespół działa od 2013 r. Pierwszy raz wystąpił podczas Dragon Folk Fest III w Poznaniu. Malwina związana jest z muzyką tradycyjną (Vidlunnia, Bedebede, Droryje), a Tomek ze środowiskiem kabaretowym, jest laureatem Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. W Ludożercach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska. Klub MagnetOffOn, ul. Jagiełły 11 (wejście od ul. Drzymały), sobota, bilety: 15 zł.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.