J. Gromadzka-Anzelewicz

Infekcje intymne - dlaczego je łapiemy i jak się leczyć

Kobiety w każdym wieku powinny pamiętać o badaniach profilaktycznych Fot. istockphoto Kobiety w każdym wieku powinny pamiętać o badaniach profilaktycznych
J. Gromadzka-Anzelewicz

Upławy, swędzenie, pieczenie... Infekcje okolic intymnych to powszechna dolegliwośc kobiet w każdym wieku

Stany zapalne pochwy występują najczęściej u pacjentek młodych, uprawiających sporty (np. często korzystających z publicznych pływalni czy saun), aktywnych seksualnie - tłumaczy dr Marek Dawicki, ginekolog położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA. - Na infekcje narażone są również kobiety w ciąży i w okresie menopauzy, a także panie, których dieta obfituje w węglowodany.

Warto wiedzieć, że w pochwie występuje specyficzna, naturalna flora bakteryjna, obejmująca różne rodzaje bakterii tlenowych i beztlenowych. Największą populację (ok. 96 proc.) stanowią pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne za utrzymanie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Zapewniają jej też ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli równowaga w biocenozie pochwy jest zaburzona, organizm narażony jest na rozwój infekcji na tle bakteryjnym i grzybiczym. Każde niepokojące objawy, takie jak ból, pieczenie, zaczerwienienie czy upławy powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza ginekologa.

Uwaga na bakterie

Według dr. Marka Dawickiego - infekcje intymne bardzo często wywołuje bakteria Gardnerella vaginalis. Choć zakażenie u części pacjentek będzie przebiegać bez wyraźnych objawów, na ogół towarzyszy mu nieprawidłowa wydzielina z pochwy. W wielu przypadkach stan zapalny może ustąpić samoistnie, czasem jednak niezbędne jest leczenie.

Na tego rodzaju infekcje najbardziej narażone są kobiety mające wielu partnerów seksualnych, stosujące irygacje, przyjmujące doustne preparaty antykoncepcyjne lub antybiotyki, a także pacjentki ciężarne. Leczenie polega zazwyczaj na podaniu antybiotyku i preparatów osłonowych.

- Powszechnym problemem są także grzybice pochwy, wywoływane przez grzyby z rodzaju Candida albicans - dodaje dr Marek Dawicki. Charakterystycznym objawem tego rodzaju zakażenia jest swędzenie i pieczenie okolic intymnych, a także upławy o serowatej konsystencji. Może wystąpić również ból podczas stosunków płciowych oraz oddawania moczu. Infekcje częściej będą zdarzały się w czasie ciąży, w trakcie przyjmowania antybiotyków i leków steroidowych, w okresie dużego stresu czy przemęczenia, gdy osłabiona jest odporność. Czynnikiem ryzyka jest również cukrzyca. Terapia powinna objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Zazwyczaj wymaga ona podawania leków przeciwgrzybiczych.

Dość częstą chorobą jest rzęsistkowica. Do jej rozwinięcia przyczynia się pierwotniak - rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Zakażenie przenoszone jest drogą płciową, więc na infekcję narażone są najbardziej osoby często zmieniające partnerów seksualnych. Typowymi objawami choroby są świąd, zaczerwienienie w okolicy pochwy oraz pienista, żółto-zielona wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. I znowu - leczenie powinno objąć oboje partnerów. Stosuje się w nim miejscowe preparaty bakteriostatyczne i odkażające z grupy sulfonamidów.

Zawsze do lekarza

Postępy w terapii trzeba omówić z lekarzem - infekcje mają bowiem tendencję do nawrotów. Nieleczone zakażenie może rozszerzyć się na układ moczowy i przydatki, może też być bardzo groźne dla kobiet w ciąży. Po zakończeniu terapii należy zgłosić się na kontrolę. Lekarz zweryfikuje, czy problem został rozwiązany i zaleci dalsze działania celem uzupełnienia naturalnej mikroflory bakteryjnej.

Lepiej zapobiegać, niż…

Jak w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych, kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Warto wiedzieć, jak zapobiegać zakażeniom.
- Należy przede wszystkim zadbać o mikroflorę miejsc intymnych - radzi dr Dawicki. Można stosować probiotyki, które wspierać będą jej odbudowę, a także preparaty do higieny intymnej zawierające kwas mlekowy.
Trzeba też pamiętać, by podczas współżycia odpowiednio się zabezpieczyć (prezerwatywa), unikać przegrzewania okolic intymnych i nie korzystać z zapachowych wkładek czy papierów toaletowych. Warto z kolei nosić bieliznę z naturalnych włókien, zadbać o zbilansowaną dietę i ograniczyć stres.
- Zachęcam też do regularnej, corocznej kontroli lekarskiej u specjalisty i wykonywania cytologii – to proste, niedrogie badanie może często uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi - mówi dr Dawicki. a

CO I KIEDY SPRAWDZAĆ, CZYLI KOBIECY KALENDARZ BADAŃ

Anemia, migrena, zaburzenia snu , depresja, kłopoty z sercem, tarczycą, nowotwory piersi i narządu rodnego - te schorzenia, często wynikające z przewlekłego stresu, najczęściej atakują kobiety.
Wcześnie wykryte, dają się leczyć, dlatego warto się badać. Inna jest jednak lista badań dla młodej kobiety, inna dla mamy czy babci.

Dla kobiet 20+

Dla kobiet 30 +

Dla kobiet 40+

Dla kobiet 50+ i starszych

J. Gromadzka-Anzelewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.