Jadą do nas goście, jadą. I to nie tylko ci młodzi

Czytaj dalej
Fot. parafia Szlichtyngowa
redakcja Gazety Lubuskiej

Jadą do nas goście, jadą. I to nie tylko ci młodzi

redakcja Gazety Lubuskiej

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zjeżdżają do 22 parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W sobotę wielkie spotkanie w Świebodzinie.

Do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przyjedzie około 1.500 osób, do samej Zielonej Góry zaś około 200 zagranicznych pielgrzymów. Goście z Francji, Włoch, Chorwacji, Kuby i Słowenii zjadą do Winnego Grodu, by z niego wyruszyć do Świebodzina i później do Krakowa.

- Ci goście wybrali Zieloną Górę, jako miasto, w którym zostaną przez parę dni, ponieważ mają wcześniejsze, osobiste kontakty z parafiami albo konkretnymi osobami - mówił podczas konferencji prasowej ksiądz Andrzej Sapieha, rzecznik kurii. W Zielonej Górze gości przyjmie sześć parafii: parafia św. Józefa Oblubieńca, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Stanisława Kostki, Podwyższenia Krzyża, pw. św. Urbana I oraz pw. Ducha Świętego.

Z kolei Włosi zamieszkają w Paradyżu dlatego, że lubuskie seminarium od wielu lat utrzymuje kontakt z klerykami z Verony. Pielgrzymi z Boliwii wybrali Rokitno, ponieważ to miejsce zarekomendował im ksiądz Krzysztof Białasik, pochodzący ze Zbąszynka, obecnie biskup diecezji Ruro w Boliwii. W Świebodzinie gościć będzie 34 Niemców.

Na gości w Zielonej Górze czeka mnóstwo atrakcji kulturalnych. Wspólnymi siłami, namalują, z lokalnymi artystami, pamiątkowy mural. Uczestnicy wysłuchają też koncertu zespołu Gospel Rain, który na występ zaprosił również Natalię Niemen i Mate`o. Po czwartkowym koncercie ulicami Zielonej Góry przejdzie Międzynarodowy Marsz dla Życia, który zakończy się Eucharystią w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W piątkowy wieczór, goście z całego świata, zaprezentują na zielonogórskim deptaku, swoje tradycje i kulturę.

Grupa młodych wolontariuszy pracuje nad organizacją imprezy nad jeziorem Głębokim koło Międzyrzecza. Mają pełne ręce roboty, bo na blisko 300 młodych ludzi z Włoch czekać tu ma sporo atrakcji. Razem z polską młodzieżą wezmą udział w sportowych zmaganiach, obejrzą też występy miejscowych zespołów. - Praktycznie każdego dnia odwiedzają nas grupy pielgrzymów z całego świata. Obecnie od trzech dni gościmy pielgrzymów z Boliwii, którzy dziś będą mieć uroczystą mszę wraz z tańcami - mówi ksiądz Józef Tomiak. Łącznie, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, Rokitno odwiedzi kilkudziesięciu pielgrzymów: głównie z Ameryki Łacińskiej.

Praktycznie każdego dnia odwiedzają nas grupy pielgrzymów z całego świata

Do parafii pw. Najświętszej Królowej Polski w Głogowie przyjedzie aż 110 osób ze Stanów Zjednoczonych. W parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Szlichtyngowej nocowała już z kolei 15-osobowa grupa pielgrzymów z Francji, z okolic Besancon,, którzy na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybyli ze swoim biskupem... na rowerach. Parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w podgłogowskim Jaczowie przyjmie w środę gości z Senegalu. W czwartek pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży odwiedzą m.in. kopalnię, odbędzie się także spotkanie przy wspólnym ognisku.

Punktem kulminacyjnym diecezjalnych spotkań będzie zjazd wszystkich „lubuskich” uczestników w Świebodzinie. Według szacunków w sobotę, pod figurą Jezusa Chrystusa zbierze się blisko 5 tys. pielgrzymów z różnych stron świata. Będą dwie sceny i telebimy. Centralne diecezjalne uroczystości rozpocznie koncert projektu Bachus Classic Orchestra. Również w sobotę odbędzie się multijęzykowa msza święta. Niedziela okrzyknięta została „Dniem z Rodziną”. Całość będzie miała kształt pikniku rodzinnego. Zakończy się dużym ogniskiem. Wcześniej, czwartek to Dzień Integracji”, a piątkowe spotkania zamknie Droga Krzyżowa ulicami miasta.

redakcja Gazety Lubuskiej

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.