Paulina Błaszkiewicz

Iwona Hartwich: "Kobiety zmieniają nie tylko Platformę Obywatelską. One zmieniają dziś Polskę"

Iwona Hartwich: "Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować Fot. Polska Press Iwona Hartwich: "Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować o sobie".
Paulina Błaszkiewicz

Z Iwoną Hartwich, posłanką Koalicji Obywatelskiej z Torunia o nowym stanowisku Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji rozmawia Paulina Błaszkiewicz.

Platforma Obywatelska przedstawiła w czwartek swoje stanowisko w sprawie aborcji. W ocenie polityków tej partii aborcja powinna być dostępna do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem. Zgadza się Pani z tym?

Moje zdanie w sprawie aborcji również się zmieniało. Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować o sobie. Oczywiście, zgadzam się z tym co zostało powiedziane na konferencji Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji.

Powiedziała Pani, że była zwolenniczką kompromisu. Dlaczego zmieniła Pani zdanie? Co na to wpłynęło?

Największe znaczenie miały dla mnie protesty kobiet w całej Polsce po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji eugenicznej. Przez wiele lat obowiązywał u nas kompromis, który został zniszczony, więc teraz jest czas na liberalizację prawa. Wiele kobiet nie zgadzało się z kompromisem. Cieszę się, że osoby, które go popierały, teraz wsłuchały się w głos polskich kobiet. Ja także to zrobiłam. Zdałam sobie sprawę, że nie ma mowy o kompromisie podczas protestów, w których uczestniczyłam i uczestniczę.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.