Inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej może być u nas

Czytaj dalej
Fot. fot. ESA-Manuel Pedoussaut
Kazimierz Netka

Inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej może być u nas

Kazimierz Netka

Europejska Agencja Kosmiczna zamierza tworzyć kolejne swe „oddziały” w Europie. Jeden z nich, o nazwie: European Space Agency Business Incubation Centre (ESA BIC), czyli inkubator przedsiębiorczości kosmicznej, może zostać utworzony w Polsce. Stara się o to Polska Agencja Kosmiczna. Gdzie inkubator zostanie utworzony okaże się za parę miesięcy.

O utworzenie w Trójmieście takiego europejskiego centrum kosmicznego dla młodych form zajmujących się np. technologiami satelitarnymi zabiega też województwo pomorskie. W tym celu połączyło swe siły z województwem małopolskim.

W środę w Gdańsku, podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia na terenie województwa pomorskiego oraz małopolskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) w obszarze technologii kosmicznych oraz współpracy stron w zakresie jego funkcjonowania i rozwoju. Sygnowali ten dokument reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Black Pearls Advisory i Blue Dot Solutions, Fundacji Interizon.

- Podobny list intencyjny zostanie podpisany w Krakowie - powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Wspólnie walczymy, by taki inkubator powstał w Gdańsku. Mamy silna konkurencję, chociażby w Warszawie, w województwie podkarpackim, w Łodzi. Chcemy pokazać naszą determinację, samorządów województwa, miejskiego, ale też firm, które z nami współpracują, że jesteśmy w stanie taki inkubator w naszym regionie utworzyć. Taki inkubator mógłby powstać nie tylko w Gdańsku, ale tez na przykład w Gdyni, w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jesteśmy przygotowani do tego, by na powstanie i funkcjonowanie inkubatora przeznaczyć pieniądze, na przykład z funduszy europejskich - z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego. List intencyjny nie zamyka się tylko do udziału w przedsięwzięciu jego sygnatariuszy. Zapraszamy do współpracy.

Niewykluczone, że na inkubator przedsiębiorczości kosmicznej zostaną wykorzystane pieniądze z puli RPO przeznaczonej na zintegrowane inwestycje terytorialne w obrębie Trójmiasta. Szacuje się, że koszt funkcjonowania takiego inkubatora w ciągu 5 lat może wynieść kilkanaście milionów złotych. 30 procent może pokryć Europejska Agencja Kosmiczna. Inkubator ma służyć wspieraniu co najmniej 25 startupów, czyli początkujących firm. Taki jest wymóg postępowania konkursowego.

Termin składania wniosków upływa 7 listopada, czyli w najbliższy poniedziałek. Rozstrzygnięcie zapadnie w ciągu 2-3 miesięcy.

Celem utworzenia inkubatora przedsiębiorczości kosmicznej jest wsparcie wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii satelitarnych „na Ziemi”. Polska Agencja Kosmiczna podjęła działania zmierzające do utworzenia w Polsce inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC i koordynuje te starania w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju.

- Utworzenie w Pomorskiem inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej może spowodować to, że technologie kosmiczne będą się koncentrowały w Trójmieście - mówi Andrzej Marszk, wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Uczelnie mogą na tym bardzo skorzystać. Rozwiną się technologie nawigacyjne, związane z nowymi materiałami. Europejska Agencja Kosmiczna to jest taka europejska NASA. Będziemy blisko najwyższych technologii, uzyskamy dostęp do nowoczesnego przemysłu, do wiedzy. Mamy zaplecze okołotechnologiczne, by inkubatorowi ESA zapewnić odpowiednie warunki funkcjonowania.

- Województwo Pomorskie, dzięki zaangażowaniu się w tworzenie polskiego ośrodka ESA BIC, zaznaczy wyraźnie swoją obecność na mapie europejskiego sektora kosmicznego. Na Pomorzu będą mogły powstać nowe, wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy oraz kolejne firmy z konkurencyjnymi na globalnym rynku rozwiązaniami, obok tych, które już teraz rozwijają technologie satelitarne i działają w tej branży, jak np.: SpaceForest, Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, WiRan, OptiNav, Jakusz, czy Kosmonauta.net. Wiele z nich powstało „od zera”, co wyraźnie pokazuje, że w województwie pomorskim istnieje dobry potencjał do rozwoju - wylicza Małgorzata Pisarewicz - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W Pomorskiem są firmy dobrze znane Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jedną z nich jest Blue Dot Solutions. Ona może udzielić młodym firmom wsparcia merytorycznego. Tym bardziej, że zna branże udzielające się na arenie europejskiej w sektorze kosmicznym.

Blue Dot Solutions już teraz pomaga łączyć młode firmy z odbiorcami chcącymi wykorzystywać ich rozwiązania na terenie Europy. Organizuje edycje polskie konkursy Galileo Masters, a zgłoszenia do tej rywalizacji są wysoko oceniane przez Niemiecką Agencje Kosmiczną. W bieżącym roku Blue Dot Solutions zorganizowała 6-tygodniowy kurs akceleracji dla 6 projektów, teraz uzyskujących inwestycje. Stworzyła portal Kosmonauta.net dostarczając bardzo wiarygodne informacje. W Jordanii Blue Dot Solutions wykorzystała nawigację satelitarną i obrazowania Ziemi do wspomagania efektywnej gospodarki wodnej na terenie tego bardzo suchego kraju.

Ulokowanie struktur ESA BIC w Polsce pozwoli uzupełnić modelowy program wspierania przedsiębiorstw budujących fundamenty swojego biznesu w oparciu o techniki satelitarne. Ułatwi transfer technologii przy wsparciu ekspertów ESA i wesprze eksport rodzimych rozwiązań ma rynki zagraniczne. Inkubatory ESA BIC przyśpieszają adaptacje innowacyjnych pomysłów (na aplikacje, produkty, usługi) wykorzystania technologii kosmicznych w zastosowaniach na Ziemi

- mówi Maciej Mickiewicz, wiceprezes zarządu Blue Dot Solutions o pożytkach jakie możemy mieć z ESA BIC - European Space Agency Business Incubation Centre.

ESA BIC to sieć 29 ośrodków wspierania przedsiębiorczości w obszarze technologii kosmicznych ulokowanych obecnie w 13 krajach.

Kazimierz Netka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.