Jadą do nas autobusy na miarę XXI wieku

Czytaj dalej
Fot. UM Nowa Sól
Filip Pobihuszka

Jadą do nas autobusy na miarę XXI wieku

Filip Pobihuszka

Latem 2018 wsiądziemy do nowoczesnych autobusów marki Solaris. Przed świętami podpisano umowę na dostarczenie 23 pojazdów.

To już pewne - twarzą rewolucji transportowej zostaną 23 pachnące nowością autobusy klasy midi, polskiej firmy Solaris (dokładnie takie, jak na zdjęciu obok). Tuż przed świętami umowę na ich dostarczenie podpisali prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i Wiesław Cieśla, pełnomocnik zarządu producenta. Mieszkańcy miasta, gmin Otyń, Kolsko, Kożuchów, Siedlisko i gminy wiejskiej Nowa Sól pojadą nimi już w lipcu 2018.

Koszt 23 autobusów to prawie 23 mln zł. Jak więc łatwo policzyć, jeden autobus wart jest niemal okrągły milion złotych. Cena oczywiście będzie przekładać się na jakość. Jak podaje nowosolski magistrat, będą to autobusy niskopodłogowe, klimatyzowane, z silnikami o standardzie emisji spalin Euro 6, czyli najbardziej restrykcyjnym z dotychczasowych. Każdy pojazd będzie wyposażony w system zapowiadania przystanków, monitoring, system emisji reklam oraz lokalizacji. Będą też dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Na koniec coś, co wciąż może być postrzegane jako nowość: w każdym autobusie będą porty USB które pozwolą podróżującym podładować ich tablety, telefony i inne urządzenia mobilne w czasie podróży.

Warto jednak dodać, że to nie koniec autobusowych zakupów. Do 5 maja można składać oferty w przetargu na dostawę czterech autobusów klasy maxi. To już trzecie podejście, poprzednie dwa przetargi unieważniono. - To nie jest problem kwoty, możemy nawet trochę dołożyć. To po prostu kwestia wyboru najlepszego autobusu. Trochę zaniżona kwota pozwala nam albo dołożyć, albo unieważnić przetarg – komentuje prezydent Tyszkiewicz, który podkreśla, że zakup autobusowej floty został bardzo dokładnie przemyślany. - Duże i małe autobusy dają nam możliwość elastycznego i wysyłania ich na zoptymalizowane trasy. Te większe będą jeździć przede wszystkim na trasie Nowa Sól – Kożuchów, czyli tam gdzie jest największy ruch. Wiadomo, że na wioskach autobus musi dużo manewrować. I tam lepsze będą te krótsze. To wszystko zostało przemyślane, policzone i nie jest przypadkowe – wyjaśnia. Mniejsze autobusy będą tańsze w eksploatacji, m.in. dzięki tzw. rekuperacji, czyli, krótko mówiąc, odzyskiwaniu energii.

Klimatyzacja, monitoring, system zapowiadania przystanków czy porty USB to dziś norma w autobusach. - Sprawdzą się tam, gdzie będzie trzeba manewrować
UM Nowa Sól Klimatyzacja, monitoring, system zapowiadania przystanków czy porty USB to dziś norma w autobusach. - Sprawdzą się tam, gdzie będzie trzeba manewrować - mówi W. Tyszkiewicz.

Przy pomnijmy, że zakup autobusów to cześć projektu „Przyjazna Komunikacja Publiczna – Centra Obsługi Pasażerów Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego”. 30 grudnia 2016 w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na jego dofinansowanie wynoszące ponad 35 mln zł. Cały projekt wart jest 50 mln zł. W jego ramach, oprócz zakupu autobusów, wybudowane zostaną Centra Obsługi Pasażerów, stworzony zostanie system informacji pasażerskiej oraz system elektronicznego biletu.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.